Dnevno@RSE na početku svakog radnog dana donosi vam pregled najvažnijih vijesti sa Zapadnog Balkana i svijeta. Za vas biramo najave za ključne događaje kao i jedinstvene sadržaje RSE. Prijavite se, uštedite vrijeme, informišite se!
Dobro jutro poštovani čitaoci,
Piše vam Jasmina Đikoli, novinarka Radija Slobodna Evropa.
Ovog jutra za vas smo izabrali:
Važno za danas
- Dvije osobe su poginule, a tri su povrijeđene 20. juna na Cetinju kada je aktivirana eksplozivna naprava, saopštila je Uprava policije. Policija navodi da su stradali povezani s kriminalom i da operativni podaci ukazuju na obračun "klanova". Pogledajte video zabilježen sa lica mjesta.
- Lideri Srbije i Kosova, sastat će se naredne srijede, 26. juna u Briselu, potvrdio je portparol Evropske unije Peter Stano. Biće ovo prvi susret na najvišem političkom nivou u ovoj godini.
- U Briselu se u srijedu održava i međuvladina konferencija, koja će za Crnu Goru predstavljati kraj višegodišnjeg zastoja u pregovorima za članstvo u Evropskoj uniji.
- Ukidanje kaznenih mjera Kosovu počet će "postepeno i djelimično", potvrdili su za RSE diplomatski izvori u Briselu.
- Koordinator Centra za globalno angažovanje State Departmenta James Rubin izjavio je u četvrtak da je dugoročni cilj normalizacije odnosa Beograda i Prištine međusobno priznanje Srbije i Kosova.
- Nema pregovora u Evropskoj uniji niti zahtjeva iz Evrope za gašenjem Ureda visokog predstavnika (OHR) u Bosni i Hercegovini, rekao je 20. juna visoki predstavnik međunarodne zajednice u BiH Christian Schmidt na konferenciji za medije u Sarajevu.
Balkan na RSE
Dva čovjeka miljama daleko, nakon 29 godina gledaju jedan drugog na videopozivu. Veteran holandske vojske razgovor počinje šeretski: "Šta ti se desilo, nekad si imao kosu?" Za kosu pita Amira Mujanovića, kojeg su posljednjih 15 dana online vjerovatno tražile stotine ljudi, među njima i Radio Slobodna Evropa, a kojeg Holanđanin pamti kao 12-godišnjeg dječaka u Srebrenici. Potragu je preko Memorijalnog centra Srebrenica pokrenuo upravo veteran Ad van Alphen, bivši major i jedan od onih koji su bili u holandskom bataljonu Ujedinjenih naroda u zaštićenoj enklavi, gdje su snage vojske Republika Srpske u julu 1995. počinile genocid nad više od 8.000 Bošnjaka.
Šezdesetogodišnja Vera Kojić, profesorica u osnovnoj školi u Beogradu, iako zdravstveno osigurana, prije šest godina otišla je kod privatnika na operaciju malignog tumora. Za istu intervenciju čekala bi godinu dana u državnom Kliničkom centru Srbije. I pored toga što je tumor bio neagresivan, Kojić u razgovoru za RSE objašnjava da nije željela da rizikuje. Na operaciju u privatnu zdravstvenu instituciju otišla je iz straha da se u godinu dana njeno zdravstveno stanje ne pogorša. Koliko građane Srbije košta besplatno zdravstvo?
Svaka šesta osoba u Srbiji ispunjava kriterijume za dijagnosticirajne nekog od najčešćih poremećaja mentalnog zdravlja, dok svaka treća ima teškoće sa mentalnim zdravljem, saopštila je nevladina inicijativa "Majska platforma" 20. juna u Beogradu.
U desecima metalnih kontejnera i drvenim barakama u kampu "Ušivak" kod Sarajeva trenutno boravi više od 200 migranata. Putujući tzv. balkanskom migrantskom rutom, najveći broj ih dolazi iz Sirije, Afganistana, Maroka, Egipta i Alžira. Među njima je i oko 60-ero djece koja, prema zemljama Evropske unije, putuju bez roditeljske pratnje. Pročitajte kako izgleda migrantski život u kampu kod Sarajeva.
Pod hashtagom #PravdaZaVale brojni ljudi, udruženja građana, advokati i javne ličnosti u Sjevernoj Makedoniji udružili su se u pokušaju da izdejstvuju slobodu za 36-godišnju ženu iz Kumanova, V.I., koja je nožem ubila svekra i supruga, što je potvrdila istraga tužilaštva. Ovaj čin koji javnost tumači kao odbranu od porodičnog nasilja, V.I. je sa djecom trpjela godinama, izjavile su osobe koje poznaju porodicu. Platforma za rodnu ravnopravnost je zatražila da se prekine sudska praksa pogrešnog tretiranja nasilja u porodici.
Pogledajte video iz Crne Gore gdje stari vozovi i crnogorska željeznica od mora do planina privlače sve više turista. Gosti iz Njemačke godinama odlaze na izlete vozom od Bara do Kolašina. Ono što je za Crnogorce javni prevoz, za njih je atrakcija.
Kako izgleda prvi Nacionalni opservatorij i planetarijum Kosova (OPKK) koji je otvoren u srijedu, 19. juna, u selu Rašinca u opštini Štimlje, pogledajte u fotogaleriji.
