Smenom direktora policije za sever Kosova pogažen Briselski sporazum, kaže Petković

Đurić je stao u odbranu srpskog naroda, rekao je direktor Kancelarije za Kosovo u Vladi Srbije Petar Petković

Direktor Kancelarije za Kosovo u Vladi Srbije Petar Petković izjavio je da je na Kosovu smenjen direktor Regionalne direkcije policije za Sever Nenad Đurić samo zato što je "stao u odbranu srpskog naroda i svojih kolega policajaca" na severu Kosova.

Petković je na vanrednoj konferenciji za novinare u Beogradu 3. novembra rekao da je ovim pogaženo sve što je dogovoreno u dijalogu između Beograda i Prištine u Briselu.

Vršilac dužnosti generalnog direktora Policije Kosova suspendovao je 3. novembra direktora Policije za region sever Nenada Đurića jer nije sproveo odluku Vlade Kosova da se vlasnicima automobila sa KM (Kosovska Mitrovica) tablicama uručuju opomene.

Đurić je 2. novembra rekao da policajci iz redova srpske zajednice neće deliti opomene, ocenjujući da je ta mera "politička i uperena prevashodno protiv srpske zajednice".

Pročitajte i ovo: Suspendovan direktor Policije za sever Kosova

Isto je na konferenciji za novinare rekao i direktor Kancelarije za Kosovo u Vladi Srbije Petar Petković.

"Neće nijedan srpski policajac da nosi jaram (premijera Kosova) Aljbina (Albin) Kurtija. Cilj sa takozvanom preregistracijom je da se istisne postojanje države Srbije sa prostora Kosova i da se protera naš narod sa vekovnih ognjišta", rekao je Petković.

On je naveo da je o ovome razgovarao i sa predstavnikom Evropske unije za dijalog Beograda i Prištine Miroslavom Lajčakom.

"Skrenuo sam pažnju gospodinu Lajčaku da je ovo apsolutno kršenje svih sporazuma i da je pitanje da li imamo više o čemu da razgovaramo i da li možemo više da govorimo o normalizaciji odnosa", izjavio je Petković.

Rekao je i da je Beograd u kontaktu sa predstavnicima Srpske liste, vodeće partija Srba koja je podržala odluku policajaca na severu, i da će u narednim danima "hladne glave donositi odluke u interesu srpskog naroda".

Pročitajte i ovo: Policajci sa severa odbili da sprovode odluku Vlade Kosova

Uručivanje opomena vlasnicima automobila sa oznakama gradova na Kosovu koje izdaje Srbija, deo je plana Vlade Kosova o preregistraciji na RKS (Republika Kosovo) tablice.

Predviđeno je da se taj plan realizuje uz pomoć kosovske policije u tri faze od 1. novembra do 21. aprila 2023.

U prvoj fazi vozači treba da se opominju, u drugoj mogu platiti kazne od 150 evra, dok će se u trećoj izdavati probne tablice.

Registarske oznake gradova na Kosovu kao što su KM su za Kosovo nelegalne, ali su se se do sada tolerisale isključivo u opštinama na severu, gde živi većinsko srpsko stanovništvo.

Vaš browser nepodržava HTML5

Prvi dan opomena: Dileme i primedbe na registarske tablice

Pitanje preregistracije automobila je 31. jula izazvalo tenzije na severu Kosova, kada su pripadnici srpske zajednice podigli barikade na graničnim prelazima.

Zbog toga je Kosovo, na incijativu međunarodne zajednice i u cilju deeskalacije, odložilo odluku o preregistraciji na mesec dana.

Sjedinjene Države i Evropska unija su sada ponovo od Kosova zatražile da odloži ovo pitanje na još deset meseci.

S druge strane, zvanični Beograd traži da se u upotrebu vrate statusno neutralne KS tablice.

Šta o tablicama piše u Briselskom sporazumu?

Sporazum o slobodi kretanja između Kosova i Srbije je postignut 2011. godine u Briselu.

Prema ovom dokumentu, ukinute su srpske tablice sa oznakama gradova na Kosovu, kao na primer PR (Priština), GL (Gnjilane) KM (Kosovska Mitrovica), odnosno morala je da se izvrši preregistracija ovih vozila na RKS (Republika Kosovo) ili na statusno neutralno – KS (Kosovo).

Uprkos ovom dogovoru, u četiri opštine na severu Kosova u kojima živi većinsko srpsko stanovništvo, građani su vozili automobile sa registarskim oznakama gradova na Kosovu, koje izdaje Ministarstvo unutrašnjih poslova Srbije.

Vaš browser nepodržava HTML5

Ponovo barikade na sjeveru Kosova

Sa druge strane, građani Kosova na teritoriju Srbije nisu mogli da uđu sa RKS tablicama bez troškova, odnosno morali su da ih zamene probnim, pa se Kosovo Sporazumom obavezalo da će na još pet godina izdavati KS registarske tablice, koje je Srbija prihvatila.

Tehnički sporazum o slobodi kretanja iz 2011, finalizovan je u Briselu 14. septembra 2016. godine, kada je Kosovo prihvatilo da na još pet godina produžiti važenje statusno neutralnih KS tablica.

Rok od pet godina istekao je 15. septembra 2021. godine.