Dnevno@RSE na početku svakog radnog dana donosi vam pregled najvažnijih vijesti sa Zapadnog Balkana i svijeta. Za vas biramo najave za ključne događaje kao i jedinstvene sadržaje RSE. Prijavite se, uštedite vrijeme, informišite se!
Dobro jutro poštovani čitaoci,
Piše vam Jasmina Đikoli, novinarka Radija Slobodna Evropa.
Ovog jutra za vas smo izabrali:
Važno za danas
- Odgovarajući na sumnje opozicije da je vladajuća Srpska napredna stranka (SNS), čija je lista nosi njegovo ime, pokrala lokalne izbore u 89 gradova i opština u Srbiji, predsjednik Srbije Aleksandar Vučić je izjavio da je potrebno dozvoliti uvid u sav izborni materijal sa lokalnih izbora 2. juna. U Beogradu i Nišu u utorak, 4. juna, organizovani su protesti opozicije koja zahtijeva uvid u birački materijal sa nedeljnih izbora.
- Predsjednica Sjeverne Makedonije Gordana Siljanovska Davkova dodijeliće u četvrtak 6. juna mandat za sastav nove vlade predsjedniku VMRO-DPMNE-a Hristijanu Mickoskom. Rok za predaju mandata ističe 7. juna, nakon čega mandatar ima rok od 20 dana za sastavljanje vlade.
- Ministri iz Republike Srpske u Vijeću ministara Bosne i Hercegovine glasali su protiv toga da državljani Rumunije, Slovenije i Poljske mogu u BiH glasati na evropskim izborima zbog podrške tih država Rezoluciji o Srebrenici u UN. To je potvrdio za Radio Slobodna Evropa (RSE) Elmedin Konaković, ministar vanjskih poslova BiH.
- U centru Beograda je osvanuo veliki grafit na kojem na engleskom jeziku piše "Jedini genocid na Balkanu bio je nad Srbima". Grafit je oslikan na zgradi u Knez Mihailovoj ulici u strogom centru grada.
Izbori u Srbiji
Ispred Novosadskog sajma, na dan održavanja lokalnih izbora u Srbiji 2. juna, došlo je do nemilih scena kada su opozicionari pokušali na silu da uđu u objekat u čemu ih je policija spriječila. Policija je zauzela pozicije između dvije strane, sve dok objekat nije ispražnjen. Snimci napuštanja zgrade sajma, desetina aktivista SNS koji istrčavaju iz zgrade, iznose kutije, pokrivaju lice rukama i garderobom, dok opozicionari skandiraju poruke protiv njih, sada su već viralni. Međutim, među onima koji su izlazili iz Novosadskog sajma RSE je uočio i dva, odnedavno, javnosti poznata lica – Milan i Dejan Pudar, osnivači i predstavnici Udruženja studenata Republike Srpske. Braća Pudar su prije samo dva mjeseca učestvovala u četvrodnevnoj blokadi Filozofskog fakulteta u Novom Sadu, tražeći ostavku profesora i novinara Dinka Gruhonjića, zbog izmontirane izjave u kojoj profesor Gruhonjić, navodno, veliča ustaške zločine. U izjavama za medije tada su se predstavljali kao studentski aktivisti.
Lider pokreta "Kreni-promeni" Savo Manojlović izjavio je 4. juna da zbog očigledne manipulacije glasovima i biračkih zapisnika u Beogradu i Nišu, izlazi sa zahtjevom da opozicione stranke iz ovih gradova kao i iz republičke skupštine, napuste parlament ukoliko se nastavi s prekrajanjem izborne volje.
Uoči lokalnih izbora u Srbiji 2. juna uočen je blagi pomak, ali ključni problemi poput neravnopravnih izbornih uslova, pristrasnog medijskog izvještavanja, pritisaka na birače, kupovine glasova nisu riješeni, izjavio je u intervjuu za Glas Amerike Lamberto Zannier, šef Posmatračke misije OSCE-ove Kancelarije za demokratske institucije i ljudska prava (ODIHR). Predsjednica Narodne skupštine Ana Brnabić najavila je da će tražiti dodatna pojašnjenja ODIHR-a kada je riječ o ocjeni koja se tiče medija.
Balkan na RSE
Vlasti Srbije nastavile su hapšenje kosovskih Albanaca pod sumnjom da su počinili ratne zločine na Kosovu krajem 90-ih. Posljednji je uhapšen Tefik Mustafa, koji je 1. juna zaustavljen na graničnom prelazu Merdare. Istovremeno je Sadiku Durakuu, uhapšenom u aprilu, produžen pritvor do 30 dana. Kosovo optužuje Srbiju za arbitrarno hapšenje i traži reakciju zemalja Kvinte i Evropske unije. Za to vrijeme institucije Srbije se ne oglašavaju.