Na StemCo olimpijadi u Singapuru,17-ogodišnji Andrej Drobnjaković iz Beograda osvojio je pet prvih mjesta i zlatnih medalja iz fizike, hemije, biologije, matematike i inženjerstva. Ovaj učenik drugog razreda Matematičke gimnazije, koji je dobio titulu "apsolutnog pobjednika" olimpijade. Riječ je o međunarodnom takmičenju na kojoj je učestvovalo preko 12.000 učenika iz više od 45 zemalja.
Svijet
Za manje od dvije sedmice Francuzi će glasati na vanrednim parlamentarnim izborima koje je raspisao predsjednik Emmanuel Macron nakon poraza njegove stranke na evropskim izborima početkom juna kada je izgubio od krajnje desničarskog Nacionalnog okupljanja (RN). Ako RN ostvari još jednu veliku pobjedu u dva kruga glasanja, 30. juna i 7. jula, očekuje se da će Jordan Bardella, koji dijeli vođstvo stranke sa Marine Le Pen, biti imenovan za premijera. U pokušaju da pridobije glasače van svoje tradicionalne baze, 28-godišnji Bardella je proteklih dana nastojao da ublaži ranije data obećanja stranke o mjerama potrošnje koje su uznemirile investitore i francuske partnere u EU, te o povlačenju Francuske iz strateške komande NATO-a, pišu svjetski mediji. Inače, najnovije ankete pokazuju da krajnja desnica vodi uoči prijevremenih izbora u Francuskoj.
Rumunski predsjednik Klaus Iohannis rekao je da povlači svoju kandidaturu da zamijeni odlazećeg generalnog sekretara Sjevernoatlantskog saveza (NATO) Jensa Stoltenberga. Rumunija je istovremeno podržala kandidaturu holandskog premijera Marka Ruttea, kojeg podupire ostala 31 članica saveza. Iohannisova odluka objavljena je nakon sastanka rumunskog Vrhovnog obrambenog vijeća 20. juna na kojem je također odlučeno da će opskrbiti Ukrajinu prijeko potrebnim protuzračnim odbrambenim sistemom Patriot.
Decenijama se debatuje o tome da li Peking aktivno izvozi svoj autoritarni sistem u inostranstvo, ali novi izvještaj zasnovan na gomili prethodno neispitanih vladinih dokumenata pokazuje kako Kina eksperimentiše sa širenjem svog modela na druge zemlje. Izvještaj, koji je 13. juna objavio analitički centar iz Vašingtona Atlantic Council, zasnovan je na 1.691 dokumentu iz kineskog Ministarstva trgovine koji su objavljeni online tokom 2021. i 2022.
Rat u Ukrajini
Države Evropske unije potpisale su 20. juna novi paket sankcija protiv Rusije koji po prvi put cilja na njen unosan sektor ukapljenog prirodnog plina (LNG), rekli su zvaničnici. Nove mjere, koje bi se trebale službeno usvojiti u ponedjeljak, usmjerene su na daljnje gušenje ratnih napora ruskog predsjednika Vladimira Putina protiv Ukrajine.
Sjedinjene Države će "ponovo odrediti prioritete" planiranih isporuka raketa za protuzračnu obranu Patriot za Ukrajinu, rekao je 20. juna glasnogovornik Vijeća za nacionalnu sigurnost Bijele kuće John Kirby. Washington radi na ispunjavanju "očajničke potrebe" Kijeva za većim sposobnostima protuzračne odbrane.
Šta ima?
U posljednjem ovosedmičnom izdanju podcasta Šta ima? poslušajte više o petoj BH. povorci ponosa koja će se održati 22. juna. Počinje "Mostarsko ljeto".
Šta ima još...
- Entiteti u BiH nisu države i nemaju suverenitet, poručuje Vijeće za provođenje mira
- Skupština RS o Deklaraciji sa 'Svesrpskog sabora' početkom jula
- Radnik stradao u požaru u fabrici boja na sjeverozapadu Srbije
- Kušner pohvalio razvoj Beograda, ali i podršku Srbije Izraelu
- Najmanje devet mrtvih u požaru u iranskoj bolnici
- Kanada označila iransku revolucionarnu gardu terorističkom organizacijom
- Zatvorski uvjeti za Putinovog kritičara se pogoršavaju, kaže advokat
- Njemačka kritikovana zbog razmatranja deportacija Sirijaca i Afganistanaca
- Sud u Švedskoj oslobodio bivšeg Asadovog generala optužbi za ratne zločine
- Ruski biciklist Vlasov odbio poziv da nastupi na Olimpijadi u Parizu
Za kraj pogledajte fotogaleriju Bijeg na plažu tokom toplotnog talasa u Crnoj Gori. Opasne vrućine zabilježene su 20. juna na četiri kontinenta dok je na sjevernoj hemisferi započeo prvi dan ljeta, što je znak da bi klimatske promjene ponovno mogu donijeti rekordne vrućine koje bi mogle nadmašiti prošlogodišnje.
Toliko za danas. Pišite nam i podijelite vaše priče sa nama na slobodnaevropa@rferl.org
Srdačan pozdrav do ponedjeljka ujutro,
Jasmina Đikoli
Dnevno@RSE dolazi besplatno u vaš inbox. Prijavite se, uštedite vrijeme, informišite se!