Dnevno@RSE: Na snazi primirje između Izraela i Hamasa; Zaustavljeni neredi u Dabilnu

Izraelski vojnici stoje na tenku blizu granice Izraela sa Gazom u južnom Izraelu, 23. novembra 2023.

Dnevno@RSE na početku svakog radnog dana donosi vam pregled najvažnijih vijesti sa Zapadnog Balkana i svijeta. Za vas biramo najave za ključne događaje kao i jedinstvene sadržaje RSE. Prijavite se, uštedite vrijeme, informišite se!

Dobro jutro poštovani čitaoci,

Piše vam Jasmina Đikoli, novinarka Radija Slobodna Evropa.

Ovog jutra za vas smo izabrali:

Važno za danas

  • Privremeni prekid vatre između Izraela i Hamasa započeo je u petak oko šest sati ujutro po srednjeevropskm vremenu. Prema sporazumu Izrael i Hamas pristali su na četverodnevni prekid vatre, određeni broj talaca bit će pušten, kao i dio palestinskih zatvorenika koje drži Izrael. Najnovije informacije pratite na blogu uživo.
  • Srbi sa Kosova će na parlamentarnim izborima u Srbiji 17. decembra, moći da glasaju u Vranju, Kuršumliji, Raškoj i Tutinu, saopštila je 23. novembra Republička izborna komisija Srbije. Riječ je o gradovima i mjestima na jugu Srbije.
  • Srbija će, tek pošto sazna "stvarne razloge" koji stoje iza odluke Slovenije da ne da agreman imenovanom ambasadoru Srbije, dati svoj odgovor na to, izjavio je 23. novembra predsjednik Srbije, Aleksandar Vučić. Slovenija zbog "formalnih prepreka bezbjednosne prirode" nije dala agreman Zoranu Đorđeviću, prethodno je objavio slovenački list "Delo".
  • Visoki predstavnik u Bosni i Hercegovini Christian Schmidt izjavio je da sadašnja generacija bh. lidera treba biti usmjerena na međusobnu suradnju institucija BiH, s ciljem prosperitetne i zajedničke budućnosti. Uoči Dana Državnosti BiH, koji se obilježava 25. novembra, Schmidt je naglasio da je ovo značajan datum u historiji BiH.

Balkan na RSE

Barake kod Mostara novi su dom za državljane Bosne i Hercegovine i njihove srodnike koji su 20. novembra stigli u zemlju nakon evakuacije iz Pojasa Gaze. "Meni je ovdje divno. Ja se osjećam dobro radi svoje porodice, djece. Toplo, čisto, hrana, sve imamo, sve je pruženo. Sretni i zahvalni smo", kazala je za RSE 56-godišnja Sutka El-Barawi, koja je u BiH došla sa 11 članova porodice. Ministarstvo za ljudska prava i izbjeglice Bosne i Hercegovine obećalo je da će država pomoći svojim državljanima i njihovim srodnicima koji su evakuirani iz Pojasa Gaze u BiH.

Sutka El Barawi iz Gaze smještena je s porodicom u izbjegličkom kampu Salakovac u blizini Mostara.

Ustavni sud Bosne i Hercegovine trenutno ne razmatra desetke apelacija koje su uputili građani, jer ne može održavati redovne sjednice zato što nedostaju tri suca koji se ne mogu imenovati zbog političkih blokada u dva entiteta. Najviša sudbena instanca je saopćila da je prisiljena predmete rješavati isključivo na plenarnim sjednicama i to samo one za koje ocijeni da su hitni.

Od početka izborne kampanje u Srbiji, političari u sve većem broju prave naloge na TikToku, najbrže rastućoj platformi među korisnicima društvenih mreža, koja prvenstveno okuplja mlade. Paralelno sa ekspanzijom među političarima u Srbiji, zapadne države zabranjuju kinesku aplikaciju svojim zvaničnicima zbog sumnji na špijunažu.

