Dnevno@RSE: Sukob srpskih ultradesničara i policije blizu granice s Kosovom; Bojkot izbora u Tunisu

Grab: Serbia -- far-right rally, Jarinje border crossing, 18Dec2022

Dnevno@RSE na početku svakog radnog dana donosi vam pregled najvažnijih vesti sa Zapadnog Balkana i sveta. Za vas biramo najave za ključne događaje kao i jedinstvene sadržaje RSE. Prijavite se, uštedite vreme, informišite se!

Dobro jutro poštovani čitaoci,

Piše vam Andrej Zarević, novinar Radija Slobodna Evropa.

Ovog jutra za vas smo izabrali:

Važno za danas

Balkan na RSE

Grupa ultradesničara iz Srbije okupila se 18. decembra kod graničnog prelaza Jarinje gde ih je na nekoliko desetina metara od punkta zaustavio kordon policije. U jednom trenutku okupljeni su probili policijski kordon i uspeli da priđu bliže graničnom prelazu Srbije i Kosova ali ih je tu sačekao drugi policijski kordon. U tim trenucima došlo je do hoškanja između policije i demonstranata. Na skup je pozvala ultradesničarska neformalna grupa "Narodna patrola" poznata po antimigrantskim akcijama, veličanju srpskih ratnih zločinca i podršci Rusiji u invaziji na Ukrajinu. Povezana je s ekstremno desničarskom grupom "Rusov" i ruskom paravojnom grupom Vagner.

Prethodno je barikade na severu Kosova posetio srpski državljanin osuđen za učešće na ratištu na ruskoj strani u Ukrajini 2015. godine. Nikola Jović, koga je Viši sud u Beogradu osudio zbog učešća u ratu na Ukrajini na svom nalogu na Fejsbuku objavio je fotografije iz naselja Veliko Rudare u opštini Zvečan na severu Kosova.

U sarajevskoj osnovnoj školi "Grbavica 1", kao nastavnik fizičkog vaspitanja radi Samir Alihodžić iako je na godinu dana zatvora osuđen zbog "bludne radnje nad maloletnicom". Uprava škole kaže da nema saznanja da je "gospodin Alihodžić počinio bilo kakvo krivično delo na štetu bilo kojeg od učenika, koje bi predstavljalo osnov za prestanak radnog odnosa". Takođe navodi da ne postoji pravna mera koja bi Alihodžića sprečila da predaje, kao i da nema saznanja o negodovanju roditelja zbog radnog angažmana tog nastavnika. Neki roditelji, međutim, kažu da su zbog Alihodžićevog povratka "prigovarali upravi škole".

Hrvatski sabor nije odobrio učestvovanje Hrvatske u evropskom projektu obuke ukrajinskih vojnika EUMAM. Usprkos tome da je deo leve opozicije podržao Vladin predlog da se Hrvatska uključi u projekat, nije bilo potrebne dvotrećinske većine glasova. Protiv su od leve opozicije bili poslanici Socijaldemokratske partije i Zeleno-leve koalicije, a s desne opozicije gotovo svi.

U Bosni i Hercegovini ima više od 4.000 osumnjičenih za ratne zločine koji nisu procesuirani. Među njima su neki i trenutno aktivni u javnom životu.

RSE intervju

Američki vojni strateg Šon Mekfejt objašnjava kako je Rusija posle neuspeha na početku invazije na Ukrajinu promenila taktiku s vođenja konvencionalnog rata na kampanju koja više "više liči na terorizam" s napadima usmerenim na mučenje ukrajinskih civila. On takođe tvrdi da bi Zapad i SAD morali da pribegnu takozvanim mračnim veštinama u suočavanju s ruskim predsednikom Vladimirom Putinom jer "ono što rade nije sprečilo Rusiju ili Kinu da dođu do ove tačke".

Rat u Ukrajini

Nakon što su ruske snage 16. decembra ispalile više od 70 projektila, mnogi gradovi su ostali bez struje, dok su stanovnici bili primorani da izdrže temperature ispod nule bez grejanja ili tekuće vode. Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski dan kasnije je rekao da je Ukrajina uspela da obnovi snabdevanje strujom za skoro šest miliona ljudi.

Pogledajte video prilog kako izgleda život u podrumu na istoku Ukrajine u begu od nemilosrdnog ruskog granatiranja. Posle sedam meseci života u surovim uslovima u podrumu Helen, Oleksij i Zoja strahuju da bi zbog nestašice energenata moglo biti još gore.

Svet

Nakon što je većina političkih stranaka bojkotovala parlamentarne izbore navodeći da je u pitanju paravan za jačanje moći predsednika Kaisa Saida, na glasanje u Tunisu proteklog vikenda odazvao se izuzetno mali broj glasača. U Tunisu raste ekonomska kriza, ali i nazadovanje demokratije od promena posle Arapskog proleća, pišu svetski mediji.

Pogledajte foto galeriju o nizu velikih požara koji su pogodili Rusiju u proteklih mesec dana. Neki od požara su uništili objekte koji su bili od vitalnog značaja za invaziju Moskve na Ukrajinu.

Most

Za kraj preporučujemo novu epizodu Mosta Omera Karabega. Na temu da li Zapad zna šta hoće na Zapadnom Balkanu razgovaraju Vesna Pusić, bivša ministarka spoljnih poslova Hrvatske, i Žarko Korać koji je u vreme ubijenog premijera Srbije Zorana Đinđića bio potpredsednik vlade. Razgovaralo se o odnosu Zapada prema tri neuralgične tačke na Zapadnom Balkanu – Srbiji, Bosni i Hercegovini i Crnoj Gori.

Toliko za danas, pišite nam i podelite vaše priče sa nama na slobodnaevropa@rferl.org

Srdačan pozdrav do sutra ujutro,

Andrej Zarević

Dnevno@RSE dolazi besplatno u vaš inbox. Prijavite se, uštedite vreme, informišite se!