Dnevno@RSE: Kurti nazvao mjere EU 'nepravednim'; Macron suočen s rizikom eskalacije nasilja u Francuskoj

Predgrađe Pariza, 1. juli 2023.

Dnevno@RSE na početku svakog radnog dana donosi vam pregled najvažnijih vijesti sa Zapadnog Balkana i svijeta. Za vas biramo najave za ključne događaje kao i jedinstvene sadržaje RSE. Prijavite se, uštedite vrijeme, informišite se!

Dobro jutro poštovani čitaoci,

Piše vam Jasmina Đikoli, novinarka Radija Slobodna Evropa.

Ovog jutra za vas smo izabrali:

Važno za danas

Balkan na RSE

Milorad Dodik, predsjednik bh. entiteta Republika Srpska, još jednom je ponovio protuustavne stavove i rekao da Narodna skupština entiteta kojim on predsjedava neće prihvatiti odluke koje je donio, kako Dodik kaže, "lažni visoki predstavnik" Christian Schmidt. Dodik je ovo rekao u nedjelju, 2. jula, na obilježavanju 81. godišnjice Bitke na Kozari tokom Drugog svjetskog rata, dan nakon što je Schmidt poništio dvije antidejtonske odluke entitetske skupštine o tome da RS neće poštovati odluke Ustavnog suda BiH i odluke visokog predstavnika. Iz State Departmenta je saopšteno da SAD podržavaju korištenje bonskih ovlasti za održavanje Dejtonskog mirovnog sporazuma i Ustavnog suda Bosne i Hercegovine.

Gradonačelnica Sarajeva Benjamina Karić podnijela je krivičnu prijavu Tužilaštvu BiH protiv gradonačelnika Istočnog Sarajeva Ljubiše Ćosića zbog širenja javnog izazivanja ili raspirivanje nacionalne, rasne ili vjerske mržnje. Prijava je uslijedila nakon što je na ulazu iz Sarajeva u Istočno Sarajevo postavljena tabla na kojoj piše: "Dobro došli u Istočno Sarajevo, grad 157.000 Srba koji su morali napustiti Sarajevo".

Okupljanje ispred televizije Pink u Beogradu obilježilo je deveti protest "Srbija protiv nasilja" u Beogradu, 1. jula. Oduzimanje nacionalne frekvencije ovoj privatnoj televiziji zbog, kako organizatori protesta kažu, promovisanja nasilja je jedan od zahtjeva od početka protesta. Noć ranije, ključna saobraćajnica u Srbiji, međunarodni autoput E-75, bio je blokiran na dva sata. Organizatori navode da su blokade dio "radikalizacije" protesta na kojima se traži odgovornost vlasti nakon dvije masovne pucnjave u kojima je život izgubilo 19 ljudi.

Tema najnovijeg Mosta Radija Slobodna Evropa bila je da li će masovni protesti u Srbiji uticati na rejting predsjednika Aleksandra Vučića. Sagovornici su bili Zoran Stojiljković, dugogodišnji profesor Fakulteta političkih nauka u Beogradu, i Zoran Gavrilović, direktor BIRODI-a, Biroa za društvena istraživanja iz Beograda.

Više od 82.000 komada oružja predali su građani Srbije u kampanji koju je država pokrenula nakon dva masovna ubistva početkom maja u školi u Beogradu i selima okoline Mladenovca, podaci su Ministarstva unutrašnjih poslova na kraju dvomjesečne akcije. Po navodima iz MUP-a, oružje predato u kampanji od 8. maja do 30. juna je iz ilegalnog i legalnog posjeda i najviše ga je prikupljeno u Beogradu.

Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je u nedjelju, 2. jula da "nijedan komad" oružja iz Srbije ne može da se nađe na ratištu u Ukrajini, ni na jednoj strani. Vučić je prethodno, u intervjuu za The Financial Times rekao da se ne protivi tome da Srbije prodaje municiju posrednicima koji je isporučuju Ukrajini.

Uoči parlamentarnih izbora 2016. godine i prijema u NATO, Crna Gora je dobila novu "novinsku agenciju" - CGNA (Crna Gora news agency). Danas su njene tri internet stranice i nalozi na društvenim mrežama ugašeni, ali je kompanija Facebook stručnjacima dostavila setove podataka koji ukazuju na način rada agencije, koji je uključivao i mrežu lažnih profila koji su dijelili njene sadržaje. Pročitajte kako su ruski GRU i Prigožinova Agencija pokušali da podriju Crnu Goru.

Rat u Ukrajini

Rusija je izvela napad dronovima na Kijev, prvi poslije zatišja od 12 dana, saopštile su lokalne vlasti u nedjelju, 2. jula. Pored samog grada, na meti je bila i Kijevska oblast. U međuvremenu, ukrajinska vojska je izvijestila da su najintenzivnije borbe nastavljene na istoku Ukrajine, sa napadima usredsređenim oko Bahmuta, Marinke i Limana u provinciji Donjeck, gdje je organizovano 46 borbenih akcija.

Vojnici u istočnoj Ukrajini koriste bespilotne letjelice domaće proizvodnje kako bi prenijeli precizne informacije artiljeriji. Tako im pomažu da pogode ciljeve i sačuvaju granate.

Pogledajte video o ukrajinskoj sportiskinji koja u devetoj deceniji života prkosi bombama.

Svijet

Neredi koji su se brzo raširili Francuskom poslije policijskog ubistva 17-godšinjeg mladića Nahela u predgrađu Francuske predstavljaju novi izazov za francuskog predsjednika Emmanuela Macrona koji se već suočio s dva talasa nasilnih protesta. Posljednji neredi, međutim, prijete da budu mnogo veći i nasilniji. Višednevni nemiri također su iznijeli na vidjelo porast rasnih tenzija i prisustvo rasne diskriminacije u Francuskoj, pišu svjetski mediji.

Mnogi mladići iz siromašnog pakistanskog sela Bandli, koje je izloženo militantnim grupama, sanjaju o bijegu. Međutim, za više od 20 mladića iz sela, potraga za tim snom završila je tragedijom kada je prepun brod migranata potonuo kod Grčke 14. juna. No čak i dok mještani tuguju, za mlađe generacije sela Bandli rute krijumčara u inostranstvo su i dalje rizik vrijedan preuzimanja.

Nakon stoljeća evolucije umjetnosti na Bliskom istoku, keramička umjetnost jeruzalemskih Jermena mogla bi uskoro po prvi put biti proizvedena u Jermeniji. Najstarije islamsko svetilište na svijetu, izgrađeno na najsvetijem mkestu judaizma. Međutim, 1919. godine, kada su pločice na Kupoli na stijeni počele da otpadaju, hrišćani Jermeni su bili ti koji su poslani da ih poprave.

Pročitajte i foto priču Afrički glodavci spremni za čišćenje minskih polja Nagorno-Karabaha.

Šta ima?

U prvom ovosedmičnom izdanju podcasta Šta ima? poslušajte šta se još dešava u BiH pored sastanka organizacije gradova svjetske baštine u Mostaru.

Šta ima još...

Toliko za danas. Pišite nam i podijelite vaše priče sa nama na slobodnaevropa@rferl.org

Srdačan pozdrav do sutra ujutro,

Jasmina Đikoli

Dnevno@RSE dolazi besplatno u vaš inbox. Prijavite se, uštedite vrijeme, informišite se!