Dnevno@RSE: Rast duga Srbije prema Kini; Naučna upozorenja o posljedicama zagrijavanja Antartika

Autohtoni narodi nose transparente sa porukom "Uvijek smo bili ovdje" i "Naša budućnost nije na prodaju" na maršu za odbranu Amazona pred početak samita o amazonskoj prašumi u Belemu, Brazil, 8. avgust 2023./

Dnevno@RSE na početku svakog radnog dana donosi vam pregled najvažnijih vijesti sa Zapadnog Balkana i svijeta. Za vas biramo najave za ključne događaje kao i jedinstvene sadržaje RSE. Prijavite se, uštedite vrijeme, informišite se!

Dobro jutro poštovani čitaoci,

Piše vam Jasmina Đikoli, novinarka Radija Slobodna Evropa.

Ovog jutra za vas smo izabrali:

Važno za danas

Balkan na RSE

Dug Srbije prema Kini povećao se 12 puta u posljednjih deset godina, sa 305 miliona eura na 3,7 milijardi, pokazuju podaci koje je RSE dobio na upit od Narodne banke Srbije. U tom periodu krediti su uzimani za infrastrukturne projekte, koji su zbog manjka transparentnosti od samog početka, pa i danas pod lupom Evropske unije. Ovakva situacija, prema Branimiru Jovanoviću iz Bečkog instituta za međunarodne ekonomske studije, još nije zabrinjavajuća, ali kako je rekao - "treba biti obazriv".

Ozbiljno zaoštravanje situacije koja prevazilazi ekonomske i komercijalne okvire uz kršenje Briselskog sporazuma, upitna egzistencija preko 250 porodica srpske zajednice na Kosovu i prekid komuniciranja i informisanja za oko 80.000 korisnika usluga kompanije MTS d.o.o. Na ove posljedice ukazuje kompanija "Telekom Srbija" u odgovoru za Radio Slobodna Evropa ukoliko se njena ćerka firma na Kosovu ugasi.

Visoki predstavnik Evropske unije za zajedničku vanjsku politiku i sigurnost Josep Borrell primio je pismo desetine evropskih i američkih zastupnika, koji su od Brisela i Vašingtona zatražili da se promijeni pristup u odnosu na Kosovo i Srbiju, potvrdio je briselski portparol, Peter Stano. Pedeset šest poslanika iz Evrope i Sjedinjenih Država zatražili su pismom "ravnotežu i proporcionalnost u interakciji sa Kosovom i Srbijom".

Najgore poplave ikad zabilježene u Sloveniji usmrtile su najmanje šest ljudi, odnijele kuće i zakrčile sela krhotinama. Mještani Crne na Koroskemu čiste ulice i kuće od blata. U video prilogu pogledajte šta kažu Slovenci nakon poplava. Vlada Slovenije odlučila je da ponedjeljak, 14. avgust, proglasi danom solidarnosti i građani će dobiti slobodan dan kako bi pomogli u sanaciji štete od poplava.

Djevojka je otjerana s kupališta u Baru jer je pokušala da se kupa u burkiniju, kostimu koji pokriva cijelo tijelo. Ženska osoba iz Kuvajta posuta je u Budvi alkoholom jer je nosila hidžab, maramu koja pokriva kosu. Ovi incidenti desili su se u dva dana na crnogorskom primorju. U oba slučaja vinovnici su procesuirani prekršajno. Advokat Veselin Radulović za RSE kaže da je tužilaštvo trebalo da pristupi opreznije u ovim slučajevima jer su radnje učinjene sa motivom mržnje.

Iako su pojedina naselja u Podgorici posljednjih dana zatrpana smećem, iz preduzeća Čistoća za Radio Slobodna Evropa je saopšteno da njihove službe redovno uklanjaju otpad. U foto galeriji pogledajte koji dijelovi Podgorice su zatrpani smećem.

Oko 20.000 svinja ubijeno je posljednjih dana na farmama u sjeveroistočnoj Bosni i Hercegovini. Pogledajte video kako lokalne vlasti nastoje spriječiti širenje vrlo zarazne afričke svinjske kuge.