Onkološkim pacijentima u Crnoj Gori neki od citostatika bili su nedostupni tri puta u posljednje dvije godine. To se dogodilo i Kseniji Krivokapić iz Nikšića koja je potom osnovala Fondaciju "Humanošću do srca". Plan joj je da se formira novčani fond za kupovinu lijekova u slučaju nestašica u državnim apotekama. Ksenijine ciljeve podržava više od dvadeset hiljada pacijenata, članova njihovih porodica, prijatelja.

Pogledajte priču o Milijani iz Bijeljine, koja kaže da kada je oslijepila nakon trećeg porođaja, suprugu i njegovoj porodici više nije bila dobra. Postala je žrtvom nasilja kojem su često svjedočila i djeca. Nakon što je potražila pomoć u sigurnoj kući, Milijana je stekla novo zvanje, dobila posao i započela život ispočetka uz poruku: "ako sam ja mogla slijepa, možete i vi zdrave".

Svijet

U Dublinu je petero ljudi, uključujući troje male djece, završilo u bolnici zbog napada nožem u centru grada, nako čega su na ulicama izbili nasilni neredi koje je policija razbila i u gradu je u petak ujutro mirno. Policija je privela osumnjičenika za napad nožem, ali tvrdi da se napad trenutno ne tretira kao teroristički čin, iako se ne "isključuje nijedan motiv".

Šezdesetogodišnji Geert Wilders, antiislamski populistički lider, odnio je dramatičnu pobjedu na općim izborima u Holandiji. Nakon 25 godina u parlamentu, njegova Slobodarska stranka (PVV) osvojila je 37 zastupničkih mjesta, znatno više od najvećeg suparnika, Ljevičarskog saveza. Wildersova pobjeda uzdrmala je holandsku politiku. Međutim, on će morati da nagovori i druge stranke da mu se pridruže u koaliciji. Od 150 zastupničkih mjesta u parlamentu, njegov cilj je dobiti 76. Holandski muslimani su šokirani nakon izborne pobjede antiislamskog desničara Geerta Wildersa, koji je ranije tražio da se džamije i Kuran zabrane u Holandiji.

Mađarska bi trebalo da dobije 900 miliona eura od Evropske unije (EU), saopšteno je iz EU u četvrtak 23. novembra, uprkos pokušajima mađarskog premijera Viktora Orbana da ukine podršku Ukrajini. Taj novac dolazi iz programa "REPowerEU" koji ima za cilj da pomogne članicama EU da se oporave od energetske krize nakon ruske invazije na Ukrajinu prošle godine i smanji njihovu zavisnost od ruskih fosilnih goriva.

Desetogodišnja zatvorska kazna izrečena bivšem kazahstanskom zvaničniku koji je postao čelnik opozicione stranke čini se da povlači debelu crvenu liniju koja pokazuje granicu političkog pluralizma pod predsjednikom Kasim-Žomartom Tokajevom. Aktivisti tvrde da oštriji pristup političkoj konkurenciji ukazuje na strah vlasti, gotovo dvije godine nakon smrtonosnih nemira poznatih kao Krvavi januar u kojima je poginulo najmanje 238 ljudi.

Tražimo odgovore

LGBTQ+ aktivisti u Ukrajini, Bosni i Hercegovini i Moldaviji, zemljama koje su sljedeće u redu za početak pregovora o pridruživanju EU, kažu da bi proces članstva mogao potaknuti njihovu borbu za jednakost, ali samo ako blok pred vlade stavi zadatak unapređenja prava.

U rubrici ZAŠTO, koju možete pronaći i na Facebook stranici, pročitajte: Mogu li pregovori s EU poboljšati LGBTQ+ prava u Ukrajini, Moldaviji i BiH?

Šta ima?

U podcastu poslušajte o početku kampanje 16 dana aktivizma protiv rodno zasnovanog nasilja.

Šta ima još...

Toliko za danas. Pišite nam i podijelite vaše priče sa nama na slobodnaevropa@rferl.org

Srdačan pozdrav do ponedjeljka ujutro,

Jasmina Đikoli

Dnevno@RSE dolazi besplatno u vaš inbox. Prijavite se, uštedite vrijeme, informišite se!