Dnevno@RSE na početku svakog radnog dana donosi vam pregled najvažnijih vijesti sa Zapadnog Balkana i svijeta. Za vas biramo najave za ključne događaje kao i jedinstvene sadržaje RSE. Prijavite se, uštedite vrijeme, informišite se!
Dobro jutro poštovani čitaoci,
Piše vam Jasmina Đikoli, novinarka Radija Slobodna Evropa.
Ovog jutra za vas smo izabrali:
Važno za danas
- Njujorška porota proglasila je bivšeg američkog predsjednika Donalda Trumpa krivim za falsifikovanje dokumenata kako bi prikrio isplatu za utišavanje porno zvijezde uoči izbora 2016. godine.
- Vlada bosanskohercegovačkog entiteta Republika Srpska (RS) imenovala je u četvrtak, 30. maja, Radnu grupu za izradu sporazuma o "mirnom razdruživanju" RS sa drugim bh. entitetom Federacijom Bosne i Hercegovine. U međuvremenu, načelnik opštine Srebrenica Mladen Grujičić, iz Saveza nezavisnih socijaldemokrata Milorada Dodika, potvrdio je za RSE da se vode razgovori u "opštinskim i stranačkim tijelima" o pokretanju inicijative za izmjenu naziva opštine Srebrenica.
- SafeJournalists, Media Freedom Rapid Response i Koalicija za slobodu medija osudili su napade na novinare u Srbiji i ocijenili da je sve veći pritisak kulminirao fizičkim napadom na novinara Radara i zahtjevima za zatvorske kazne za novinare KRIK-a i Pištaljke. Predstavnica OSCE-a za slobodu medija Teresa Ribeiro napisala je na svom X profilu da je "nedopustiv" fizički napad na novinara Vuka Cvijića u Beogradu.
- Vlada Slovenije usvojila je 30. maja odluku da Narodnoj skupštini te države predloži priznanje palestinske države.
Balkan na RSE
S ciljem da doprinese postizanju mira između Izraelaca i Palestinaca, Španija je zvanično priznala palestinsku državu. Ovim potezom španske vlade postavlja se pitanje zašto Španija oklijeva da prizna Kosovo, državu sa albanskom većinom koja je proglasila nezavisnost od Srbije 2008. godine, nakon rata i NATO bombardovanja Srbije 1999. godine. Dok je više od 110 zemalja priznalo državnost Kosova, uključujući većinu iz EU, kao i SAD, Srbija odbija da ga prizna, zajedno sa Rusijom i Kinom. Španija, Grčka, Kipar, Rumunija i Slovačka također to još nisu učinile.
Dok se najavljuje moguće otvaranje glavnog mosta na Ibru koji dijeli Mitrovicu na južni i sjeverni dio, Evropska unija poručuje da se to pitanje treba rješavati u okviru dijaloga normalizacije odnosa. Iz Srpske liste, glavne političke partije kosovskih Srba, poručuju da se most ne može otvoriti bez saglasnosti srpske zajednice. Građani u Mitrovici podijeljeni su o ovom pitanju.
Funkcionalan grad, a ne "priče o velikim projektima u kojima nema života" – to su želje pojedinih stanovnika gradova Srbije koji 2. juna glasaju na lokalnim izborima. Dok većina građana Novog Sada, Niša, Subotice, Beograda, Valjeva i Užica sa kojima je RSE razgovarao misli da su za to neophodne promjene u upravljanju gradom, malo njih vjeruje da će se one desiti.
Kampanja za lokalne izbore u Srbiji sprovedena je u ambijentu suprotnom Evropskoj povelji o lokalnoj samoupravi Vijeća Evrope, Ustavu, zakonu i preporukama OSCE-ove Kancelarije za demokratske institucije i ljudska prava (ODIHR), ocijenio je Biro za društvena istraživanja (BIRODI). S druge strane, Ministarstvo državne uprave i lokalne samouprave Srbije demantovalo je 30. maja tvrdnje nevladine organizacije CRTA da taj Vladin resor nije sproveo reviziju biračkog spiska u skladu sa zakonom, a povodom predstojećih izbora u Srbiji.