Vlada Crne Gore je podnijela Skupštini prijedloge zakona koje treba usvojiti po hitnom postupku a koji su uslov za dobijanje pozitivnog Izvještaja o realizaciji privremenih mjerila u poglavljima koja se tiču vladavine prava (IBAR) za Crnu Goru. Zakoni se odnose na unapređenje pravosuđa, pojačanu borbu protiv organizovanog kriminala i korupcije i medijsku regulativu. Sjednica na kojoj će početi rasprava o ovim zakonima je zakazana za 5. jun.
Vlada Srbije opredijeljena je da zadrži i učvrsti strateški kurs ka članstvu Srbije u Evropskoj uniji, saopštio je zvanični Beograd. Nakon sastanka savjetnice premijera Srbije Jadranke Joksimović sa poslanikom Slovačke u Evropskom parlamentu Vladimirom Bilčikom, objavljeno je da će Beograd intenzivirati proces reformi i da od EU očekuje osvježavanje politike proširenja.
Ruska porodica Tereh saopštila je da je 30. maja nadležnima u Loznici podnijela novi zahtjev za dozvolu za privremeni boravak u Srbiji, uz zahtjev sa spajanje porodice sa sinom Markom čije bi odobrenje olakšalo donošenje te odluke. "Do današnjeg dana odgovor na naš apel nismo dobili, ni sud ne napreduje, i nadam se da će država ovog puta donijeti pravu odluku", napisala je Irina Tereh. Ovoj familiji iz Rusije, koja pet godina živi u Srbiji, krajem prošle godine ukinuta je boravišna dozvola sa obrazloženjem vlasti da predstavljaju bezbjednosni rizik.
Predstavnici vlasti trebalo bi da se drugačije odnose prema manjinskim narodima u oba bh. entiteta, poručuju u video prilogu mještani sela u okolini Maglaja gdje Bošnjaci, Srbi i Hrvati imaju status povratnika, jer su tokom rata u BiH svi napuštali svoje domove.
Crnogorski maturanti zabilježili su najgori rezultat na maturskom ispitu iz maternjeg jezika u posljednje četiri godine. I rezultati polumaturanata su loši. Kako pokazuje analiza Ispitnog centra, kod njih je značajno odstupanje između zaključenih ocjena u školi i onih koje su potom dobili na polumaturskom ispitu. Tako, na primjer, zaključnu ocjenu – "odličan 5" – iz predmeta Crnogorski-srpski, bosanski, hrvatski jezik i književnost (CSBH) dobilo je više od 1.600 osnovaca, dok je na eksternoj provjeri znanja istu ocjenu dobilo svega njih 600.
Rat Izraela u Gazi
Hamas ne može da pristane ni na kakav dogovor osim ako se Izrael jasno ne obaveže na trajni prekid vatre i potpuno povlačenje iz Pojasa Gaze, rekao je uticajni zvaničnik palestinske militantne grupe, Osama Hamdan. Katar, koji zajedno sa Sjedinjenim Državama i Egiptom, posreduje u pregovorima između Hamasa i Izraela, pozvao je Izrael da objavi jasan stav koji ima podršku cijele Vlade da bi se sklopio dogovor.
Stranka Šas, najveći koalicioni partner premijera Izraela Benjamina Netanjahua, saopštila je 4. juna da će podržati potencijalni dogovor o oslobađanju izraelskih talaca iz Pojasa Gaze čak i ako to podrazumijeva reviziju izraelske ratne strategije u Gazi. Izjava ultraortodoksne jevrejske stranke, koja ima 11 od 120 mjesta u parlamentu, uslijedila je nakon što su 3. juna isto poručili iz druge takve stranke u koaliciji, Ujedinjena Tora judeizam.
Sjedinjene Američke Države zatražile su od Vijeća sigurnosti Ujedinjenih naroda da podrži plan u tri faze, koji je najavio predsjednik Joe Biden, s ciljem okončanja gotovo osmomjesečnog rata u Gazi.
Parlament Slovenije u utorak je većinom glasova odobrio priznanje nezavisne palestinske države, nakon što su to nedavno učinile Španija, Irska i Norveška. Vlada Slovenije donijela je odluku o priznavanju slovenačke države 30. maja
Kad je prije više od pola godine napustio rodnu Gazu, bježeći s porodicom od ratnog stradanja, Palestinac Samir El-Barawi stigao u Bosnu i Hercegovinu nadajući se da će dobiti zaštitu i sigurnost koje je izgubio u domovini. Odmah po dolasku, krajem novembra prošle godine, podnio je zahtjev za azil u BiH, a sredinom januara pozvan je na razgovor u Ministarstvo sigurnosti BiH, što je dio procedure za dobijanje zaštite. No, u izbjegličkom centru Salakovac u blizini Mostara, gdje je smješten s višečlanom porodicom, šest mjeseci čeka odluku vlasti BiH i rješavanje svoga statusa.
