Dobro jutro poštovani čitaoci,
Piše vam Andrej Zarević, novinar Radija Slobodna Evropa.
Ovog jutra za vas smo izabrali:
Važno za danas
- Ko u BiH prefarba ili na neki drugi način prekrije natpis na ćirilici ili latinici biće kažnjen novčanom kaznom u vrednosti od 200 do 500 evra, predviđeno je izglasanim dopunama zakona o saobraćaju.
- Zaraćeni komandanti u Sudanu dogovorili su 24-satni prekid vatre od utorka uveče, saopštila je vojska. Borbe u glavnom gradu Sudana nastavljene su i nakon što je primirje trebalo da stupi na snagu u 18 časova po lokalnom vremenu.
- Ruski sud odbacio je žalbu američkog novinara Evana Gerškoviča na istražni zatvor. Sud je odbio ponudu njegovog pravnog tima da ga pusti na slobodu uz kauciju od 50 miliona rubalja (614.000 dolara) ili mu odredi kućni pritvor.
- Švedski državni radio saopštio je da gasi svoj profil na Tviteru. To prvi evropski državni emiter koji se pridružio kolegama iz Severne Amerike. Američke medijske kuće NPR i PBS i kanadski CBC uklonili su svoje profile na Tviteru nakon što je ta kompanija uz njihove profile dodala oznaku "državno finansirani mediji".
Balkan na RSE
Evropski parlament je u utorak usvojio je odluku o viznoj liberalizaciji za Kosovo, čime su okončane sve relevantne procedure odlučivanja. U skladu s usaglašenim tekstom odluke, kosovski građani će moći slobodno putovati u države Šengenske zone od prvog januara 2024. U sredu će biti održana ceremonija potpisivanja pravnog akta kojoj će učestvovati predstavnici Evropskog parlamenta i Saveta ministara EU – dve institucije koje odobravaju ukidanje viznog režima za jednu zemlju. Objavljivanjem u Službenom glasniku EU koje sledi 20-tak dana kasnije, odluka o viznoj liberalizaciji stupa na snagu.
Uoči odlaska šefa diplomatije Srbije Ivice Dačića u sedište Saveta Evrope u Strazburu najavljen je pokušaj da se "stopira procedura" za prijem Kosova u tu evropsku organizaciju. Takav potez, međutim, bio bi u suprotnosti s međunarodnim sporazumom na koji je Srbija pristala. Sporazum o normalizaciji odnosa, čiju primenu su Beograd i Priština prihvatili u martu, predviđa da Srbija neće blokirati učlanjenje Kosova u međunarodne organizacije. Spoljnopolitički analitičar Boško Jakšić ocenjuje da su najave Srbije o blokadi Kosova "nepotrebni potezi kojima se stvara utisak da je Srbija zemlja koja jedno prihvati, a onda u praksi radi protiv toga".
Evropska unija je formirala Zajednički odbor za praćenje primene dogovora koji su lideri Kosova i Srbije postigli na sastanku u Ohridu 18. marta. Kako je saopšteno iz sedišta Unije, Odborom će predsedavati specijalni predstavnik EU za dijalog, Miroslav Lajčak. Kosovo će predstavljati ambasador u Belgiji, Agron Bajrami, a Srbiju njen glavni pregovarač Petar Petković.
Srbija je jedina zemlja bivše Jugoslavije koja se u Ujedinjenim nacijama 17. aprila nije pridružila osudi represije Rusije nad tamošnjim medijima i hapšenju novinara lista Volstrit džurnala. Izjavi koju je inicirala američka predstavnica u UN pridružili su se predstavnici 46 država članica UN, među kojima su i Crna Gora, Severna Makedonija, Hrvatska, Slovenija, te Bosna i Hercegovina. U Nezavisnom udruženju novinara Srbije i Nezavisnom društvu novinara Vojvodine kažu da nisu iznenađeni ovakvim stavom Srbije, ukazujući na pretnje i pritiske kojima su izloženi mediji koji kritikuju vlast i vladajuću Srpsku naprednu stranku.
Maloletnici osumnjičeni da su pre tri dana u Baru pretukli dva tinejdžera, atletičara iz BiH, pred tužiocem su priznali delo i izrazili kajanje, potvrdio je Radovan Đurišić rukovodilac Osnovnog tužilaštva u Baru. Petorica maloletnika su u jednom barskom naselju 15. aprila pretukla dvojicu tinejdžera iz Sarajeva, kojom prilikom je jedan zadobio prelom nosa i vilične kosti. Maloletni nasilnici su u prisustvu roditelja rekli da povod za napad nije bio na nacionalnoj osnovi već je, kazao je Đurišić, nasilju prethodio verbalni sukob.
