Dnevno@RSE na početku svakog radnog dana donosi vam pregled najvažnijih vijesti sa Zapadnog Balkana i svijeta. Za vas biramo najave za ključne događaje kao i jedinstvene sadržaje RSE. Prijavite se, uštedite vrijeme, informišite se!
Dobro jutro poštovani čitaoci,
Piše vam Jasmina Đikoli, novinarka Radija Slobodna Evropa.
Ovog jutra za vas smo izabrali:
Važno za danas
- Američki predsjednik Joe Biden u televizijskom obraćanju naciji osudio je militantnu organizaciju Hamas i ruskog predsjednika Vladimira Putina, rekavši da će u petak Kongresu poslati hitan budžetski zahtjev za "finansiranje američkih nacionalnih sigurnosnih interesa za podršku najvažnijim partnerima, među kojima su Izrael i Ukrajina".
- Evropski parlament izglasao je Rezoluciju o Kosovu i Srbiji u svjetlu posljednjih dešavanja, kojom su evropski zastupnici najoštrije osudili napad 24. septembra u Banjskoj na sjeveru Kosova. Diplomatska petorka zatražit će od Beograda i Prištine da smanje napetosti i nastave proces normalizacije odnosa, izjavio je portparol Evropske komisije Peter Stano. Šta o Rezoluciji Evropskog parlamenta kažu u Beogradu?
- Radio Slobodna Evropa i Komitet za zaštitu novinara pozvali su na hitno oslobađanje novinarke RSE Alsu Kurmaševe, koja je pritvorena u Kazanju u Rusiji, dok je čekala da joj vrate pasoš. Kurmaševa je privedena 18. oktobra i optužena da se nije registrovala kao strani agent, za koju je predviđena maksimalna kazna od pet godina zatvora.
Rat Izraela i Hamasa
Prelaz Rafa bit će u petak otvoren kako bi se omogućilo da humanitarna pomoć prođe na palestinsku teritoriju koju granatira izraelska vojska 13 dana. Humanitarne agencije navode da Gazi treba mnogo više pomoći od početnih 20 kamiona koje je najavio američki predsjednik Biden. Najnovije vijesti možete pratiti na našem blogu uživo.
Izrael je nastavio bombardovanje Pojasa Gaze, dok broj žrtava u opkoljenoj enklavi raste. Pogledajte i video iz Khan Younisa, gdje je pogođena je zgrada s porodicama s više male djece i žena. Ubijeno je najmanje 13 članova iz iste porodice.
Izraelska kopnena ofanziva protiv militantne grupe Hamas u Gazi, jednom od najgušće naseljenih mjesta na svijetu, mogla bi početi u bilo kojem trenutku. Dok su izraelski krajnji scenariji o poslijeratnoj budućnosti Gaze još uvijek nejasni, pojedini stručnjaci upozoravaju da povratak na prijašnji status quo okupacije i otvorenog sukoba nije održiv, pišu svjetski mediji.
Prelaz Rafa između pojasa Gaze i Egipta jedini je put kojim pomoć može ući u Gazu direktno, mimo Izraela, i jedini izlaz koji ne vodi na izraelsku teritoriju. Prelaz je postao fokus u smrtonosnom sukobu između Izraela i palestinske militantne grupe Hamas, jer su stotine hiljada Palestinaca krenule prema jugu nakon što ih je Izrael upozorio da napuste grad Gazu i sjever enklave.
Dok očajni Palestinci u zatvorenoj Gazi pokušavaju pronaći utočište pod nemilosrdnim izraelskim bombardovanjem neki se pitaju zašto ih susjedni Egipat i Jordan ne žele primiti. Egipatski predsjednik Abdel Fatah el-Sisi iznio je u srijedu, 18. oktobra, svoje najoštrije komentare do sada, rekavši da sadašnji rat nije usmjeren samo na borbu protiv Hamasa, koji vlada Pojasom Gaze, "već i pokušaj da se civilno stanovništvo gurne da... migrira u Egipat". Upozorio je da bi to moglo uništiti mir u regiji.
Pozivajući se na dva američka zvaničnika, Reuters je izvijestio da je ratni brod mornarice Sjedinjenih Američkih Država koji je putovao u blizini Jemena presreo više projektila.
Ministri unutrašnjih poslova EU raspravljali su u četvrtak o tome kako se nositi s uticajem rata između Izraela i Hamasa na blok, usred pojačanih sigurnosnih napetosti nakon napada zapaljivom bombom na sinagogu u Berlinu i ubistava u Belgiji i Francuskoj, za koje su sumnja da su ih počinili islamistički ekstremisti.
Više od stotinu demonstranata protestovali su unutar zgrade američkog Kongresa u Vašingtonu tražeći hitan prekid vatre u sukobu između Izraela i ekstremista Hamasa. Van zgrade protestovalo je više hiljada ljudi, prenosi Glas Amerike. Veća grupa njih, od kojih je dio nosio jevrejska obilježja, sjedila je na podu Kongresa uz transparent na kom je pisalo "Jevreji traže primirje" i skandirali protiv konflikta.
RSE Intervju
Prihvatiti Izrael kao državu je najveća osjetljiva tačka u razgovoru o odnosu muslimana i Jevreja, posebno nakon eskalacije sukoba u Gazi, kaže za Radio Slobodna Evropa Mehnaz Afridi, profesorica na Manhattan koledžu.
"Prihvatiti Izrael kao državu je prvi korak međuvjerske, međureligijske, međuekonomske razmjene muslimana i Jevreja, čak i ako govorimo o izgradnji mira u SAD-u", kaže Afridi, koja predaje islam i Holokaust. Druga stvar je shvatiti da Palestinci trebaju državu, kaže Afridi.
