Tužilaštvo Bosne i Hercegovine je 15. februara zatražilo na ročištu produženje pritvora Ranku Debevcu i Osmanu Mehmedagiću, kako bi istraga mogla biti produžena.
Ranko Debevec, suspendovani predsjednik Suda Bosne i Hercegovine, i Osman Mehmedagić, bivši direktor Obavještajno- sigurnosne agencije BiH (OSA), su uhapšeni 18. decembra prošle godine.
Tužilaštvo ih sumnjiči da su tokom 2020. godine zloupotrijebili položaj i nezakonito prisluškivali uposlenike državnog suda i tužilaštva, u okviru više pravosudnih predmeta protiv organizovanog kriminala i korupcije.
Tokom ročišta tužilac u ovom predmetu je naveo da je Debevac primio mito od Zdravka Mamića kako bi mu pomogao u postupcima koji su se tada vodili protiv Mamića u BiH.
Radi se o ekstradicionim postupcima u kojima je Hrvatska tražila izručenje Mamića nakon presude u toj zemlji gdje je osuđen za izvlačenje 116 miliona kuna (oko 17 miliona eura) iz fudbalskog kluba Dinamo.
Osim toga, kako je naveo tužilac, Debevec je uzeo mito i od auto salona "Kramar" iz Ljubuškog protiv kojeg se vodilo više od 700 sporova.
Obrazlažući zbog čega je neophodno produženje pritvora, tužilaštvo je navelo da se Debevec sastajao i sa Đorđom Ždralom, koji je osuđen za teška krivična djela.
Odluku o produženju pritvora treba donijeti Sud BiH.
Šta se zna o Mehmedagiću i Debevcu?
U okviru istog predmeta, Državna Agencija za istrage i zaštitu (SIPA) je 13. februara, uhapsila jednu osobu.
U saopštenju je SIPA navela da uhapšenu osobu tužilaštvo sumnjiči za krivično djelo "lažno predstavljanje", kao i za krivično djelo iz člana 29. Zakona o ravnopravnosti polova Bosne i Hercegovine.
Osman Mehmedagić se od 15. marta 2023. godine nalazi na "crnoj listi" američkog Ureda za kontrolu imovine stranaca (OFAC), koji djeluje pri Ministarstvu za trezor Sjedinjenih Američkih Država.
U obrazloženju su američke vlasti tada navele da je sankcionisan, jer je kao generalni direktor OSA-e zloupotrijebio državnu telekomunikacijsku kompaniju u korist Stranke demokratske akcije (SDA), jedne od najvećih političkih stranaka u BiH. OFAC je takođe naveo da postoje vjerodostojne informacije da je Mehmedagić sarađivao s kriminalnim mrežama kako bi obogatio sebe i svoju političku stranku.
Sjedinjene Američke Države su 11. decembra prošle godine proširile sankcije protiv Mehmedagića, te na listu dodale i njegovu suprugu Amelu Mehmedagić Šehović.
Disciplinska komisija za sudije Visokog sudskog i tužiteljskog vijeća BiH (VSTV), tijela nadležnog za imenovanja i sankcioniranje svih sudija i tužilaca, izrekla je Ranku Debevcu u augustu prošle godine javnu opomenu, ali ga je drugostepena komisija oslobodila odgovornosti.
Prijavljen je i da je "namjerno davao lažne, obmanjive ili nedovoljne informacije u vezi sa prijavama za radno mjesto, pitanjima unapređenja i napredovanja u službi ili bilo kojim drugim pitanjima koja su u nadležnosti Vijeća". Takođe je prijavljen i za "ponašanje u sudu i izvan suda koje šteti ugledu sudijske funkcije".
VSTV je suspendovao Debevca sa pozicije predsjednika Suda BiH nakon hapšenja.
Pročitajte i ovo: Veze Debevca i Mehmedagića: Slučajni susreti i optužbe za prisluškivanje sudaca i tužitelja