Dnevno@RSE: Prekid vatre u Nagorno-Karabahu; Napetost između Indije i Kanade

Pripadnici ruske mirovne misije u Nagorno-Karabahu evakuišu civile, 20. septembar 2023.

Dnevno@RSE na početku svakog radnog dana donosi vam pregled najvažnijih vesti sa Zapadnog Balkana i sveta. Za vas biramo najave za ključne događaje kao i jedinstvene sadržaje RSE. Prijavite se, uštedite vreme, informišite se!

Dobro jutro poštovani čitaoci,

Piše vam Andrej Zarević, novinar Radija Slobodna Evropa.

Ovog jutra za vas smo izabrali:

Važno za danas

  • Azerbejdžan i etnički Jermeni u Nagorno-Karabahu dogovorili su prekid vatre drugog dana rasplamsanih borbi oko te teritorije u Azerbejdžanu nakon što je de fakto rukovodstvo Jermena u toj enklavi prihvatilo predlog ruske mirovne misije i pristalo na razgovore o "reintegraciji" teritorije u Azerbejdžan. Lokalni zvaničnici su izvestili da su borbe uglavnom prestale do dogovorenog vremena u sredu u 13 časova po lokalnom vremenu.
  • Visoki predstavnik u BiH Kristijan Šmit objavio je odluku kojom je omogućio Memorijalnom centru u Srebrenici osnivanje odela za istraživanje genocida, najavljujući takođe da će najverojatnije do kraja godine nametnuti odluku koja se odnosi na evidentiranje osuđenih za ratne zločine.
  • Specijalno tužilaštvo Kosova je saopštilo da su uhapšene tri osobe iz redova srpske zajednice zbog "ratnog zločina protiv civilnog stanovništva". Na ova hapšenja su reagovali Srpska lista i Kancelarija za Kosovo u Vladi Srbije, uz ocenu da se radi o "politički motivisanim hapšenjima" u cilju izazivanja "novih tenzija i krize ".

RSE intervju

Američki ambasador u Prištini Džefri Hovenijer izjavio je da SAD očekuju da i Kosovo i Srbija sprovedu sve obaveze preuzete Ohridskim sporazumom o normalizaciji odnosa. Prema njegovim rečima, Kosovo treba da krene napred sa formiranjem Zajednice opština sa srpskom većinom i "to bi trebalo da bude među prvim koracima". On je rekao da SAD smatraju da formiranje Zajednice treba da bude u potpunosti u skladu s odlukom Ustavnog suda Kosova. "Ne verujemo da treba da postoje izvršne vlasti ili ovlašćenja", rekao je Hovenijer, dodajući da "Srbija možda traži više, ali, na kraju krajeva, to je ono što su SAD i međunarodna zajednica spremne da vide kao prihvatljivo".

Balkan na RSE

Predsednik Skupštine Kosova Gljauk Konjufca izjavio je da je prvobitna ideja Sporazuma o normalizaciji odnosa Srbije i Kosova bila da nema osnivanja Zajednice opština sa srpskom većinom bez međusobnog priznanja. "Postoji samo jedan moguć ključ da dođe do napretka u dijalogu - Zajednica zajedno sa priznanjem, inače nema napretka u dijalogu", rekao je Konjufca.

Ministarstvo spoljnih poslova i dijaspore Kosova potvrdilo je za RSE da je uputilo verbalnu notu u nekoliko zemalja povodom poslednjih dešavanja u okviru dijalogu Kosova i Srbije, kojim posreduje EU. Međutim, nije želelo da iznese više detalja o sadržaju pisma.

Direktor Kancelarije za Kosovo Vlade Srbije Petar Petković izjavio je da je dobio nalog od predsednika Aleksandra Vučića da pokrene proceduru za sazivanje hitne sednice Saveta bezbednosti UN o situaciji na Kosovu.

Brisel produžava i proširuje sankcije Kremlju zbog ruske invazije na Ukrajinu, a Srbija ih ne uvodi. Zvaničan stav Srbije je podrška teritorijalnoj celovitosti Ukrajine, što je potvrdila i glasovima za rezolucije u UN koji osuđuju rusku agresiju. Međutim, prema oceni Boda Vebera iz nevladinog Saveta za politiku demokratizacije u Berlinu, to nisu "dovoljni i dosledni" potezi i kose se sa zvanično proglašenim spoljnopolitičkim ciljem Srbije – da postane članica Evropske unije. Igor Novaković iz nevladinog nevladinog ISAC Fonda kaže da je na vlastima u Srbiji da "razmišljaju kakav efekat pozicija Srbije ostavlja po odnose sa EU, spoljnopolitičke prioritete i odnose sa samom Ukrajinom".

Ruski umetnik Boris Berezovski, koji je pozivao na isključenje struje Kijevu, gost je BEMUS-a u Beogradu, gde je najavljen kao omiljeni ruski pijanista. Berezovski nakon izjave o ratu u Ukrajini ne spada u dobrodošle umetnike na Zapadu, napustio ga je dugogodišnji agent, a otkazani su mu i pojedini koncerti. Umetnički direktor BEMUS-a, dirigent Bojan Suđić, rekao je za RSE da je Boris Berezovski "jedan od vodećih svetskih pijanista i to je jedini razlog zbog koga je pozvan da svojim nastupom uveliča ovogodišnji BEMUS."

Protest Nezavisnog sindikata policije Crne Gore ispred Ministarstva unutrašnjih poslova u Podgorici obeležio je oštar verbalni sukob predsednika sindikata Igora Rmandića i ministra unutrašnjih poslova Filipa Adžića koji se nenajavljeno pojavio na skupu. Pogledajte video prilog o svađi ministra i sindikalaca iz policije.