Pročitajte i kako je izgledao put mladog Novopazarca do studija na Oxford univerzitetu.

Rat u Ukrajini

Ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski rekao je u videu da će Ukrajina uzvratiti Rusiji u Crnom moru kako bi osigurala da njene vode nisu blokirane i da može uvoziti i izvoziti žito i drugu robu. Ova poruka dolazi nekoliko dana nakon što su ukrajinski pomorski dronovi puni eksploziva oštetili ruski ratni brod u blizini velike ruske luke i udarili u ruski tanker.

Ukrajinska kontraofanziva protiv ruskih snaga nastavljena je na jugoistoku zemlje, saopštio je Kijev 8. avgusta, pošto su zvanični podaci o žrtvama ruskog raketnog udara u istočnom gradu Pokrovsku prethodnog dana porasli na najmanje sedam mrtvih i skoro 70 ranjenih.

Sud u Biškeku osudio je u julu kirgiskog državljanina na 10 godina zatvora jer se pridružio ruskim snagama u istočnoj Ukrajini kao plaćenik. Moskva ga sada želi natrag i spremna mu je dati državljanstvo, postavljajući ozbiljan test u odnosima Kirgistana i njegovog dominantnog saveznika.

Svijet

Nova naučna studija pokazala je da s dramatičnim gubitkom leda ni Antarktik nije pošteđen ekstremnih događaja, poput toplotnih talasa, kao posljedica klimatskih promjena koje je izazvao čovjek. Štaviše, rekordni gubici leda pored podizanja nivoa svjetskih mora također će pogoršati globalno zagrijavanje, budući da se sa smanjenjem zaleđenih površina umanjuje mogućnost odbijanje sunčevih zraka zbog čega će Zemlja apsorbovati više toplote, pišu svjetski mediji.

Vojna hunta u Nigeru odbacila je u utorak posljednji diplomatski pokušaj da se svrgnuti predsjednik Mohamed Bazum vrati na položaj, odbijanjem predložene posjete predstavnika zapadnoafričkog regionalnog bloka (ECOWAS), Afričke unije i UN-a. U međuvremenu, državni sekretar SAD Antony Blinken izjavio je da ruska plaćenička grupa Wagner nije izazvala nestabilnost u Nigeru, ali da koristi tu situaciju.

Grčki navijač usmrćen je a osam ih je povrijeđeno u sukobu navijača fudbalskog kluba Dinamo Zagreb koji su 7. avgusta uveče u Atini napali navijače AEK-a. Dvadesetdevetogodišnji navijač AEK-a preminuo je nakon sukoba s navijačima Dinama u Atini, potvrdila je grčka policija 8. avgusta. Policija je objavila da je 98 osoba privedeno u vezi s incidentima, a od toga su 84 hrvatska državljanina, jedan Austrijanac, jedan Bosanac, jedan Albanac, jedan Njemac i dva Grka.

Cvijeće i svijeće na mjestu gdje je ubijen 29-godišnji grčki navijač, Atina, 8. avgust 2023.

Tražimo odgovore

Posljednjih mjeseci protivnici islama u Švedskoj i Danskoj zapalili su i oštetili nekoliko kopija svete knjige Kuran što je izazvalo bijes među muslimanima širom svijeta koji traže da skandinavske zemlje zabrane ovakvo ponašanje. Obje vlade su osudile spaljivanje i rekle da razmišljaju o novim zakonima kojim bi mogli to da zaustave. Ali, lokalni kritičari kažu da je sloboda govora i izražavanja zaštićena njihovim ustavima i da bi svaki potez koji bi značio promjenu potkopao visokocijenjene slobode.

U rubrici ZAŠTO, koju možete pronaći i na Facebook stranici, pročitajte: Zašto Švedska i Danska imaju krizu oko Kurana?

Šta ima još...

Toliko za danas. Pišite nam i podijelite vaše priče sa nama na slobodnaevropa@rferl.org

Srdačan pozdrav do sutra ujutro,

Jasmina Đikoli

Dnevno@RSE dolazi besplatno u vaš inbox. Prijavite se, uštedite vrijeme, informišite se!