Dnevno@RSE: Protest u Beogradu zbog rušenja Starog savskog mosta; Nepoznati tokovi novca za pomoć poplavljenim područjima u BiH

Policija hapsi lidera Pokreta Kreni-Promeni Sava Manojlovića tokom blokade Starog savskog mosta u Beogradu, 20. novembar 2024.

Dnevno@RSE na početku svakog radnog dana donosi vam pregled najvažnijih vijesti sa Zapadnog Balkana i svijeta. Za vas biramo najave za ključne događaje kao i jedinstvene sadržaje RSE. Prijavite se, uštedite vrijeme, informišite se!

Dobro jutro poštovani čitaoci,

Piše vam Jasmina Đikoli, novinarka Radija Slobodna Evropa.

Ovog jutra za vas smo izabrali:

Važno za danas

  • Nakon tragedije na Željezničkoj stanici u Novom Sadu, gdje je poginulo 15 osoba, Jelena Tanasković, v.d. direktora "Infrastrukture železnice Srbije", podnijela je ostavku, treću među zvaničnicima. Prije nje, ostavke su podnijeli ministri Goran Vesić i Tomislav Momirović, dok odgovornost za nesreću ostaje ključna tema.
  • Ruski državljanin Aleksandr Bezrukavyi, koji čeka protjerivanje iz BiH, stavljen je u ekstradicioni pritvor na osnovu međunarodne potjernice INTERPOL-a po zahtjevu Poljske. Razlozi za potjernicu nisu objavljeni, dok se Bezrukavyi nalazi pod nadzorom u Imigracionom centru u Istočnom Sarajevu.
  • Sjedinjene Američke Države uložile su veto na rezoluciju Vijeća sigurnosti UN-a o trenutnom prekidu vatre u Gazi, čime su se našle pod kritikama zbog blokiranja međunarodnih napora za zaustavljanje rata između Izraela i Hamasa. Rezolucija, koju je podržalo 14 od 15 članica Vijeća, uključivala je i poziv na oslobađanje talaca.

Balkan na RSE

Blokada Brankovog mosta u Beogradu, organizovana u znak protesta protiv demontaže obližnjeg Starog savskog mosta, prerasta u simbol šire borbe za očuvanje grada i javnog interesa. Okupljeni opozicioni političari, aktivisti i građani poslali su poruku otpora vlasti koja, prema njihovim riječima, prioritet daje privatnim interesima na štetu zajednice. Demonstranti tvrde da odluka o demontaži mosta i izgradnji nove saobraćajnice nije donijeta na transparentan način, te da se radi o objektu koji ima istorijski značaj.

Tokom protesta na Starom savskom mostu u srijedu, privedeni su lider pokreta Kreni-Promeni, Savo Manojlović, i gradski odbornik Aleksandar Jovanović, nakon što su odbili da napuste mjesto okupljanja. Istog dana priveden je i Pavle Cicvarić, student i član neformalne grupe "Mladi Borba", kada je pokušao da uđe u zgradu Rektorata Univerziteta u Beogradu kako bi prisustvovao svečanosti povodom Dana studenata, a gdje je kao jedan od gostiju bio je najavljen predsjednik Srbije Aleksandar Vučić. Slučajevi Manojlovića, Jovanovića i Cicvarića posljednji su u nizu onoga što se dogodilo opozicionim političarima i aktivistima u protekle dvije sedmice, zbog njihovog političkog djelovanja i protesta.

Grupa nevladinih organizacija pozvala je vlasti Srbije da prekinu represiju nad građanima i aktivistima koji traže odgovornost za smrt 15 ljudi usljed pada nadstrešnice na Željezničkoj stanici u Novom Sadu. Protesti koji su uslijedili rezultirali su hapšenjima, uključujući opozicione političare i aktiviste. S druge strane, dvoje povrijeđenih u obrušavanju betonske nadstrešnice su u boljem stanju, ali se borba za njihove živote nastavlja, saopštio je u srijedu Klinički centar Vojvodine.

Ko je uplatio i koliko je novca prikupljeno za pomoć poplavljenim područjima u BiH, ostaje nepoznato, dok kantoni pogođeni oktobarskim poplavama nemaju informacije ni o međunarodnoj pomoći. U Hercegovačko-neretvanskom kantonu, gdje su štete procijenjene na 123 miliona maraka (oko 61,5 miliona eura), Vlada je finansijski podržala Konjic i Jablanicu, ali porodice poput Imamovića iz Donje Jablanice i dalje čekaju konkretnu pomoć. Njihova kuća je neuslovna, s oštećenim zidovima i nesigurnom infrastrukturom, dok privremeno žive kod rodbine, svakodnevno putujući u nadi da će neko preduzeti korake ka sanaciji.