Visoke političke tenzije i polarizacija doveli su do zastoja procesa pristupanja Crne Gore Evropskoj uniji, navodi se u izveštaju Evropskog parlamenta koji je izglasan na Spoljnopolitičkom komitetu ove institucije. U izveštaju se ocenjuje da je neuspeh u izgradnji konsenzusa o pitanjima od nacionalnog interesa i nedostatak međustranačkog dijaloga razlog zašto je došlo do odlaganja napretka u reformama vezanim za EU i "gurnula Crnu Goru u duboku političku i institucionalnu krizu".

Memorijalni centar u Potočarima u blizini Srebrenice, u čijem sastavu su spomen-obeležje i mezarje u kome su ukopane žrtve genocida iz jula 1995. godine, obeležio je u sredu 20. godišnjicu rada.

Mejra Đogaz s prozora porodične kuće, u kojoj sama živi, svako jutro gleda u Memorijalni centar u Potočarima kod Srebrenice gde su ukopana njena dva sina, Omer i Munib. Ubijeni su u genocidu kojeg je počinila Vojska Republike Srpske u julu 1995. godine, kada je ubijeno više od 8.000 Bošnjaka. "Imala sam muža, tri sina i kćerku. Živjeli smo u zdravlju i rahatluku. Moja sreća počela je da se kruni i rasipa u oktobru 1992. godine", priseća se 64-godišnja Mejra početka porodične tragedije.

Zbog ugroženosti svetske baštine u Kotoru, UNESCO preporučuje uvođenje ponovnog moratorijuma na gradnju, a hidroelektrane koje se planiraju u Crnoj Gori, BiH i Srbiji mogu ugroziti taj status i nacionalnom parku Durmitor, zbog njihovog uticaja na reku Taru. To su neke od stavki najnovijeg izveštaja UNESCO o područjima zaštićenim kao svetska kulturna i prirodna baština u Crnoj Gori, koji treba da bude usvojen ove sedmice na samitu u Rijadu.

Pogledajte foto galeriju o festivalu Ulpiana koji na jednom arheološkom lokalitetu nudi učesnicima pogled na život u antici, u nadi da će podići svest o istorijskom značaju Kosova.

Rat u Ukrajini

Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski u sredu je u direktnom suočavanju s ambasadorom Rusije u Savetu bezbednosti Ujedinjenih nacija, osudio invaziju Kremlja na njegovu zemlju kao "kriminalnu" i tražio da se Moskvi oduzme pravo veta u UN.

Gotovo 60 odsto vode reke Dunav teče duž Čilie u Rumuniji dok se reka kroz deltu deli na uske rukavce pre nego što se ulije u Crno more. U ovom mirnom kutku Rumunije od nedavno su se ekonomske aktivnosti dodatno smanjile zbog stalnih napada ruskih bespilotnih letelica na ukrajinske luke na drugoj obali reke, a ponekad su zadirale i na teritoriju Rumunije.

Svet

Nakon što je početkom sedmice premijer Džastin Trudo otkrio da Kanada ima "verodostojne" informacije o potencijalnoj vezi između indijske vlade i ubistva vođe Sika na zapadu Kanade u junu, Nju Delhi je optužbu nazvao "apsurdnom i motiviranom" naredivši proterivanje kanadskog diplomate. Dok su poslednjih godina diplomatski odnosi sve napetiji, mnogi strahuju da bi spor mogao uticati na trgovinske veze dve zemlje, ali i na druge međunarodne odnose, pišu svetski mediji.

Azerbejdžan je u sredu objavio da je zaustavio vojna dejstva u Nagorno-Karabahu nakon što su uspesi na bojnom polju primorali jermenske separatističke snage da pristanu na prekid vatre kojim će se taj region vratiti pod potpunu kontrolu Bakua.

Hiljade uspaničenih etničkih Jermena okupile su se u sredu na aerodromu u Nagorno-Karabahu gde se nalaze i ruske mirovne snage, nakon što su de fakto lideri otcepljenog azerbejdžanskog regiona pristali da polože oružje i prihvatili razgovore o "reintegraciji" teritorije u Azerbejdžan. Evropska unija je pozvala predsednika Azerbejdžana Ilhama Alijeva da zaštiti prava etničkih Jermena u regionu i da "osigura potpuni prekid vatre i siguran, dostojanstven tretman Azerbejdžana prema Karabaškim Jermenima", izjavio je predsednik Evropske komisije Šarl Mišel, dodajući da je to rekao Alijevu u telefonskom razgovoru.

01000000-0aff-0242-6886-08dbb9d16762_cx19_cy21_cw61_w1023_r1_s.jpg Aerodrom u Stepanakert u Nagorno-Karabahu, Azerbejdžan 20. septembar 2023

U Post scriptumu Dragana Štavljanina pogledajte video prilog o mogućem automobilskom ratu EU i Kine.

Šta ima?

U potcastu poslušajte o sednici Predstavničkog doma Parlamenta BiH na kojoj će se razmatrati bezbednost povratnika u BiH, izjašnjavanju troje lekara na sudu u Sarajevu o krivici za smrt dvoipogodišnje devojčice i drugim temama.

Šta ima još…

Toliko za danas, pišite nam i podelite vaše priče sa nama na slobodnaevropa@rferl.org

Srdačan pozdrav do sutra ujutro,

Andrej Zarević

Dnevno@RSE dolazi besplatno u vaš inbox. Prijavite se, uštedite vreme, informišite se!