Dnevno@RSE na početku svakog radnog dana donosi vam pregled najvažnijih vijesti sa Zapadnog Balkana i svijeta. Za vas biramo najave za ključne događaje kao i jedinstvene sadržaje RSE. Prijavite se, uštedite vrijeme, informišite se!
Dobro jutro poštovani čitaoci,
Piše vam Jasmina Đikoli, novinarka Radija Slobodna Evropa.
Ovog jutra za vas smo izabrali:
Važno za danas
- SAD i Južna Koreja postigle su važan sporazum kako bi se suprotstavili sjevernokorejskoj nuklearnoj prijetnji.
- Papa Franjo će omogućiti ženama da prvi put glasaju na globalnom sastanku biskupa u oktobru, objavljeno je 26. aprila.
- Francuska premijerka Elisabeth Borne izjavila je u srijedu da će odgoditi planove za novi zakon o imigracijama do jeseni zbog nedostatka podrške u parlamentu da bude usvojen u ovoj fazi.
- Bivši brazilski predsjednik Jair Bolsonaro negirao je svu umiješanost pristalica u antivladine nemire u januaru.
- Bivši sudanski političar tražen zbog navodnih zločina protiv čovječnosti rekao je da on i drugi bivši zvaničnici više nisu u zatvoru. Ahmed Haroun je bio među onima koji se nalaze u zatvoru Kober u glavnom gradu Kartumu koji se suočavaju s optužbama Međunarodnog krivičnog suda.
- Josef Schütz, najstarija osoba koja je osuđena za zločine počinjene tokom holokausta, umro je u 102. godini. Schütz je proglašen krivim u junu 2022. za pomaganje u ubistvu hiljada zatvorenika u Zahsenhauzenu blizu Berlina između 1942. i 1945. godine.
Balkan na RSE
Narodna skupština Republike Srpske (RS) usvojila je u srijedu, 26. aprila, zaključak kojim poziva sudije Ustavnog suda Bosne i Hercegovine iz reda srpskog naroda da podnesu ostavke. Zaključak stupa na snagu dan nakon usvajanja, a traje dok, kako se navodi, Skupština RS ne donese drugačiju odluku. Razlog za takvu odluku je, kako su naveli predstavnici vladajućih stranaka, "antidejtonsko" i "antiustavno" djelovanje Ustavnog suda BiH, sa posebnim osvrtom na odluke tog Suda o državnoj imovini Bosne i Hercegovine.
Skupština je održana dva dana nakon što su lideri parlamentarnih stranaka u RS, bez predstavnika opozicije, potpisali plan o djelovanju predstavnika tog entiteta u institucijama BiH, koji sadrži 21 tačku. Dokument je potpisalo osam lidera stranaka vladajuće koalicije u RS, na inicijativu Milorada Dodika, predsjednika tog entiteta i lidera najveće tamošnje stranke, Saveza nezavisnih socijaldemokrata. U dokumentu se spominje i međuentitetska linija razgraničenja kao i postavljanje policije RS-a na njoj. Imaju li ovi potezi pravni značaj?
Šanse da se Kosovo i Srbija usaglase oko nacrta statuta Zajednice opština sa srpskom većinom su minimalne ili nikakve, ocjenjuju Naim Rašiti iz Balkanske grupe za politiku u Prištini i Dušan Janjić iz beogradskog Foruma za etničke odnose. Premijer Kosova Albin Kurti i predsjednik Srbije Aleksandar Vučić bi 2. maja u Briselu, u okviru dijaloga na visokm političkom nivou, trebali da razgovaraju o statutu, koji je izradio Upravljački tim. Rašiti ocjenjuje da kosovska strana neće prihvatiti nacrt statuta koji je izradio srpski Upravljački tim, ali ukazuje da za EU i Beograd nije prihvatljivo ni da statut piše Albin Kurti.
Dan uoči novog izvještaja Evropskog parlamenta u kojem je Srbija ponovo pozvana da se uskladi sa spoljnom politikom Brisela, Beograd je najavio "suštinske promjene" u odnosima sa stranim državama. Promjene podrazumijevaju "politiku reciprociteta" i prijateljske odnose sa državama koje su u Vijeću Evrope glasale protiv prihvatanja aplikacije Kosova za članstvo u toj organizaciji. U izvještaju koji je usvojen 26. aprila, vanjskopolitički odbor Evropskog parlamenta izrazio je žaljenje što Srbija nije uvela sankcije Rusiji i još jednom podsjetio da kao zemlja kandidat za članstvo, mora da se pridržava principa i politike EU.
