Dnevno@RSE: Kriminalizirana kleveta u Republici Srpskoj; Kina odbija klimatske napore SAD

Protest novinara i aktivista 18. jula, u Banjaluci, pred početak sjednice Skupštine Republike Srpske, na čijem dnevnom redu je bila kriminalizacija klevete.

Dnevno@RSE na početku svakog radnog dana donosi vam pregled najvažnijih vijesti sa Zapadnog Balkana i svijeta. Za vas biramo najave za ključne događaje kao i jedinstvene sadržaje RSE. Prijavite se, uštedite vrijeme, informišite se!

Dobro jutro poštovani čitaoci,

Piše vam Jasmina Đikoli, novinarka Radija Slobodna Evropa.

Ovog jutra za vas smo izabrali:

Važno za danas

Posljedice nevremena u regiji

Šest osoba je nastradalo, a stotine su povrijeđene u nevremenu koje je u srijedu, 19. jula, zahvatilo Sloveniju, Hrvatsku, Bosnu i Hercegovinu i Srbiju. Četiri osobe poginule su u Hrvatskoj i po jedna u BiH i Sloveniji. Jako nevrijeme zahvatilo je veći dio Srbije, zbog čega je evakuisano i spašeno 40 osoba, a na Vojnomedicinskoj akademiji (VMA) smješteno je petoro teže povrijeđenih.

Situacija u Hrvatskoj se stabilizuje, a do kraja sedmice najavljena je grmljavina i jaki olujni vjetrovi. Državne i lokalne službe za hitne intervencije širom regije su u četvrtak zbrajali štetu, raščišćavali puteve i uklanjali ostatke krovova, drveća i drugih objekata. Zbog posljedica snažnog nevremena Novi Sad je proglasio vanrednu situaciju, a vanredna situacija proglašena je i u Sremskoj Mitrovici, Šidu i Rumi.

U razgovoru za Radio Slobodna Evropa (RSE), Bakir Krajinović, meteorolog i stručnjak za klimatske promjene Federalnog hidrometeorološkog zavoda BiH rekao je da svjedočimo rezultatu porasta temperature zraka usljed promjene klime na zemlji, što dovodi do toga da su nepogode češće i intenzivnije. "Dosta smo promijenili prirodu, ona nam to vraća na negativne načina. Ako se ne opametimo brzo, biće još rigoroznija. Moramo se opametiti", istakao je Krajinović, ističući da je cijela regija podložna promjenama.

Jedno od objašnjenja za nevrijeme koje je za jedno veče odnijelo šest života i ostavilo na stotine povrijeđenih u četiri zemlje regije je da se radi o superćelijskoj oluji. Čupala je drveće, podizala krovove, rušila objekte, kidala električne vodove i zatvarala aerodrome. Pročitajte o kakvoj je oluji riječ i po čemu se razlikuje od onih sa kojima smo se do sada susretali?

Ljudi provjeravaju štetu nakon snažnog nevremena, u Zagrebu, 19. jula 2023.

Balkan na RSE

Dvije kompanije koje je Ministarstvo vanjskih poslova i dijaspore Kosova angažovalo za lobiranje u SAD, nemaju nijedan ugovor za lobiranje koji je prethodno objavljen na web stranici 'Akt o registraciji stranih agenata' (FARA) pri američkom Ministarstvu pravde. Na osnovu ugovora, koji su 26. juna potpisani na godinu dana, kosovsko Ministarstvo vanjskih poslova i dijaspore će im isplatiti po 147.000 eura za njihove aktivnosti. Ranije su se kompanijama za lobiranje u SAD isplaćivale i veće svote novca. Radilo se uglavnom o inostranim kompanijama, koje imaju iskustva u lobiranju. Pročitajte koje kompanije je Kosovo angažovalo za lobiranje u SAD?

Nije poznato ko će biti sljedeći na "crnoj listi", istakla je ambasadorka Sjedinjenih Američkih Država u Sjevernoj Makedoniji Angela Ageler u četvrtak 20. jula, dan nakon što je na spisak sankcija SAD-a dodan biznismen Jordan Kamčev. Međutim, istakla je da ima još pojedinaca i organizacija o kojima se trenutno razmišlja. Ageler tvrdi da će SAD upotrijebiti sve alate kako bi sve umiješane u koruptivne aktivnosti učinile odgovornim, bez obzira na njihov položaj i moć. Naglasila je da će biti zanimljivo vidjeti naredne korake koje će preduzeti domaće institucije.

Pred Višim sudom u Vranju u četvrtak 20. jula je održano ročište povodom dva filma albanskog umjetnika Ganija Veselija, čiju premijeru u Bujanovcu je zabranilo Tužilaštvo Srbije. Premijera filmova "Tišina ubija" i "Neverni", autora Ganija Veselija, trebalo je da bude održana 10. juna u Domu kulture u Bujanovcu, ali je odložena do daljnjeg. Zabrana je uslijedila nakon što je policija dobila anonimnu prijavu da filmovi podstiču mržnju i diskriminaciju, što autori negiraju.

U Crnoj Gori nije regulisana upotreba mobilnih telefona tokom nastave iako istraživanja i iskustva sve više ukazuju da 'pametni uređaji' ometaju pažnju učenika i sam proces obrazovanja. "Mobilnim telefonima nije mjesto u učionici", kaže za RSE, psihologinja Radmila Stupar Đurišić, ističući da je stručna javnost davno rekla taj stav. Međutim, iz Ministarstva prosvjete za RSE kažu da bi korištenje digitalnih uređaja trebalo da urede osnovne i srednje škole svojim kućnim redom.

