"Samo čovjek bez dostojanstva sebi bi dozvolio da helikopterskim desantom na crnogorsku prijestonicu i pod zaštitom pancirskih ćebadi bude uveden u Cetinjski manastir", ocijenio je predsjednik Crne Gore Milo Đukanović, povodom ustoličenja mitropolita Joanikija 5. septembra na Cetinju.
Prema njegovim riječima, na Cetinju se svjedočilo "velikoj sramoti Srpske pravoslavne crkve (SPC) i Vlade Crne Gore, nezapamćenoj u istoriji crnogorske države i ukupnog pravoslavlja".
"Vlada Crne Gore obezbijedila je nasilnu intronizaciju mitropolita Joanikija, protivno volji ogromne većine građana Cetinja. Pirova je ovo pobjeda Vlade koja i dalje besprizorno služi velikodržavnim interesima i SPC kao udarnoj pesnici velikosrpskog nacionalizma protiv Crne Gore", kazao je Đukanović u video poruci.
Kako je naveo, ovo je kraj poštovanja kojeg je SPC do sada uživala i u crnogorskoj prijestonici i u Crnoj Gori.
"Tako su i zvona koja su se mogla čuti nakon intronizacije i koja su trebala biti zvona u čast novog mitropolita SPC na Cetinju, zapravo prije bila zvona upokojenja misiji SPC i cetinjske mitropolije u crnogorskom prijestonom gradu", kazao je Đukanović.
Mitropolit SPC Joanikije ustoličen je 5. septembra u Cetinjskom manastiru nakon što je helikopterom sa poglavarom SPC Porfirijem došao do manastira. Ustoličio ga je Porfirije, uprkos velikim protivljenjima praćenim incidentima.
Vaš browser nepodržava HTML5
Proteste protiv ustoličenja Joanikija na Cetinju organizovale su crnogorske nacionalne organizacije i pokreti. Demonstranti su blokirali i prilaze gradu iz pravca Podgorice i Budve.
Opozicione stranke predvođene Demokratskom partijom socijalista (DPS) i cetinjska lokalna uprava su tražili prethodno da se ustoličenje izmjesti u neki drugi grad u Crnoj Gori. Podršku protestima dolaskom na Cetinje dao je i crnogorski predsjednik Milo Đukanović.
Premijer Zdravko Krivokapić i dio ministara Vlade Crne Gore, bliski SPC-u, podržali su da se ustoličenje obavi na Cetinju.
Najava ustoličenja izazvala je visoke etničke tenzije između građana srpskog i crnogorskog nacionalnog korpusa u Crnoj Gori, pre svega zbog mjesta održavanja. Cetinje je kulturno istorijski centar Crne Gore i simbol duhovne, državne i nacionalne samobitnosti Crnogoraca.
Istovremeno je i sedište Mitropolije SPC u Crnoj Gori i mesto u kome je ustoličena većina mitropolita.