Dobro jutro poštovani čitaoci,
Piše vam Andrej Zarević, novinar Radija Slobodna Evropa.
Ovog jutra za vas smo izabrali:
Važno za danas
- Varhelji najavio mogućnost da Srbija ne otvori nijedan klaster ove godine – Evropski komesar za proširenje Oliver Varhelji je nagovestio mogućnost da Srbija ove godine ne otvori nijedan klaster u pristupnim pregovorima, zbog neusklađivanja sa spoljnom politikom EU, naročito po pitanju sankcija protiv Rusije. S druge strane, predsednik Srbije Aleksandar Vučić rekao je da će s "najvećom ozbiljnošću" uzeti u obzir i razmatranje stavove i predloge Evropske komisije o usklađenosti spoljne politike.
- Srbija među državama koje su podržale UN osudu ruskih 'referenduma' u Ukrajini – Generalna skupština Ujedinjenih nacija usvojila je 12. oktobra Rezoluciju koja osuđuje ruske nezakonite takozvane referendume u regionima unutar međunarodno priznatih granica Ukrajine. Među državama koje su podržale rezoluciju je i Srbija, koja je je, uz Tursku, jedna od dve države kandidata za članstvo u EU koja odbija da uvede sankcije Rusiji.
- Kurti optimističan oko liberalizacije viza i dijaloga sa Srbijom – Premijer Kosova Aljbin Kurti izrazio je optimizam po pitanju procesa liberalizacije viza nakon što je preuzeo Izveštaj Evropske komisije za 2022. godinu. Kurti je rekao da ne postoji predlog za konačni sporazum o normalizaciji odnosa Beograda i Prištine, ali je rekao da je optimističan oko nastavka dijaloga sa Srbijom.
- Uhapšeni srednjoškolci demonstranti u Iranu poslati u kampove za prevaspitanje – Iranski zvaničnik je potvrdio da je nekoliko srednjoškolaca uhapšenih tokom protesta poslato u kampove za prevaspitanje kako bi "edukovali i ispravili" svoje ponašanje nakon što su bili pritvoreni tokom antivladinih demonstracija izazvanih smrću mlade žene u pritvoru jer je navodno pogrešno nosila maramu. Iz solidarnosti s porodicama poginulih u protestima nekoliko iranskih kinomatografa povuklo se s festivala kratkog filma u Teheranu.
Balkan na RSE
Evropska komisija preporučila kandidatski status za BiH uz osam uslova – Evropska komisija je za Bosnu i Hercegovinu uslovno preporučila status kandidata za članstvo u Evropskoj uniji. Preporuka je uslovna, jer Komisija očekuje ispunjavanje osam određenih uslova. Dopisnik RSE-a iz Brisela Rikard Jozviak ocenjuje da je pred BiH težak zadatak za pregovore o pristupanju EU, a šta o tome kažu mlade Sarajlije i Banjalučani pogledajte u video prilogu.
Crna Gora u 'temeljnom zagrljaju' SPC-a – Potpisivanje Temeljnog ugovora kojim se regulišu odnosi Crne Gore i Srpske pravoslavne crkve (SPC), većinske religijske zajednice u državi, izazvalo je rast tenzija u društvu, navodi se u Izveštaju o progresu Crne Gore u procesu evrointegracija. Time je s evropskog vrha ukazano na problem koji Crnu Goru, kandidata za članstvo u EU, potresa skoro pune tri godine a koji je kulminirao kada su crnogorski premijer Dritan Abazović i patrijarh SPC Porfirije potpisali Temeljni ugovor 3. avgusta 2022. u Podgorici.
O posledicama koje poslednji izveštaja Evropske komisije može imati za Srbiju, mogućim pritiscima kada je reč o dijalogu Kosova i Srbije, evropskoj perspektivi Srbije za RSE govore Milan Igrutinović, naučni saradnik Instituta za evropske studije u Beogradu i Nikola Burazer, programski direktor nevladinog Centra za savremene politike.