Rat u Ukrajini
Šef štaba ukrajinskog predsjednika Volodimira Zelenskog u utorak je rekao da je korištenje zapadnog oružja za napade unutar Rusije ključna odluka koja će da utiče na rusko vazduhoplovstvo i njegovu sposobnost da djeluje u pograničnim područjima. Nakon pritiska Ukrajine i nekih njenih evropskih saveznika, Sjedinjene Države su prošle sedmice pristale da promijene svoju politiku te da dopuste Kijevu da zapadnim oružjem napada ciljeve na teritoriji Rusije u sklopu svoje odbrane od ruske invazije.
Vjeruje se da se oko 1.000 zatvorenica prijavilo da služi u Ukrajini prije nego što je Kremlj očigledno ukinuo program. "Rekla sam prijateljici: 'Razumiješ li za šta se prijavljuješ? Tamo ćeš biti topovsko meso.', rekla je sagovornica RSE.
Svijet
Nedostatak entuzijazma, te slab odziv na glasanje, prati izbore za Evropski parlament posljednjih decenija a zebnja da će se ponoviti prisutna je i pred glasanje koje će startovati ove sedmice. Na nizak odziv, te potrebu da se u izborne procese i samo glasanje uključe oni koji će krojiti budućnost evropskog kontinenta, ranije je upozorila i Konferencija o budućnosti Evrope – inicijativa Evropske komisije i Evropskog parlamenta (EP), sa ciljem da se sagleda srednjoročna i dugoročna budućnost EU i koje reforme treba sprovesti za njegove politike i institucije. Izazov je utoliko veći što se čitava Evropa suočava sa demografskim padom. Kako članice EU delegiraju poslanika u Evropski parlament pogledajte u infografici.
Evropske vlade kažu da Rusija širi dezinformacije prije održavanja izbora Evropske unije za Evropski parliament od 6. do 9. juna. Kažu da je djelovanje Moskve i aktera koji podržavaju Kremlj dio šire kampanje miješanja koja je kreirana kako bi diskreditovala evropska vlade i destabilizovala Evropsku uniju. Moskva odbacuje ove navode. U rubrici ZAŠTO, koju možete pronaći i na Facebook stranici, pročitajte: EU o tome kako Rusija širi dezinformacije.
Migranti koji su doputovali do bivših sovjetskih zemalja čak sa Bliskog istoka i Afrike postali su pijuni u nastojanju Rusije i Bjelorusije da destabiliziraju Evropu, tvrdi poljski premijer Donald Tusk. U fotogaleriji pogledajte kako na poljskoj granici i dalje potiskuju migrante koje Bjelorusija koristi da 'napada'.
U nastavku bavljenjem porijeklom pandemije korona virusa, lice američkih vlasti u borbi protiv COVID-19, doktor Anthony Fauci je na saslušanju u Predstavničkom domu Kongresa branio sebe i odgovor države od napada republikanskih poslanika koji su kritikovani da podstiču teorije zavjere.
Šta ima?
U današnjem podcastu poslušajte više o konferenciji o tome kako su "muškarci ključni akteri rodne ravnopravnosti u politici i u sprečavanju nasilja nad ženama". U Bihaću, povodom Svjetskog dana zaštite okoliša, panel diskusija o Trgovskoj gori. Baletni klasik "Carmen" premijerno na sceni Narodnog pozorišta Sarajevo.
Šta ima još...
- U Albaniji 16 policajaca pod istragom zbog omogućavanja ilegalnog prelaska granice
- Iranski zvaničnik ubijen u navodnim izraelskim vazdušnim napadima u Siriji
- Vladajuća stranka u Gruziji inicira nacrt zakona 'o porodičnim vrijednostima'
- Modi proglasio pobjedu na izborima u Indiji
- U Meksiku ubijena gradonačelnica, nekoliko sati nakon što je prva žena izabrana na čelo države
- Biden ograničio azil kako bi 'uspostavio kontrolu' nad granicom s Meksikom
- Meloni će posjetiti dva migrantska centra u Albaniji
- Četiri osobe uhapšene u Pragu nakon napada na ukrajinske aktiviste
- Rođendan Navaljnog obilježen u Rusiji uprkos zvaničnim upozorenjima
- Tišina i jake snage sigurnosti u Kini na godišnjicu Tjenanmena
Toliko za danas. Pišite nam i podijelite vaše priče sa nama na slobodnaevropa@rferl.org
Srdačan pozdrav do sutra ujutro,
Jasmina Đikoli
Dnevno@RSE dolazi besplatno u vaš inbox. Prijavite se, uštedite vrijeme, informišite se!