Dnevno@RSE: Bliski istok i Ukrajina u fokusu Generalne skupštine UN; Sve o incidentima na Filozofskom fakultetu u Novom Sadu

Ukrajinski predsjednik Volodim Zelenski trebao bi se obratiti Generalnoj skupštini UN-a 25. septembra.

Dnevno@RSE na početku svakog radnog dana donosi vam pregled najvažnijih vijesti sa Zapadnog Balkana i svijeta. Za vas biramo najave za ključne događaje kao i jedinstvene sadržaje RSE. Prijavite se, uštedite vrijeme, informišite se!

Dobro jutro poštovani čitaoci,

Piše vam Jasmina Đikoli, novinarka Radija Slobodna Evropa.

Ovog jutra za vas smo izabrali:

Važno za danas

RSE Intervju

Ministar unutrašnjih poslova Kosova Dželjalj Svečlja (Xhelal Sveçla) u intervjuu za Radio Slobodna Evropa kaže da je optužnica Specijalnog tužilaštva Kosova za slučaj napada u Banjskoj "zakašnjela i nepotpuna". Prema njegovim riječima, tu nisu obuhvaćeni neki komandanti Vojske Srbije, koji su, kako kaže, "omogućili obuku terorističke grupe, ali je i snabdijeli vojnim naoružanjem koje smo mi zaplijenili".

Mislim da moramo prihvatiti, ako ništa mi u Americi, da su Rusi već proglasili rat Sjedinjenim Američkim Državama, na mnogo načina koji se smatraju ratnim djelovanjima. Sukob nije samo u Ukrajini, sukob je i ovdje na Balkanu, na Bliskom Istoku, na Kavkazu, širom svijeta, izjavio je u intervjuu za RSE Glenn Corn, profesor na američkom Institutu za svjetsku politiku (IWP) u Washingtonu, koji je prisustvovao Sigurnosnoj konferenciji u Sarajevu koju je organizirao New Lines Institute for Strategy and Policy.

Balkan na RSE

Energetski sporazum SAD i Srbije neće uticati na smanjenje zavisnosti Srbije od ruskog gasa jer se ne odnosi na projekte koji uključuju fosilna goriva u koja spada i prirodni gas, ali bi mogao da otvori vrata ulaganju u razvoj nuklearne energije u Srbiji. To je za RSE navelo Ministarstvo rudarstva i energetike Srbije nakon što je u Vašingtonu 18. septembra potpisan Sporazum o strateškoj saradnji u oblasti energetike.

Nepoznati maskirani muškarci u crnim uniformama, bačena eksplozivna naprava, povrijeđeni studenti, ekipe policije i hitne pomoći na terenu i blokada zgrade – to su slike sa posljednjih izbora za Studentski parlament Filozofskog fakulteta u Novom Sadu. Drugi, finalni krug glasanja za to studentsko tijelo, održan je 23. septembra u susjednoj zgradi Rektorata. Od jutarnjih časova otpočeli su incidenti u kojima su lakše povrijeđena dva studenta. I to nije prvi put da na ovim izborima interveniše policija. Pročitajte sve o incidentima na Filozofskom fakultetu u Novom Sadu.

Svaki peti učenik u Crnoj Gori je bio žrtva vršnjačkog nasilja, najčešće psihičkog, socijalnog i digitalnog, a trećina žrtava ga nije prijavila - pokazuje istraživanje Centra za građansko obrazovanje među srednjoškolcima. Ministarstvo unutrašnjih poslova je, samo u prvih sedam mjeseci ove godine, registrovalo 114 slučajeva nasilja među učenicima u školama. O svom ličnom iskustvu za RSE govore troje srednjoškolaca - iz Podgorice, Tuzi i Berana - koji su se tokom školovanja suočili sa različitim oblicima vršnjačkog nasilja.

