Dnevno@RSE: Energetska kriza u Norveškoj; Može li približavanje Ukrajine Kini da urodi plodom?

Novi Langia henipavirus (LayV) pronađen je kod nekoliko desetina pacijenata u provincijama Šandong i Henan na istoku Kine (ilustrativna fotografija).

Dnevno@RSE na početku svakog radnog dana donosi vam pregled najvažnijih vesti sa Zapadnog Balkana i sveta. Za vas biramo najave za ključne događaje kao i jedinstvene sadržaje RSE. Prijavite se, uštedite vreme, informišite se!

Dobro jutro poštovani čitaoci,

Piše vam Andrej Zarević, novinar Radija Slobodna Evropa.

Ovog jutra za vas smo izabrali:

Važno za danas

Balkan na RSE

Evropski primeri za rešavanje pitanja Zajednice opština sa srpskom većinom – Dok se pojačava pritisak na Kosovo oko formiranja Zajednice opština sa srpskom većinom, međunarodna zajednica ukazuje da u Evropi postoje različiti modeli koji bi mogli da se primene kada je u pitanju realizacija jednog od sporazuma koji su u okviru dijaloga u Briselu postigli Priština i Beograd.

Gde Srbija izvozi oružje? – Srbija je u 2021. godini, prema podacima Ministarstva odbrane, izvezla oružje u vrednosti od oko 500 miliona dolara. To je porast za 30 odsto u odnosu na 2020. kada je zabeležen iznos od 384,25 miliona dolara. Jedno od pitanja koja se pokreću u vezi sa izvozom naoružanja iz Srbije je i gde ono završava, budući da su Beogradu stizala upozorenja međunarodnih organizacija da to oružje ponekad završava u rukama ekstremista i da se koristi za napade na civile.

Prva deonica autoputa u Crnoj Gori od 41 kilometra, na kojoj je radila kineska državna kompanija CRBC, građena je sedam godina, uz netransparentnost, fiskalne i ekološke probleme. Završetak radova je odlagan pet puta, a konačna cena još se ne zna, osim da je prešla milijardu evra. Kakvi su mogućnosti za sledeće deonice pročitajte u Kineske 'lekcije' za nastavak autoputa u Crnoj Gori.

Poruke o 'križarima' sa Zapada i Sandžaku kao delu BiH na profilima s 'bošnjačkim' predznakom - Zvaničnici Evropske unije i Sjedinjenih Američkih Država za njih su "križari", a u Bosni i Hercegovini imaju "veliki plan". Svoje sadržaje pune netačnim informacijama o nastojanjima međunarodne zajednice u BiH. Reč je o nekoliko profila na društvenim mrežama, čije je redovne aktivnosti pratio RSE.

Posle decenija stagniranja u borbi protiv korupcije u Srbiji i neispunjenih kriterijuma Evropske unije Srbiji kao kandidatu za članstvo, grupa američkih senatora iz Demokratske i Republikanske stranke predstavila je početkom avgusta nacrt zakona za borbu protiv korupcije, podršku ekonomskom razvoju i trgovini na Zapadnom Balkanu. Šta o ovoj inicijativi i problemu korupcije kažu stručnjaci i građani pročitajte u 'Bez poklona ne ide': Spoljni interes za korupciju u Srbiji.

U video prilogu Gužve i otkazivanja letova na aerodromu u Skoplju možete da pogledate kako su se globalni problemi u aviosaobraćaju odrazili na aerodromu u prestonici Severne Makedonije.

Pogledajte i kako je zahtevna staza svetskog nivoa u Bihaću privukla je 130 biciklista iz 16 zemlja u trci za bodove koji im mogu pomoći da se plasiraju na Olimpijske igre.

Svet

Neočekivana energetska kriza u Norveškoj – Dok energetska kriza izazvana ruskom invazijom na Ukrajinu duboko potresa Evropu, Norveška, koja je među najvećim izvoznicima električne energije na kontinentu, najavila je mogućnost ograničenja izvoza struje. Neočekivano, Norveška se i sama našla pred mogućnošću nestašica električne energije ove zime, pišu svetski mediji.

Može li približavanje Ukrajine Kini da urodi plodom? – U nedavnom intervjuu ukrajinski predsednik još jednom je pozvao Kinu da iskoristi svoj uticaj na Rusiju kako bi pomogla da se okonča rat u njegovoj zemlji. Ali Volodimir Zelenski tek treba da zakaže telefonski poziv s kineskom predsednikom Si Đipingom. "Čak i uz sve bilateralne dokumente između Ukrajine i Kine, čini se da je ovo partnerstvo propalo", rekao je ukrajinski analitičar Juri Poita.

Kako Viktor Orban koristi sport za širenje uticaja Mađarske u inostranstvu? – Vlada mađarskog premijera Viktora Orbana od 2016. dala je milione evra za sportske klubove u rumunskom regionu Transilvanija, gde živi većina etničkih Mađara u Rumuniji. Mađarska je finansirala izgradnju fudbalskih stadiona, sportskih akademija, hokejaških igrališta i ostale infrastruktura, sve to pred očima Bukurešta.

Egzodus stručnjaka vraća Avganistan na početak – Godinu dana posle dolaska na vlast talibanska vlada muči se s problemom "odlivom mozgova" koji joj onemogućava pružanje osnovnih usluga i suočavanje s razornom ekonomskom i humanitarnom krizom.

Toliko za danas, pišite nam i podelite vaše priče sa nama na slobodnaevropa@rferl.org

Srdačan pozdrav do sutra ujutro,

Andrej Zarević

Dnevno@RSE dolazi besplatno u vaš inbox. Prijavite se, uštedite vreme, informišite se!