Dnevno@RSE: Sastanak Stoltenberga i Vučića u Briselu; Dogovor EU i Tunisa s ciljem zaustavljanja migranata 

Turisti se rashlađuju ispred Koloseuma, Rim, Italija, 18. juli

Dnevno@RSE na početku svakog radnog dana donosi vam pregled najvažnijih vijesti sa Zapadnog Balkana i svijeta. Za vas biramo najave za ključne događaje kao i jedinstvene sadržaje RSE. Prijavite se, uštedite vrijeme, informišite se!

Dobro jutro poštovani čitaoci,

Piše vam Jasmina Đikoli, novinarka Radija Slobodna Evropa.

Ovog jutra za vas smo izabrali:

Važno za danas

Balkan na RSE

Za doprinos razvoju kulturnih i humanitarnih veza između naroda Ruske Federacije i Bosne i Hercegovine (BiH). Tako glasi obrazloženje za odlikovanje koje je uvozniku i prodavcu ruskih automobila u BiH dodijelio ruski predsjednik, Vladimir Putin. Željko Ćejić, osnivač i direktor firme "Lada auto" iz Banjaluke, koja se bavi uvozom i prodajom ovih automobila ruske proizvodnje, ukazom ruskog predsjednika od 6. juna je dobio Puškinovu medalju. Na isti dan, još jedna osoba iz BiH je odlikovana, i to predsjednik Republike Srpske, Milorad Dodik, koji je dobio orden Aleksandra Nevskog.

Milorad Dodik ostaje fokusiran na razgradnju Daytonskog mirovnog sporazuma i državnog Ustava, izjavio je 18. jula u Vašingtonu Gabriel Escobar, zamjenik pomoćnika američkog državnog sekretara. Obraćajući se članovima Komiteta za vanjske poslove Zastupničkog doma Kongresa SAD, Escobar je govorio o stabilnosti i sigurnosti na Zapadnom Balkanu, te procjenama američke politike.

Predsjedništvo BiH na vanrednoj sjednici pozvalo je nadležne pravosudne institucije, kao i druge nadležne institucije Bosne i Hercegovine da reaguju, spriječe i sankcionišu "svako neustavno i nezakonito postupanje usmjereno protiv Bosne i Hercegovine i njenog ustavnopravnog poretka, nezavisnosti, suvereniteta i teritorijalnog integriteta".

Poslanici Skupštine Republike Srpske (RS) okončali su u utorak cjelodnevnu raspravu o izmjenama Krivičnog zakona kojima se kriminalizuje kleveta u tom bosanskohercegovačkom entitetu. Glasanje o izmjenama, za koje novinari i aktivisti kažu da predstavljaju udar na slobodu mišljenja, očekuje se u danu za glasanje u četvrtak 20. jula. Uoči početka sjednice, organizovana je protesna šetnja novinara i nevladinih organizacija koji su tražili od entitetskog parlamenta da odustane od donošenja zakona, ocjenjujući da se izmjenama uvodi cenzura i guši sloboda govora u RS.

Kosovske vlasti nikada nisu u potpunosti uspostavile kontrolu nad sjeverom, gdje živi većinsko srpsko stanovništvo. U video prilogu pogledajte kada je tačno započela podjela na osnovu etničke pripadnosti u tom regionu i zašto napori za integraciju Srba ne uspijevaju.

Građevinski radnici danima rade na jednoj zgradi u centru Podgorice, uprkos tome što su gradske ulice uglavnom puste, temperature premašuju 40 stepeni Celzijusa, u Crnoj Gori na snazi je crveni meteoalarm, a građani traže pomoć ljekara. Zakonom o zaštiti i zdravlju na radu, međutim, nisu propisana ograničenja koja se tiču rada u ovim uslovima.

Direktorica bolnice Sveti Duh, jedine zagrebačke bolnice u vlasništvu grada, Ana-Maria Šimundić dala je neopozivu ostavku nakon što je u godinu i po dana, koliko je bila na funkciji, protiv nje podneseno 20 anonimnih kaznenih prijava. To je djelo onih koji se protive tome što je vratila obavljanje abortusa u tu bolnicu i onih koji su nakon njenog dolaska izgubili mogućnost lagodnog života, ocijenio je zagrebački gradonačelnik Tomislav Tomašević iz stranke Možemo.

