U Srbiji je od 5. maja trodnevna žalost, zbog pogibije osmoro dece i radnika obezbeđenja u beogradskoj osnovnoj školi.
Prema odluci Vlade, tokom dana žalosti državne zastave biće spuštene na pola koplja.
U masovnoj pucnjavi 3. maja u osnovnoj školi "Vladislav Ribnikar" trinaestogodišnji učenik pucao je i ubio osmoro đaka i radnika obezbeđenja, a ranio šestoro učenika i jednu nastavnicu.
Napadač je uhapšen na licu mesta, a motivi napada nisu još uvek poznati.
Saučešće povodom tragedije u beogradskoj školi uputili su mnogi strani zvaničnici, a građani su na dan tragedije i dan kasnije palili sveće i odavali poštu stradalima ispred škole.
U međuvremenu, Srbiju je potresao još jedan masovni zločin. Svega dan nakon višestrukog ubistva u beogradskoj školi, 4. maja kasno uveče došlo je do pucnjave u selima kod Mladenovca u blizi Beograda.
Vaš browser nepodržava HTML5
Policija je 5. maja uhapsila osumnjičenog za napad u kojem je ubijeno najmanje osmoro ljudi.
U pucnjavi je, kako je saopštila policija, ranjeno 14 osoba.
Vaš browser nepodržava HTML5
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je da je masovno ubistvo kod Beograda teroristički akt.
Šta podrazumevaju Dani žalosti?
Prema zakonu, mediji, kao i ustanove kulture, koje imaju scensko-muzički program trebalo bi da svoje sadržaje prilagode Danu žalosti.
Za vreme trodnevne žalosti je zabranjeno emitovanje narodne i zabavne muzike, odnosno održavanje programa zabavnog karaktera na javnim mestima.
Primenu zakona nadzire Ministarstvo unutrašnjih poslova, dok je za kršenje zakona predvuđena novčana kazna do 85 evra za fizička lica i do 1.700 evra za pravna lica.
Koje mere je donela Vlada Srbije?
Vlada Srbije je, kao odgovor na tragediju, predložila moratorijum na izdavanje dozvola za držanje i nošenje kratkog vatrenog oružja na dve godine, saopšteno je 4. maja.
U roku od tri meseca mora biti završena revizija svih izdatih dozvola za držanje oružja, a u roku od šest meseci Ministarstvo unutrašnjih poslova će završiti kontrolu vlasnika oružja.
Naložena je kontrola svih streljana na teritoriji Srbije u roku od tri meseca.
Pročitajte i ovo: Vlada Srbije predložila moratorijum na izdavanje dozvola za oružjeMinistarstvu pravde je naloženo da pripremi izmene zakona kojima bi se propisala krivična odgovornost za one koji omoguće maloletnim i drugim neovlašćenim licima da dođu u posed vatrenog oružja i da rukuju njima.
Takođe, Ministarstvu pravde je predloženo da razmotri mogućnost izmena Krivičnog zakonika kako bi se starosna granica za krivičnopravnu odgovornost maloletnika snizila sa 14 na 12 godina, uz poštovanje međunarodnih i evropskih standarda.
Ministarstvu prosvete i Ministarstvu zdravlja Vlada je naložila da u roku od mesec dana pripreme propise kojima će se omogućiti uvođenje obaveznih testova za narkotike u srednjim školama i u osnovnim školama za učenike sedmog i osmog razreda.
Vlada će, kako je saopšteno, u roku od deset dana formirati Savet za sprečavanje vršnjačkog nasilja, kao I Radnu grupu za bezbednost dece na internetu.
Navodi se da će se u konsultacijama sa sindikatima prosvetnih radnika i udruženjima roditelja razmotriti upotreba mobilnih telefona u školama.
Ministarstvu pravde i Ministarstvu informisanja i telekomunikacija Vlada je naložila se da u roku od mesec dana razmotre mogućnost pooštravanja sankcija za medije, uključujući internet, društvene mreže i druge elektronske platforme – da se zabrane programski sadržaji koji promovišu nasilje, kriminalno i drugo nedozvoljeno ponašanje.
Pročitajte i ovo: Vučić masovno ubistvo kod Beograda označio kao terorizamPredsednik Srbije je 5. maja najavio nove mere, između ostalih, da će biti primljeno 1200 školskih policajaca.
"U Beogradu imamo 331 školu i u njima će sedeti 331 školski policajac", poručio je.