Početkom maja, članovi stranke premijera Kosova Albina Kurtija učestvovali su na parlamentarnim izborima u Sjevernoj Makedoniji; početkom juna dva savjetnika njegove Vlade učestvovat će se na lokalnim izborima u dvije opštine sa albanskom većinom na jugu Srbije. I tada, kao i sada, ovo opredjeljenje je izazvalo reakcije. To je također opisano kao "tendencija da se proširi uticaj Albanaca u regionu", kao i pokušaj "razdvajanja".
Tehnički premijer Bugarske Dimitar Glavčev zaista je zatražio da Bugarska promijeni svoj stav i glasa "uzdržano", umjesto da podrži rezoluciju Ujedinjenih naroda (UN) koja osuđuje genocid u Srebrenici. To je 30. maja potvrdila vladina pres služba u saopštenju za medije. Ova potvrda stigla je više od nedelju dana nakon prvih informacija o tome i dan nakon što je istraživački sajt BIRD objavio diplomatske dokumente sa uputstvima Glavčeva, koji je i ministar vanjskih poslova. Prema BIRD-u, tehnički premijer je tražio promjenu stava nakon lobiranja srpskog predsjednika Aleksandra Vučića kod lidera konzervativne partije GERB Bojka Borisova.
Biznismen Duško Knežević, koji se od izručenja iz Velike Britanije 30. aprila nalazi u pritvoru, više puta je ustvrdio da je spreman pod određenim uslovima da svjedoči protiv bivšeg predsjednika Crne Gore Mila Đukanovića. Kneževića Specijalno državno tužilaštvo od 2019, kroz osam optužnica, tereti za krivična djela u privrednom poslovanju, stvaranje organizovane kriminalne grupe i pranje para, kojima je državu oštetio za stotine miliona eura.
Do kraja ovog mjeseca očekuje se da Ministarstvo okoliša u Federaciji BiH, kako su naveli za RSE, odluči o okolinskoj dozvoli za rudnik u centralnoj BiH, koji su lokalne vlasti okrivile za zagađenje važnog izvorišta voda. Prema navodima lokalnih vlasti, u istom dijelu rijeke koji je bio zagađen nalazi se izvorište "Zeleni vir" koje građani Olova koriste za piće. Vlasti navode da je rijeka zagađena već dva puta u godinu i po dana.
Rat u Ukrajini
Ukrajina može pobijediti u svojoj borbi za odbijanje ruskih snaga uz snažnu podršku svojih saveznika, rekao je generalni sekretar NATO-a Jens Stoltenberg na okupljanju šefova diplomatija iz 32 članice vojnog saveza u Pragu. Kako prenosi RSE na engleskom jeziku, na dvodnevnom sastanku NATO-a u češkoj prijestolnici, na kojem učestvuje i američki državni sekretar Antony Blinken, raspravljat će se o novom okviru vojne pomoći Ukrajini koji će biti predstavljen na samitu Alijanse u Vašingtonu u julu.
Rusija je rekla da će bolje zaštititi rafinerije nafte nakon što su ukrajinske bespilotne letjelice pogodile nekoliko njih. Ukrajina i dalje pogađa objekte, uprkos američkim upozorenjima na takve napade. Međutim, napadi znače podizanje morala za Ukrajinu. Osim toga, stručnjaci kažu da bi, ako Ukrajina nastavi sa udarima na rafinerije, Rusija mogla imati sve više poteškoća da ih popravi na vrijeme zbog američkih i evropskih sankcija.
Rat Izraela u Gazi
Izraelska vojska saopštila je da su dva vojnika ubijena u napadu automobilom na okupiranoj Zapadnoj obali. U Pojasu Gaze, Palestinci u pograničnom gradu Rafa izvijestili su o teškim borbama, a izraelska vojska je rekla da je preuzela kontrolu nad cijelom dužinom granice Gaze s Egiptom. Zbog borbi u Rafi više od milion Palestinaca je raseljeno, a većina njih već je bila raseljena u ratu između Izraela i Hamasa.