Na odluku Crne Gore da podrži prijem Kosova u Vijeće Evrope 24. aprila, oštro je reagovao dio vladajućih prosrpskih stranaka, uz tvrdnje da su prekršene procedure, jer Vlada nije raspravljala o tome. Korak dalje napravio je Skupštinski Odbor za međunarodne odnose, koji je najavio da će od Vlade tražiti izvještaj o razlozima i metodu donošenja odluke Crne Gore.
U posljednja dva mjeseca, u jednom do dva slučaja dnevno u Sjevernoj Makedoniji, kožni ljekari su dijagnosticirali šugu, bolest za koju se vjerovalo da je prošlost. Posljednji izvještaj Instituta za javno zdravlje pokazuje da su prošlog mjeseca u Sjevernoj Makedoniji registrovana 32 slučaja šuge. Doktori pretpostavljaju da je taj broj mnogo veći, jer se mnogi pacijenti ne javljaju ljekaru, a slučajevi se ne prijavljuju zbog sramote i stigmatizacije u našem društvu.
Zemlje Zapadnog Balkana bilježe procvat ulaganja u solarnu energiju. To bi moglo pomoći u ublažavanju energetske krize koja je prijetila zbog prelaska s uglja na čišće energije. Međutim, zvaničnici kažu da prijenosni sistemi nisu spremni za nove izvore energije.
Prelazak sa uglja na energiju vjetra i sunca kao cilj stoji pred državama Zapadnog Balkana, koje najviše struje proizvode upravo iz uglja. Države su obavezu preuzele u okviru Zelene agende Evropske unije 2020. godine. Međutim, srah od nestašice i drastičan rast cijene energenata uslijed ruske invazije na Ukrajinu pred države regiona postavile su novu ljestvicu. Prema riječima Pippe Gallop iz Bankwatch, mreže nevladinih organizacija sa sjedištem u Pragu koja se bavi zaštitom životne sredine, Zapadni Balkan je danas čini se daleko od cilja.
Rat u Ukrajini
Kina će poslati specijalne predstavnike u Ukrajinu i razgovarati sa svim stranama o rješavanju tamošnje krize, rekao je predsjednik Si Đinping svom ukrajinskom kolegi Volodimiru Zelenskom u telefonskom razgovoru u srijedu, prenose kineski državni mediji. Brisel je pozdravio razgovor kineskog lidera i ukrajinskog predsjednika, za koji se smatra da je njihov prvi poziv otkako je Rusija napala Ukrajinu. Mnoge zapadne vlade su smatrale da je dokument od 12 tačaka koji je Kina objavila u februaru okrenut Rusiji, a prijateljska posjeta Sija Moskvi u martu da se sastane sa ruskim predsjednikom Vladimirom Putinom izazvala je kritike.
Ruske snage su odvele ukrajinske učenike iz škole u Mikolajevskoj oblasti koja je pružala smještaj djeci sa poteškoćama u razvoju. Poslali su ih da žive u sanatorijumu u ruskoj krasnodarskoj regiji. Direktorica škole Natalija Lucik pratila je djecu u Rusiju i borila se da ih izvuče. Pogledajte video kako je Lucik na kraju uspjela da izvuče svoje učenike.
Svijet
Bivši predsjednik SAD Donald Trump suočio se s optužbom za silovanje od prije skoro 30 godina koju je na sudu u Njujorku iznijela bivša kolumnistica modnog časopisa E. Jean Carroll, u još jednom u nizu pravnih izazova koji bi mogli da mu nanesu političku štetu dok vodi kampanju za povratak u Bijelu kuću, pišu svjetski mediji.
Sve veći broj tinejdžeriki iz Afganistana, kojima je zabranjeno da pohađaju školu, upisuje medrese koje vode talibani - kao posljednje utočište za nastavak školovanja. Otkako su preuzeli vlast 2021., talibani su pretvorili mnoštvo sekularnih škola i javnih univerziteta u islamske vjerske škole.
Pogledajte i fotogaleriju o godišnjici nuklearne katastrofe u Černobilu.
Šta ima?
Za kraj, u podcastu o aktuelnim dešavanjima u BiH poslušajte više detalja o razmatranju Vijeće ministara o izgradnji gasovoda "Nova istočna interkonekcija BiH i Srbije”, o potpisivanju Sporazuma u vezi projekta namijenjenog malim i srednjim preduzećima te o 12. izdanju Sarajevo International Guitar Festivala.
Toliko za danas, pišite nam i podijelite vaše priče sa nama na slobodnaevropa@rferl.org
Srdačan pozdrav do sutra ujutru,
Jasmina Đikoli
Dnevno@RSE dolazi besplatno u vaš inbox. Prijavite se, uštedite vrijeme, informišite se!