Kuća porodice Imamović u Donjoj Jablanici, Bosna i Hercegovina, 20. novembar 2024.

Formiranje lokalnih vlasti u tri grada - Podgorici, Kotoru i Budvi neizvjesno je zbog izostanka dogovora stranaka "pobjednica" na nedavno održanim lokalnim izborima. Ključni razlog su unutrašnji sukobi i podjele u partijama koje vladaju na državnom nivou - Pokretu Evropa sad (PES), partijama bivšeg proruskog Demokratskog fronta (DF) i Demokratama. Izostanak dogovora o formiranju lokalnih vlasti Nikola Obradović iz Centra za građansko obrazovanje (CGO) smatra odrazom nezrelosti političkog sistema.

Kosovska policija smanjila je program obuke novih regruta sa šest na tri mjeseca, što stručnjaci za sigurnost ocjenjuju kao potencijalni rizik za kvalitet rada službenika. Dok OSCE podržava prilagođavanje međunarodnim standardima, blagi porast pritužbi na policiju dodatno podstiče zabrinutost.

Presuda u slučaju seksualnog zlostavljanja maloljetnice u Velesu, kojom je 13 mladića osuđeno na ukupno 33 godine zatvora, odjeknula je kao upozorenje cijelom društvu Sjeverne Makedonije. Sutkinja Daniela Dimovska istakla je da ovaj slučaj nije samo pravni, već i moralni poziv na preispitivanje društvenih vrijednosti i odgovornosti prema mladima.

Odlukom Vlade Srbije, zgrada nekadašnjeg Generalštaba izgubila je status kulturnog dobra. Učinjeno je to uprkos protivljenju struke. U videu pogledajte zašto je za predstavnike struke odluka Vlade sporna i koji je značaj ovog zdanja čijom revitalizacijom država omogućava put za projekat Jareda Kushnera, zeta novoizabranog predsjednika Sjedinjenih Država Donalda Trumpa.

Rat u Ukrajini

SAD, Njemačka i Holandija, ključni saveznici Kijeva, najavili su dodatnu podršku ukrajinskim snagama. Holandija je završila isporuku 18 borbenih aviona F-16 za obuku u Rumuniji, dok je Pentagon odobrio novi paket vojne pomoći vrijedan 275 miliona dolara za jačanje ukrajinske odbrane. Njemačka vlada je saopštila da je poslala paket vojne pomoći Ukrajini, uključujući oklopna vozila, artiljeriju i dronove.

Kijev i London nisu potvrdili niti demantovali navode britanskih medija od 20. novembra da je Ukrajina ispalila dalekometne britanske rakete "Storm Shadow" na rusku teritoriju po prvi put. Nepotvrđenu vijest sa tom tvrdnjom objavio je Bloomberg u srijedu 20. novembra, citirajući neimenovanog zapadnog zvaničnika, zatim i Guardian, te BBC i SkyNews. Radio Slobodna Evropa nije mogao nezavisno provjeriti ove navode.

Svijet

U sjeni diplomatskih tenzija između Rusije i Bugarske, konzularne usluge na ruskom jeziku navodno se pružaju u crnomorskom gradu Varni, uprkos zatvaranju ruskog konzulata i protjerivanju ruskih diplomata. Kako otkriva istraživanje Radija Slobodna Evropa, ove usluge oglašavaju se putem društvenih mreža, a organizuju u prostorijama Bugarske socijalističke partije, što dodatno rasplamsava rasprave o političkim vezama i uticaju Moskve u regiji.

Dok zvanični narativ COP29 u Bakuu slavi inkluzivnost i otvorenost, stvarnost na terenu pokazuje drugačiju sliku. Aktivista za prava životinja Kamran Mammadli uspio je održati protest od svega dvije minute prije nego što je priveden, dok video na službenom nalogu COP29-a promovira selektivne demonstracije koje odgovaraju režimu. Uprkos obećanjima da će se čuti "svi glasovi", prostor za disidentske poruke ostaje strogo kontrolisan.

Izborni procesi u Kirgistanu, nekada poznatom kao "ostrvom demokratije" u autoritarnoj Centralnoj Aziji, sve više su obilježeni represijom opozicije i centralizacijom vlasti, dok građani gube vjeru u fer i slobodne izbore.

Šta ima još...

Toliko za danas. Pišite nam i podijelite vaše priče sa nama na slobodnaevropa@rferl.org

Srdačan pozdrav do sutra ujutro!

Jasmina Đikoli

Dnevno@RSE dolazi besplatno u vaš inbox. Prijavite se, uštedite vrijeme, informišite se!