Organizacije Media Freedom Rapid Response (MFRR) i Safe Journalists (SJ) pozvali su međunarodnu zajednicu da reaguje na odluku Apelacionog suda u Beogradu da oslobodi osumnjičene za ubistvo novinara Slavka Ćuruvije.
Evropska organizacija za zaštitu novinara MFRR sa sedištem u Lajpcigu u Nemačkoj i regionalna platforma za slobodu medija SJ oštro su osudile pravosudni epilog u tom slučaju.
"Presuda Apelacionog suda je razočaravajući je razvoj događaja koji predstavlja ozbiljno nazadovanje u borbi protiv nekažnjivosti i dodatno podriva bezbednost novinara u Srbiji", naveli su u zajedničkom saopštenju MFRR i SJ.
Vaš browser nepodržava HTML5
Dodali su da država ima obavezu da procesuira ugrožavanje bezbednosti i prava novinara i da pošalje poruku da takve pojave neće tolerisati.
"Poslednja odluka baca senku i na istrage o ubistvima još dvoje novinara u Srbiji, Milana Pantića 2001. i Dade Vujasinović 1994. čiji slučajevi su i danas nerešeni", saopštile su ove organizacije.
Apelacioni sud u Beogradu oslobodio je četvoricu nekadašnjih pripadnika Državne bezbednosti optužbe za učešće u ubistvu novinara Slavka Ćuruvije 1999. godine.
Pročitajte i ovo: Koji su efekti rada Komisije za istraživanje ubistva novinara u Srbiji?Sud je preinačio prvostepenu osuđujuću presudu i pravosnažno oslobodio optužene Radomira Markovića, Milana Radonjića, Miroslava Kuraka i Ratka Romića.
Na sajtu suda je 2. februara objavljeno da "nema neposrednih i posrednih dokaza koji bi pouzdano potvrdili da su Marković, Radonjić, Kurak i Romić izvršioci ovog krivičnog dela".
Ova odluka Apelacionog suda je konačna jer na nju ne postoji pravo žalbe.
Vlasnik lista "Dnevni telegraf" i nedeljnika "Evropljanin" Slavko Ćuruvija je ubijen 11. aprila 1999. u Beogradu. Suđenje je počelo u junu 2015, sedamnaest godina od njegovog ubistva.
Specijalni sud u Beogradu proglasio je 2019. krivim četvoricu optuženih na ukupno 100 godina zatvora i naveo da je neposredni izvršilac ubistva NN lice.
Tu presudu Apelacioni sud je ukinuo u septembru 2020. godine.