Ambasadoru Albanije u Beogradu Iliru Boćki uručena je protestna nota povodom izjave Edija Rame albanskog premijera o Kosovu i Albaniji, u Srbiji inače tumačene kao zalaganje za njihovo ujedinjenje. Zbog Raminih stavova, koje je zvanični Beograd ocenio neprihvatljivim i provokativnim, upućeno je pismo Savetu bezbednosti UN, kao i instrukcije misijama i ambasadama u inostranstvu.
Do novih šumova u odnosima dve države, dolazi posle čini se kratkotrajnog otopljavanja tokom koga su ministarske delegacije potpisale nekoliko bilateralnih sporazuma, a bilo je i najava o zajedničkom konkurisanju za novčane fondove EU.
Aleksandar Popov, direktor Centra za regionalizam, napominjući da mu nije namera da brani vlasti u Srbiji, kaže za naš program da delimično razume upućeni demarš albanskoj strani.
„Mislim da ovo ne vodi u dobrom pravcu. Kao što smo imali nepotrebno zatezanje odnosa na relaciji Beograd-Zagreb povodom Šešelja i nekih drugih stvari koje su se dešavale. Tako i ovde: taman se učini jedan korak napred i onda se zbog nekih događaja ili izjava vratimo dva tri koraka nazad“, smatra Popov.
Upitan kako će se potez Srbije, upućivanje protestne note Albaniji, odraziti na proces regionalne saradnje i hoće li našteti imidžu Srbije, Popov odgovara da ne očekuje tako nešto.
„Čini mi se da bi svaka ozbiljna država, a nemam nameru da branim naše vlasti niti bilo koju vlast koja je bila ovde, učinila takav potez. Mislim da je osnovni postulat Evrope da je prekrajanje granica završeno. I zato kažem da me prilično čudi tako blaga reakcija Brisela“, kaže Popov.
On smatra i da je dijalog Beograda i Prištine uz posredovanje EU iako trenutno u zastoju toliko odmakao, da ga ovakvi i slični sporovi Srbije i Albanije – jednog od najbližih partnera Kosova ne mogu ničim opteretiti.
„Mislim da je Brisel već uložio suviše veliki moralni i drugi kapitalu taj dijalog. Da je previše odmakao da bi to sad moglo da se vrati unazad. Komesarka Mogerini je prilikom poseta Beogradu i Prištini dala veoma jasne poruke da se taj proces mora ubrzati. Siguran sam da će Brisel instistirati da se taj proces ne samo nastavi već i ubrza i da se ovaj zastoj do koga je došlo što brže otkloni. Tu će Brisel morati da odigra ključnu ulogu i ponudi rešenje za Zajednicu srpskih opština jer očito da su stanovišta Beograda i Prištine tu dijametralno suprotna", zaključuje Aleksandar Popov direktor novosadskog Centra za regionalizam.