Tamkin Mehrabuddin i njena sestra pripremale su ručak u svom domu u Tadžikistanu kada su policajci pokucali na vrata.
Dvije Afganistanke su dobile nalog da se jave u policijsku stanicu u Dušanbeu, glavnom gradu Tadžikistana. Umjesto toga, odvezene su gotovo tri sata do granice i prisilno vraćene u svoju domovinu, piše redakcija Radija Slobodna Evropa (RSE) na engleskom jeziku.
"Moja sestra je plakala, a mi smo molili policajce da nas ne šalju nazad u Afganistan", rekla je Mehrabuddin, čiji je brat također deportovan iz Tadžikistana.
Dvadesetčetverogodišnja Mehrabuddin tvrdi da su ona i njena sestra imale važeće vize za boravak u Tadžikistanu, te dodaje da su njihove dozvole za boravak oduzete dan prije deportacije.
Mehrabuddin i njena sestra su među desetinama Afganistanaca koji su deportovani iz Tadžikistana posljednjih sedmica. U ovoj zemlji, koja je dom za oko 10.000 Afganistanaca, njen brat koji je živio odvojeno također je deportovan.
Deportacije su izazvale ogorčenje u Tadžikistanu, zemlji s autoritarnim režimom u kojoj su kritike vlasti rijetke.
Nema službenog objašnjenja
Mnoge od deportovanih Afganistanaca iznenada je pozvala policija i protjerala bez ikakvog zakonskog postupka, uprkos tome što su imali privremene vize ili dokumente koji potvrđuju da su registrovani kao izbjeglice.
Ovaj potez izazvao je strah da bi deportovani mogli biti izloženi odmazdi u svojoj domovini, koja je od 2021. pod represivnom vlašću talibana, iako nijedna zemlja nije formalno priznala vladu te ekstremističke grupe.
Konzulat Afganistana u istočnom tadžikistanskom gradu Horogu, koji predstavlja administraciju talibana u Kabulu, izjavio je da je oko 60 Afganistanaca protjerano iz Tadžikistana u decembru.
"Imali su uredne dokumente, i ne znam koji je bio razlog za njihovu deportaciju", rekao je službenik konzulata koji je želio ostati anoniman.
Nusratullo Mahmadzoda, glasnogovornik Ministarstva unutrašnjih poslova Tadžikistana, izjavio je da nije upoznat s deportacijama, dodajući da se stranci deportuju ako "ne poštuju imigracione propise".
Međutim, ured UN-ove agencije za izbjeglice (UNHCR) u Dušanbeu potvrdio je da je najmanje 37 deportovanih Afganistanaca imalo status izbjeglice.
Policijsko uznemiravanje
Tadžikistan, koji dijeli granicu dugu oko 1.300 kilometara s Afganistanom, dom je dokumentovanim i nedokumentovanim afganistanskim migrantima i izbjeglicama.
Neki Afganistanci tu žive decenijama, dok su drugi stigli nakon što je vlada Afganistana podržana sa Zapada pala, a talibani preuzeli vlast 2021. Većina afganistanske zajednice u Tadžikistanu živi u gradu Vahdatu, na periferiji Dušanbea.
Tadžikistan mnogi Afganistanci vide kao tranzitnu zemlju iz koje se nadaju da će stići na Zapad.
"Moja sestra i ja smo živjele u Dušanbeu dvije godine prije nego što smo otišle (u inostranstvo) ", rekla je Leena, 25-godišnja Afganistanka koja je navela samo ime. Leena je radila kao konobarica u kafiću, ali je kazala da "nije vidjela nikakvu budućnost" za sebe u Tadžikistanu.
"Tadžikistanska policija često maltretira Afganistance kako bi iznudila mito", rekla je. "Policajac u našem susjedstvu u Dušanbeu znao je gdje živim i ucjenjivao bi me prijetnjom deportacijom da dobije novac."
Roya Hafizi preselila se u Tadžikistan sa suprugom i petoro male djece 2020. Prošlog mjeseca njen suprug i nekoliko drugih Afganistanaca odvedeni su u policijsku stanicu.
"Kasnije me suprug nazvao s granice i rekao da ga deportuju", ispričala je Hafizi. "Moj muž je običan radnik. Ne štetimo nikome i nismo počinili nikakav zločin."
Suprug Roye Hafizi bio je jedini hranitelj porodice, a njegova deportacija ostavila je porodicu bez ikakvih prihoda za kupovinu hrane ili plaćanje stanarine.
Tadžikistan obično ne pruža podršku ili socijalne beneficije izbjeglicama i migrantima.
Moguća odmazda
U saopštenju izdatom 7. decembra, ured UNHCR-a u Dušanbeu izrazio je "duboku zabrinutost" zbog prisilnog vraćanja Afganistanaca i pozvao tadžikistanske vlasti da zaustave deportacije i ispune svoje "obaveze zaštite onih koji bježe od progona".
Neki Tadžikistanci su na društvenim mrežama kritikovali ovaj potez.
Tadžikistan i Afganistan dijele duboke jezičke, kulturne i historijske veze, a Tadžikistanci su pozvali vlasti da bolje zaštite Afganistance. Posebno su osudili deportaciju Mehrabuddin, diplomantice Tehnološkog univerziteta u Dušanbeu.
Mehrabuddin je nedavno na društvenim mrežama prijavila da ju je suprug - Afganistanac koji je također živio u Tadžikistanu - "psihološki zlostavljao", što je potaknulo tadžikistanske vlasti da pokrenu istragu.
Neki Tadžikistanci na društvenim mrežama izrazili su bojazan da bi Mehrabuddin u Afganistanu mogla biti izložena torturi ili čak ubistvu, s obzirom na to da su talibani ozbiljno ograničili prava žena.
Drugi su podsjetili na to kako su deseci hiljada Tadžikistanaca našli utočište u Afganistanu tokom građanskog rata u Tadžikistanu 1990-ih.
Talibanski zvaničnici nisu odgovorili na upit Radija Slobodna Evropa za komentar.
Tadžikistan je ranije bio na meti kritika UNHCR-a zbog deportacije velikog broja Afganistanaca 2021. i 2022. godine.
Najnovija protjerivanja dolaze u trenutku kada su afganistanski migranti i izbjeglice pod sve većim pritiskom u susjednim zemljama. Iran je obećao deportovati milione Afganistanaca, dok je Pakistan od kraja 2023. protjerao gotovo 800.000 osoba.