Književno udruženje "Krokodil" u Beogradu saopštilo je da upad grupe muškaraca u prostorije tog udruženje 20. septembra znači da se nasilne grupe osjećaju sigurno da ugrožavaju rad tog udruženja. Udruženje je upitalo ko i na koji način daje vjetar u leđa i pruža zaštitu nasilnim grupama stranih državljana da ugrožavaju sigurnost građana Srbije. Šta se desilo 20. septembra za RSE je opisala Milena Berić iz beogradskog antiratnog udruženja "Krokodil".

Političke napetosti u vezi dijaloga Prištine i Beograda, nerazumijevanje specifičnog položaja i potreba srpske zajednice od strane većinske albanske i visok stepen nacionalizama, neki su od faktora koji produbljuju etničke konflikte na Kosovu. Ovo pokazuju ključni nalazi Studije o stanju etničkih odnosa na Kosovu – Indeks povjerenja, koju je izradio Barabar centar.

Prajd info centar, prostor posvećen LGBTI+ zajednici u Beogradu, zatvara se "uslijed nedostatka finansijske podrške, ali i one institucionalne", objavili su iz Beograd Prajda na Instagramu. Kako je za RSE objasnio Goran Miletić iz Beograd Prajda, prostor Prajd info centra su kroz godine, u različitim periodima, finansirale ambasade Švedske, Norveške, Nemačke, Holandije, Kanade i Sjedinjenih Američkih Država.

Rat u Ukrajini

Ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski pozvao je Sjedinjene Države da poduzmu odlučne poteze kako bi se priveo kraju rat u Ukrajini. Komentar Zelenskog dolazi dok se sprema da održi historijski govor na Generalnoj skupštini Ujedinjenih nacija usred stalnih ruskih zračnih napada na Ukrajinu. Zelenski bi se Generalnoj skupštini trebao obratiti 25. septembra, a zatim dan kasnije održati i razgovore sa predsjednikom SAD-a Joe Bidenom.

Zelenski će nastojati uvjeriti predsjednika Bidena, i onoga ko ga sljedeće godine naslijedi u Bijeloj kući, da nastavi s američkom vojnom pomoći i ublaži restrikcije na njihovu upotrebu, a istovremeno će pokušati proširiti globalnu potporu za svoj "plan pobjede". "Važno je da Ukrajina predstavi neku vrstu dosljedne i realne vizije o tome kako joj konkretno pomoć Zapada može pomoći u postizanju njenih strateških ciljeva", rekao je jedan stručnjak.

Najmanje tri osobe su poginule, a 22 ranjene tokom ruskog napada na neboder u ukrajinskom gradu Harkivu. Ukrajinska protivvazdušna odbrana oborila je rano u utorak 66 od 81 dronova koje je Rusija lansirala na osam ukrajinskih oblasti, javile su ukrajinske vazduhoplovne snage na Telegramu, dodajući da je Moskva u ranom napadu koristila i četiri rakete.

U fotogaleriji pogledajte satelitske snimke koje otkrivaju ogromne razmjere eksplozija ruskih skladišta municije.

Tražimo odgovore

Svakog septembra svjetski lideri putuju u Njujork da bi govorili na početku godišnje sjednice Generalne skupštine Ujedinjenih nacija. Generalna debata u okviru 79. Generalne skupštine UN-a počela je 24. septembra i trajaće šest dana.

U rubrici ZAŠTO, koju možete pronaći i na Facebook stranici, pročitajte: Šta je Generalna skupština Ujedinjenih nacija i o čemu govore svjetski lideri?

Svijet

Dok političko okruženje u Rusiji nastavlja stvarati probleme centralnoazijskim tražiteljima posla, zapadne vlade imaju priliku proširiti svoj uticaj u regiji sporazumima o legalnoj migraciji. Međutim, s jačanjem političke desnice u Evropi i Velikoj Britaniji, postoje ograničenja saradnje.

Šta ima još...

Toliko za danas. Pišite nam i podijelite vaše priče sa nama na slobodnaevropa@rferl.org

Srdačan pozdrav do sutra ujutro!

Jasmina Đikoli

Dnevno@RSE dolazi besplatno u vaš inbox. Prijavite se, uštedite vrijeme, informišite se!