Balkan na RSE
Hrvatski premijer Andrej Plenković rekao je u četvrtak da bi Slovenija kontrole na granicu s Hrvatskom mogla uvesti već u subotu, 21. oktobra, ali da će one imati ležerniji karakter nego kontrole na hrvatskim granicama prema zemljama koje nisu članice Evropske unije. Plenković je izjavio u Sarajevu da Hrvatska neće zloupotrijebiti otvorena pitanja koja ima sa Bosnom i Hercegovinom kako bi usporavala evropske integracije te zemlje.
Uprkos protivljenju američkih i evropskih partnera, stranka Demokratski front (DF) biće dio nove crnogorske vlade mandatara Milojka Spajića. Naime, prema sporazumu o formiranju vlasti, DF će podržavati manjinsku Vladu u parlamentu, a krajem sljedeće godine kroz rekonstrukciju i zvanično postati njen dio. Uz to će jedan od lidera DF-a Andrija Mandić biti na čelu Skupštine. Partije DF podržavaju ukidanje sankcija Rusiji, ne priznaju nezavisnost Kosova, protivnici su članstva Crne Gore u NATO, negiraju genocid u Srebrenici ...
Popis stanovništva planiran od 1. do 15. novembra dodatno podiže tenzije u Crnoj Gori.Opozicija poziva na bojkot zbog sumnje u manipulacije, dok Evropski parlament predlaže odlaganje. U videu pogledajte šta kažu građani.
Godinu nakon što je donesena odluka da u zapadnom dijelu Srbije ne bude otvoren rudnik litijuma, dolazi informacija kako je ova ruda pronađena u Bosni i Hercegovini. Bosanskohercegovačka lokacija se nalazi u Loparama, udaljenim pedesetak kilometara od Loznice u Srbiji, gdje su tokom 2021. i 2022. godine mještani protestovali zbog zabrinutost da bi planirani rudnik kompanije "Rio Tinto", koja je bila zainteresovana za eksploataciju, mogao da zagadi okolinu, zemljište i riječni sliv.
Nenad iz Sjeverne Mitrovice upravlja automobilom sa KM (Kosovska Mitrovica) oznakama, za koji je registraciju obnovio prije oko šest mjeseci, ali njime ne može da se kreće južno od Ibra, niti da ide u Srbiju. U izjavi za Radio Slobodna Evropa ocjenjuje da je sam sebi ograničio kretanje produžavanjem registracije u srpskom sistemu i dodaje da se kaje što na vrijeme nije uzeo RKS (Republika Kosovo) tablice.
Beograd i 26 godina poslije ubistva Dušana Jovanovića nema zvanično obilježje romskom dječaku koji je do smrti pretučen zbog boje kože. Komisija za spomenike i nazive trgova i ulica još nije odlučila o inicijativi da park u centru grada, u blizini mjesta gdje je ubijen, ponese njegovo ime. Inicijativu su u oktobru 2022. podnijeli dječakova porodica i nevladina Inicijativa A11. Iz Komisije za Radio Slobodna Evropa kažu da je odluka odložena zbog neriješenih imovinskih odnosa na prostoru parka.
Rat u Ukrajini
Parlament Ukrajine dao je u četvrtak zeleno svjetlo za zabranu Ukrajinske pravoslavne crkve - Moskovskog patrijarhata, koju Kijev optužuje za saradnju sa Rusijom. Crkva, koja tvrdi da više nije povezana s Ruskom pravoslavnom crkvom, odbacuje optužbe Kijeva i zabranu smatra neustavnom. Član parlamenta Jaroslav Zeležnjak napisao je na Telegramu da su poslanici podržali zakon u prvom čitanju. Zakon još treba da prođe drugo čitanje i mora ga potpisati predsjednik.
Novi rat Izraela i Hamasa bi mogao pomoći Kremlju skretanjem pažnje od rata u Ukrajini, smanjenjem američkih vojnih resursa i jačanjem ruskih protivzapadnih narativa, kažu analitičari, ali širenje sukoba Izraela i Hamasa moglo bi opteretiti pažljivo gajene bliskoistočne veze Moskve i ugroziti moć i uticaj Rusije u regiji. Da li je rat Hamasa i Izraela prilika ili problem za Rusiju?
Duhoviti kviz pod nazivom "Šta sad? Gdje? Kako?", prepoznatljiv program ruske televizije još iz vremena Sovjetskog Saveza, postaje sredstvo propagande o invaziji na Ukrajinu, kažu bivši takmičari.
Šta ima?
Za kraj radne sedmice poslušajte Šta ima u BiH i svijetu, odnosno opširnije o sjednicama Vlade Federacije BiH u Sarajevu i Narodne skupštine Republike Srpske u Banja Luci. Počinje Tuzla Film Festival. Svjetski je dan osteoporoze.
Šta ima još...
- Svjetska banka predviđa ekonomski rast na Zapadnom Balkanu, najviše na Kosovu
- Srbija razmatra da dio deviznih rezervi čuva u juanima
- Mjere sigurnosti u BiH podignute na viši nivo
- Srbija uvjerava OSCE da unapređuje izborni proces
- Zagreb kritikuje Beograd zbog spomenika Draži Mihailoviću
- Norveški masovni ubica Breivik tužio državu zbog uslova u zatvoru
- Evakuacije nakon prijetnji bombom na aerodromima u Francuskoj
- Mahsa Amini i iranski pokret 'Žene, život, sloboda' osvojili evropsku nagradu Saharov
Toliko za danas. Pišite nam i podijelite vaše priče sa nama na slobodnaevropa@rferl.org
Srdačan pozdrav do ponedjeljka ujutro,
Jasmina Đikoli
Dnevno@RSE dolazi besplatno u vaš inbox. Prijavite se, uštedite vrijeme, informišite se!