Nove generacije imunoterapija prave velike pomake u liječenju karcinoma pluća. Ove terapije dostupne su i pacijentima u bh. entitetu Republika Srpska, ali nisu pokrivene zdravstvenim osiguranjem. Jedna terapija košta oko 14 hiljada maraka (7.158 eura), a potrebno ih je uzimati svakih 21 dan. Za prioritetne pacijente terapije obezbjeđuje entietska Vlada, ali su liste čekanja predugačke. Ostali ih kupuju sami.

Rat u Ukrajini

Rusija je 20. jula treći dan zaredom napala ukrajinski grad Odesu. Regionalni zvaničnici navode da je povrijeđeno više osoba, a oštećeni su stambeni objekti, vrtić i jedna upravna zgrada. Dopisnik Radija Slobodna Evropa je snimio posljedice razaranja.

Rusko ministarstvo odbrane saopštilo je da su udari na lučke gradove Odesu i Mikolajev odmazda na objekte za koje tvrdi da u njima Ukrajina gradi bespilotne letjelice kojima je, prema navodima Moskve, oštetila most u anektiranom regiji Krima.

Bijela kuća je potvrdila da Ukrajina koristi američke kasetne bombe protiv ruskih snaga u zemlji. Glasnogovornik za nacionalnu sigurnost John Kirby rekao je da su prve povratne informacije sugerisale da se one "efikasno" koriste na ruskim odbrambenim pozicijama i operacijama.

Cijene žitarica su naglo porasle na svjetskim tržištima nakon što je Rusija rekla da će smatrati da su brodovi koji napuštaju ukrajinske luke sa žitom potencijalni vojni ciljevi.

Velika Britanija je ukinula sankcije ruskom milijarderu Olegu Tinkovu, koji je rat Moskve protiv Ukrajine nazvao "ludim" i odrekao se ruskog državljanstva u novembru prošle godine. Tinkovo ime je nestalo sa britanske sankcione liste 20. jula bez objašnjenja.

Fudbalski klub iz Kijeva Dinamo odlučio je da mladi fudbaleri sa njihove akademije neće imati treninge u Srbiji preko ljeta o trošku zvaničnog Beograda. Prethodno je Vlada Srbije odobrila sredstva za organizaciju sportsko-rehabilitacionog kampa za omladinske i dječje ekipe Fudbalske akademije Dinamo iz Kijeva. Ovaj klub je 18. jula saopštio da je imao opciju da njihovi mladi igrači treniraju preko ljeta u Srbiji, ali da je to odbio zbog niza razumljivih razloga. Kao jedan od njih naveli su učešće srpskog kluba Crvena zvezda na turniru u Rusiji.

Svijet

Komentari kineskog predsjednika Si Đinpinga koji su uslijedili nakon što je američki izaslanik za klimu John Kerry završio trodnevne razgovore u Pekingu sa svojim kineskim kolegom, razotkrili su izazov s kojim se svijet suočava u suzbijanju zagađenja koje zagrijava planetu i koliko napetosti između Vašingtona i Pekinga otežavaju zajednički rad na klimatskoj krizi. Kina i SAD su dva najveća zagađivača klime u svijetu i njihov dijalog, nakon gotovo jednogodišnje pauze, smatra se ključnim za rješavanje prijetnji rasta temperatura i ekstremnijih vremenskih prilika na planeti, pišu svjetski mediji.

Na jednom od rijetkih protesta u afganistanskoj prijestolnici Kabulu 19. jula, žene su tražile da vlasti odustanu od zatvaranja kozmetičkih salona. Talibanska policija je rasturila skup, koristeći vodene topove i suzavac i pucajući u zrak.

Kolibe s plavim krovovima, uzdignuta betonska ploča i malo šljunka su sve što razdvaja dvije Koreje u Panmunjomu, rijetkoj tački bliskog kontakta duž najnaoružanije granice na svijetu. Kako izgleda čudnovato pogranično selo između dvije Koreje?

Jane Birkin koja je umrla 16. jula u 76 godini života, bila je poznata širom svijeta kao pjevačica i modna ikona. Takođe je bila i strastvena aktivistkinja koja je posebnu pažnju posvetila ratom razorenom Sjevernom Kavkazu i Čečeniji. Aleksandr Čerkezov, šef grupe za ljudska prava, Memorial, koja je sada zabranjena u Rusiji, prisjeća se kada je 1999. Jane prvi put potpisala pismo podrške Čečeniji. "Ona nije bila samo simbol slobode", rekao je Čerkezov. "Osjećala je odgovornost da prenese istinu o Čečeniji, a to je rijetkost među slavnim ličnostima kakva je ona bila."

Jane Birkin je posjetila grupu za ljudska prava Memorial 2005. godine.

Šta ima?

Apelaciono vijeće Suda BiH danas izriče drugostepenu presudu u predmetu Zijad Mutap i drugi. Na Brijunima Šekspirov 'Othello' u koprodukciji Sarajevskog ratnog teatra SARTR i Ullysees teatra posvećen Ukrajini. Opširnije poslušajte u posljednjem podcastu Šta ima? za ovu sedmicu.

Šta ima još...

Toliko za danas. Pišite nam i podijelite vaše priče sa nama na slobodnaevropa@rferl.org

Srdačan pozdrav do ponedjeljka ujutro,

Jasmina Đikoli

Dnevno@RSE dolazi besplatno u vaš inbox. Prijavite se, uštedite vrijeme, informišite se!