Za Visoke Dečane Kurti 'dobrodošao' uz uslov – Dok kosovski premijer Aljbin Kurti kaže da je on prvi premijer Kosova s kojim pravoslavni sveštenici u manastiru Dečani ne prihvataju da se sastanu, u tom srednjevekovnom manastiru Srpske pravoslavne crkve kažu da su on i predsednica Vjosa Osmani "prvi kosovski zvaničnici koji javno izražavaju protivljenje odluci Ustavnog Suda Kosova i da je smatraju nelegalnom". Kurti je uz "izvod iz katastra manastirske imovine", poručuju oni.
Članica izborne komisije u BiH pod policijskom zaštitom - Članica Centralne izborne komisije BiH Vanja Bjelica-Prutina dobila je policijsku zaštitu 12. oktobra, pošto je kazala da strahuje za vlastiti život i život maloletnog deteta. To je potkrepila izjavom predsednika Saveza nezavisnih socijaldemokrata i kandidata za predsednika Republike Srpske, Milorada Dodika, koji ju je nazvao "rušiteljicom Republike Srpske".
Ugroženo funkcionisanje Trepče – Rudarsko-metalurški kombinat Trepča na Kosovu rizikuje da prekine poslovanje usled poskupljenja električne energije, upozoravaju čelnici ovog preduzeća.
U Orehovici na severu Hrvatske – dvojezičnost za Rome – Mala opština Orehovica na severu Hrvatske je prva i za sada jedina opština u kojoj je romska manjina prešla 33 odsto stanovništva i ostvarila pravo na ravnopravnu službenu upotrebu svog jezika, odnosno na dvojezične ploče na institucijama.
Preporučujemo i potresnu priču Krik dece rođene iz ratnog silovanja, na izložbi u Beogradu.
RSE intervju
Analitičar Olivije Šmit objašnjava kako je narušen međunarodni poredak – Visoki predstavnik Evropske unije za spoljnu politiku i bezbednost Žozep Borelj ove nedelje u govoru evropskim diplomatama pohvalio je profesora u Centru za studije rata Univerziteta Južne Danske (SDU) Olivijea Šmita zbog toga što je ukazao na problem evropskih zemalja što u smislu prosperiteta zavise od Rusije i Kine, a od SAD za bezbednost. U intervjuu za RSE Šmit govori o narušavanju međunarodnog poretka, pretnjama koje dolaze iz Rusije i Kine, kao i pretnjama po demokratiju iz same Evrope.
Rat u Ukrajini
Posle gambita Kremlja s aneksijom, malo prostora za kompromisni kraj rata u Ukrajini – Ruski predsednik Vladimir Putin 30. septembra je veliki deo ukrajinske teritorije proglasio trajnim delovima Rusije, dodajući da se o statusu tih oblasti kao ruskih ne može pregovarati i da će ih Moskva braniti svim sredstvima – što su mnogi shvatili kao pretnju nuklearnim oružjem. Iako su Kijev i Zapad odbacili gambit Moskve s aneksijom kao nečuveno kršenje međunarodnog prava koje nije dostojno ozbiljnog razmatranja, taj potez ima efekat koji bi mogao da ima veliki značaj, kažu analitičari: isključio je većinu mogućih kompromise – ako ne i sve – za okončanje sukoba, ostavljajući prostor samo za dramatičnije ishode.
Pogledajte i foto-galeriju Raščišćavanje ulica Kijeva nakon ruskih napada.
Svet
Oktobarski susret Putina i Erdoana, od mira u Ukrajini do ekonomskih izazova – Turski predsednik Redžep Tajip Erdoan sastaje se s ruskim predsednikom Vladimirom Putinom na marginama regionalnog samita koji se održava u Kazahstanu 12. i 13. oktobra. Prema nekim najavama, jedna od tema razgovora je predlog Turske da bude domaćin pregovora Rusije i Zapada o miru u Ukrajini. Ankara, koja ima bliske odnose i s Moskvom i s Kijevom, viđena je kao potencijalni posrednik u sukobu, mada je prethodnih meseci neretko nailazila na kritike zbog neuvođenja sankcija Rusiji, ali i optužbe za ratno profiterstvo, pišu svetski mediji.
Toliko za danas, pišite nam i podelite vaše priče sa nama na slobodnaevropa@rferl.org
Srdačan pozdrav do sutra ujutro,
Andrej Zarević
Dnevno@RSE dolazi besplatno u vaš inbox. Prijavite se, uštedite vreme, informišite se!