Rat u Ukrajini

Ukrajina i Rusija rekle su da traže alternativne načine za održavanje snabdijevanja žitaricama nakon što je sporazum koji je dopuštao izvoz u Afriku, Bliski istok i Aziju propao kada je Moskva odbila da obnovi učešće nakon isteka 18. jula.

Sjedinjene Države vjeruju da Ukrajinci ostvaruju napredak u kontraofanzivi protiv ruskih snaga i da imaju još "mnogo" snage, rekao je američki general Mark Milley. Upitan da li je kontraofanziva zaustavljena, Milley je rekao da ruske mine usporavaju kretanje dok se snage Kijeva suočavaju s jako utvrđenim položajima koji uključuju minska polja, tenkovske prepreke, bodljikavu žicu i rovove.

Ruski vojnik osuđen za neposlušnost bio je među grupom vojnih obveznika koji su optužili svoje nadređene da su ih zatvorili u podrum u istočnoj Ukrajini nakon što su odbili da se bore. Presuda od 13. jula za vojnika Jevgenija Frolova u gradu Spask-Dalni na dalekom istoku došla je nekoliko dana nakon pojavljivanja video snimaka koji dokazuju da Rusija drži zatvorene svoje vojnike u neuslovnim podrumima i bez hrane za kaznu zbog odbijanja da se bore u Ukrajini zbog, kako navode, nedovoljne opreme i podrške.

Pogledajte video o bokserki Ani Lisenko koja trenira u centru Kijeva, uprkos uznemirujućim odjecima eksplozija, pripremajući se za Olimpijske igre naredne godine.

Svijet

Nakon što je s Evropskom unijom (EU) sklopila sporazum vrijedan milijardu eura u nastojanju da se zaustavi priliv migranata koji prelaze Sredozemno more ka Evropi, sve autoritarnija vlada Tunisa poručuje da će primiti natrag samo Tunižane. Istovremeno, dok kritičari upozoravaju na opasnosti finansijskog nagrađivanja stranih vlada za zaustavljanje priliva migranata, iz Brisela pak tvrde da sporazum s Tunisom ide znatno dalje od migracija i da se dotiče područja poput ulaganja i zelene energije te bi mogao postati model za buduće odnose sa sjevernoafričkim zemljama, pišu svjetski mediji.

Odluka talibana da zabrane rad Švedskog komiteta za Afganistan došla je nakon što je u Štokholmu prošlog mjeseca zapaljen Kuran, islamska sveta knjiga. Ovo je izazvalo bijes u islamskom svijetu a incident je osudila i švedska vlada, ali talibani traže izvinjenje.

Evropska unija se uključila u pomoć u borbi protiv šumskih požara u Grčkoj, poslavši četiri kanadera dok se nastavlja gašenje vatrene stihije koja bjesni oko Atine. Požari izazvani olujnim vjetrovima uništili su borove šume, domove i primorali na hiljade ljudi u bijeg dok je vatra harala terenom isušenim ekstremnim vrućinama. O požarima koji su u noći sa 17. na 18. juli zahvatili šume sjeverno od Atine pogledajte u fotogaleriji.

Izgorjela kuća u predgrađu Lagonisija, blizu Atine, 18. juli 2023 (Reuters)

Tražimo odgovore

Holandski kralj Willem-Alexander izvinio se zbog uloge svoje zemlje u ropstvu , te je zatražio oprost tokom historijskog govora koji je pozdravljen ovacijama i uzvicima, povodom godišnjice ukidanja ropstva u bivšim nizozemskim kolonijama 1. jula 2023. godine. Kraljev govor uslijedio je poslije izvinjenja holandskog premijera Marka Ruttea krajem prošle godine zbog uloge njihove zemlje u trgovini robljem i ropstvu.

U rubrici ZAŠTO, koju možete pronaći i na Facebook stranici, pročitajte: Pitanje kolonijalnog ropstva: Da li je izvinjenje dovoljno?

Šta ima?

U podcastu poslušajte detalje o tri današnja sastanka u Briselu: Vijeća zа stabilizaciju i pridruživanje BiH – EU, Jensa Stoltenberga sa Aleksandarom Vučićem i glavnih pregovarača Srbije i Kosova sa Miroslavom Lajčakom.

Šta ima još...

Toliko za danas. Pišite nam i podijelite vaše priče sa nama na slobodnaevropa@rferl.org

Srdačan pozdrav do sutra ujutro,

Jasmina Đikoli

Dnevno@RSE dolazi besplatno u vaš inbox. Prijavite se, uštedite vrijeme, informišite se!