Dobro jutro poštovani čitaoci,
Piše vam Andrej Zarević, novinar Radija Slobodna Evropa.
Ovog jutra za vas smo izabrali:
Važno za danas
- Dok Evropska unija i generalni sekretar NATO-a pozivaju Kosovo i Srbiju na deeskalaciju i da se uzdrže od jednostranih akcija, Rusija optužuje Zapad da situaciju na Kosovu "gura ka sukobu"
- Premijer Kosova Aljbin Kurti rekao je da u poslednjim dešavanjima na severu Kosova nije reč o registarskim tablicama, već o odbijanju Srbije da prihvati predlog Pariza i Berlina.
- Predsednik Crne Gore Milo Đukanović odbio je da proglasi zakon o "prenosu" svojih nadležnosti na Skupštinu, uz ocenu da bi takav akt izazvao konfuziju ustavnih nadležnosti najvažnijih državnih organa, uništio princip podele vlasti i urušio državnopravni poredak.
- Tužilaštvo BiH "radi na predmetu" protiv predsednika Hrvatske Zorana Milanovića, zbog njegovih izjava u kojima je negirao da su snage Vojske Republike Srpske počinile genocid u Srebrenici 1995. godine, kako se navodi u kaznenoj prijavi.
- Svet je na "autoputu do klimatskog pakla", upozorio je generalni sekretar UN Antonio Gutereš na otvaraju samita o klimatskim promenama u Egiptu.
Balkan na RSE
Savet bezbednosti i pravo veta – to je zajednički imenitelj i razlog zbog kojeg predsednik Srbije u sva pitanja i probleme u odnosima s Kosovom uključuje Rusiju i Kinu, ocenio je politički analitičar Boško Jakšić. Ove dve države ne priznaju nezavisnost Kosova, a vlast u Beogradu računa na njihovu podršku i veto u Savetu bezbednosti Ujedinjenih nacija kada je reč o pitanjima statusa Kosova.
Pogledajte šta kažu Beograđani o ulozi Kine i Rusije u sporu Srbije i Kosova.
Visoki funkcioneri "Srpske liste", koji su odlučili da istupe iz institucija na severu Kosova, kao i iz Vlade i Skupštine Kosova, neće ostati bez mesečnih zarada, jer paralelno sa kosovskom, imaju minimum po još jednu platu iz budžeta Srbije.
Pogledajte i foto galeriju sa severa Kosova gde su, u četiri opštine naseljene većinom Srbima, srpski zvaničnici podneli ostavke u kosovskim institucijama zbog odluke Prištine o sprovođenju plana u tri faze o preregistraciji automobila sa srpskim registarskim oznakama.
Da li može da se popraviti imidž Republike Srpske u SAD, gde je Milorad Dodik, koji će uskoro postati predsednik tog entiteta u BiH, na takozvanoj "crnoj listi"? To je, između ostalog, zadatak za advokatsku kancelariju iz savezne države Teksas, na koju je Republika Srpska tokom 2022. trošila desetine hiljada dolara na mesečnom nivou za pravno predstavljanje u SAD, što pokazuju dokumenta dostupna na sajtu američkog Ministarstva pravde.
Iako je Srbija produžila popis stanovništva i zvanični podaci se tek očekuju, popis jedne nacionalne zajednice postao je predmet razmirica dve države. Najpre je predsednik Srbije Aleksandar Vučić krajem oktobra izrazio sumnju u verodostojnost statističkih podataka koje su uneli popisivači. Reagovao je premijer Kosova Aljbin Kurti tražeći od međunarodne zajednice da do kraja isprati obradu podataka popisa istakavši da je to "veoma važan proces kojem Albanci neće imati pristup".
Lideri parlamentarnih političkih partija u Severnoj Makedoniji nisu se dogovorili oko ustavnih promena kojima bi se ispunio uslov za nastavak pregovora sa EU. Vlast je zadovoljna što su lideri ipak seli za sto, dok opozicija smatra da vlast ne sluša stvarne probleme građana i traži vanredne izbore. Posle četiri sata razgovora u parlamentu, sastanak lidera partija završen je bez konsenzusa o ustavnim promenama koje treba da omoguće da Bugari i druge nacionalnosti budu uključeni u Ustav.
Tvrdnje po kojima je Hrvatska zadržala u deportacijskom kampu 50 Čečena koji su na tlo najmlađe članice Evropske unije stigli preko Balkana, zvanični Zagreb nije komentarisao. Hrvatska policija zasad je bez odgovora na upit Radija Slobodna Evropa o tome jesu li tačne informacije koje je izneo Isa Daduev, predstavnik Skupštine Čečena Europe.
Međunarodna akcija EMPACT-a (Evropska multidisciplinarna platforma za borbu protiv kriminalnih pretnji) protiv trgovine drogom i oružjem, krijumčarenja migranata i trgovine ljudima sprovedena u 28 evropskih zemalja rezultirala je sa 382 hapšenja i 130 novih istraga, saopštio je Europol. Operativne aktivnosti sprovedene su dominantno na Balkanu i Jugoistočnoj Evropi, u poslednjoj nedelji oktobra.
Kako se ljudi suočavaju s teškom socijalnom situacijom, svakodnevnim stresom, pandemijom i drugim izvorima poremećaja mentalnog zdravlja pogledajte u video prilogu Antidepresivi u BiH sve popularniji.
Svet
Republikanci očekuju veliku pobedu i preuzimanje kontrole nad američkim Kongresom na izborima na sredini predsedničkog mandata, 8. novembra. Oni kritikuju demokrate predsednika Džoa Bajdena za rast inflacije i kriminala. Bajden, pak, upozorava da bi pobeda republikanaca mogla da uništi demokratiju u zemlji.
Nakon prošlonedeljnih izbora u Izraelu čini se da će u centru sledeće izraelske vlade biti Itamar Ben-Gvir, ekstremno desni političar koji je tokom kampanje, između ostalog, pozivao na proterivanje nelojalnih arapskih i jevrejskih građana i anektiranje delova okupirane Zapadne obale. Analitičari smatraju da je uspon lidera stranke Verski cionizam podstaknut prošlogodišnjim nemirima, opštim izraelskim pomakom udesno, ali i strahovima za jevrejski identitet Izraela, pišu svetski mediji.
Više od 400.000 Rusa otišlo je iz svoje zemlje od početka invazije Moskve na Ukrajinu. Sa sobom su poneli najmanje 14 milijardi dolara, obilje veština i znanja, kao i stotine preduzeća. Iako je dolazak velikog broja Rusa doveo do skokova cena zakupnina i nekretnina, a ponegde rasplamsao antirusko raspoloženje, zemlje poput Kazahstana, Jermenije, Gruzije i Turske zabeležile su značajne ekonomske koristi posle invazije Moskve na Ukrajinu.
Toliko za danas, pišite nam i podelite vaše priče sa nama na slobodnaevropa@rferl.org
Srdačan pozdrav do sutra ujutro,
Andrej Zarević
Dnevno@RSE dolazi besplatno u vaš inbox. Prijavite se, uštedite vreme, informišite se!