Muškarac iz Tešnja smrtno je stradao u martu ove godine od mine zaostale iz rata u BiH devedesetih godina. Ovaj Tešnjak je 624. žrtva koja je nastradala od mina nakon završetka rata. Tragedija na severu BiH desila se u trenutku kada je, zbog skretanja pažnje na Ukrajinu, doveden u pitanje plani za čišćenje BiH od mina do 2027. godine, upozorio je Saša Obradović, direktor Centra za uklanjanje mina BiH.
Lakše do boravišnih i radnih dozvola za strance u Srbiji – to će biti ishod izmena dva zakona koji regulišu boravak i zapošljavanje stranaca. Srbija je započela izmene Zakona o strancima i Zakona o zapošljavanju stranaca kako bi omogućila zapošljavanje što većeg broja njih. Izmene su se poklopile sa velikim prilivom ruskih državljana u Srbiju.
Nakon identifikacije četiri osobe ubijene u Vukovaru i okolini 1991. godine, Hrvatska traga za još 1.812 osoba nestalih u ratu u Hrvatskoj 1991-1995. Stručnjaci kažu da Hrvatski organi rade premalo i presporo na potrazi za posmrtnim ostacima, a da hrvatska diplomacija vrši nedovoljan pritisak na Srbiju da otvori arhive.
Rat u Ukrajini
Predsednik Ukrajine Volodimir Zelenski posetio je u utorak ukrajinske snage u blizini linije fronta na istoku Donjecka gde se vode borbe, nekoliko sati nakon što je Kremlj saopštio da je ruski lider Vladimir Putin posetio delomično okupirane ukrajinske regione Herson i Lugansk. Zelenski je obišao položaje ukrajinske vojske u Avdijivki, koja je zajedno s Bahmutom i Marinkom na udaru ruske višemesečne ofanzive koja je naišla na žestok otpor snaga Kijeva, navela je kancelarija ukrajinskog predsednika. Putin je, prema navodima Kremlja, saslušao izveštaje komandanata vazdušno-desantnih snaga i grupe armija "Dnjepar", kao i drugih visokih oficira koji su ga upoznali sa situacijom u regionima Herson i Zaporižja.
Ministri spoljnih poslova Grupe sedam najrazvijenijih zemalja (G7) osudili su nedavne najave Rusije o stacioniranju nuklearnog oružja u Belorusiji kao "neprihvatljive", dok su Kinu pozvali da deluje kao odgovoran član međunarodne zajednice u pogledu Tajvana.
Ruski poslanici usvojili su amandmane kojima se pooštravaju kazne za krivične optužbe korišćene za ućutkivanje kritičare vlasti, uključujući uvođenje moguće doživotne kazne za "veleizdaju". Taj potez je usledio dan nakon što je kritičar Kremlja i opozicioni političar Vladimir Kara-Murza osuđen na 25 godina zatvora, između ostalog i za izdaju, jer je kritikovao invaziju na Ukrajinu.
Svet
Ubrzo pošto je Nemačka okončala svoju nuklearnu eru gašenjem poslednja tri nuklearna reaktora, u Finskoj je počeo s redovnim radom najveći reaktor u Evropi. Time su istaknute podele po pitanju atomske energije među evropskim zemljama koje nastoje da osiguraju energetsku stabilnost nakon ruske invazije na Ukrajinu, pišu svetski mediji.
Pored dve frakcije sudanske vojske koje se bore za kontrolu nad Kartumom i unosnim izvozom mineralnih resursa zemlje, postoji još jedan akter koji godinama vreba u senci politike i trgovine te zemlje na severoistoku Afrike – Rusija koja odavno želi da obezbedi luku na obali Crvenog mora.
Tražimo odgovore
Megajahte, vile i kompanije povezane s ruskim oligarsima u vrednosti od više od dve milijarde evra zaplenjene su u Italiji. Italija prednjači u primeni sankcija evropskih država protiv Vladimira Putina i njegovih sledbenika.
U rubrici ZAŠTO, koju možete pronaći i na Facebook stranici, pročitajte da li će Italija zadržati zamrznutu imovinu ruskih oligarha.
Šta ima?
Poslušajte i u potcastu o čemu će u sredu raspravljati Veće ministara BiH i Predstavnički dom državnog Parlamenta.
Toliko za danas, pišite nam i podelite vaše priče sa nama na slobodnaevropa@rferl.org
Srdačan pozdrav do sutra ujutro,
Andrej Zarević
Dnevno@RSE dolazi besplatno u vaš inbox. Prijavite se, uštedite vreme, informišite se!