U Post Scriptumu Dragana Štavljanina pogledajte: Da li bi Izrael bio bezbjedniji sa palestinskom državom? Koncept dvije države – izraelska i palestinska – nije realizovan zbog nepomirljivih interesa, prije svega oko statusa Jerusalima, širenja jevrejskih naselja na okupiranim područjima, povratka palestinskih izbjeglica te povezivanja Zapadne obale i Pojasa Gaze. Militantni Hamas je protiv ove ideje smatrajući da Izrael treba da vrati sve teritorije koje je uzeo 1948. godine – 78 posto istorijske Palestine. Istovremeno, mnogi Jevreji se pribojavaju da bi u jednoj državi sa jednakim pravima za sve, postali manjina u odnosu na Palestince.
Svijet
Kao dio pritiska Kine, čak i na mirno neslaganje, sud u Hong Kongu je osudio 14 ljudi, koji se, pored desetina drugih, sada suočavaju sa zatvorskom kaznom. Optuženo je 47 osoba, osam žena i 39 muškaraca, za pokušaj "svrgavanja" vlade neslužbenim predizborima kako bi odabrali opozicione kandidate za lokalne izbore. Sudije su se u presudi složile s argumentom tužilaca da bi ova "shema" aktivista stvorila "ustavnu krizu" u slučaju da su pobjednici preliminarnih izbora zaista izabrani za zastupnike, pišu svjetski mediji.
Predizbori su održani u julu 2020. usred upozorenja da bi mogli prekršiti Zakon o nacionalnoj sigurnosti koji je stupio na snagu nekoliko dana prije. Peking brani zakon, uveden nakon masovnih prodemokratskih protesta, kao neophodan za održavanje stabilnosti, ali kritičari kažu da je Hong Kong tako lišen autonomije i građanskih sloboda.
Tražimo odgovore
Cijene soka od narandže skočile su do nezapamćenih visina zbog male žetve uzrokovane lošim vremenom i biljnim bolestima koje su natjerale proizvođače da traže alternativno voće. Na primjer, razmišlja se da li mandarine mogu biti zamjena u nestašici narandži.
U rubrici ZAŠTO, koju možete pronaći i na Facebook stranici, pročitajte: Zašto je zavladala kriza soka od narandže?
Šta ima?
U posljednjem izdanju podcasta Šta ima? za ovu sedmicu poslušajte više o obilježavanju Dana bijelih traka. U nekadašnjem logoru Trnopolje biće otvorena izložba "Zidovi" autora Nidala Šaljića. U sarajevskoj Vijećnici održava se međunarodnu konferenciju o temu "Ratni zločini u Prijedoru i okolini – poruke za budućnost". Svjetski je dan bez duhana.
Šta ima još...
- Više od tri hiljade oboljelih od morbila u Kantonu Sarajevo
- Određeno zadržavanje osumnjičenom za ranjavanje djevojčice u Beogradu
- EU donijela odluku da potpiše sporazum o raspoređivanju Frontexa u Srbiji
- Na Kosovu uhapšeno sedam članova AlbKings grupe
- Zatvor u Srbiji u kojem je preminuo zatvorenik postupio po preporukama Ombudsmana
- Predsjednica Mehanizma za krivične sudove posjetila bivši logor Trnopolje
- Kina koristi Srbiju za svoje ekonomske i političke interese, kaže američki stručnjak
- Španski parlament odobrio zakon o amnestiji za katalonske separatiste
- Gruzijske NVO osporiće zakon o 'stranom agentu' na evropskim sudovima
- Četvoro uhapšenih u velikoj evropskoj akciji protiv cyber kriminala
- SAD neće slati svoje predstavnike na UN-ovu komemoraciju iranskom predsjedniku
- Hag odbio da preimenuje ulicu u čast Navaljnog
Toliko za danas. Pišite nam i podijelite vaše priče sa nama na slobodnaevropa@rferl.org
Srdačan pozdrav do ponedjeljka ujutro,
Jasmina Đikoli
Dnevno@RSE dolazi besplatno u vaš inbox. Prijavite se, uštedite vrijeme, informišite se!