Naučnici su otkrili fotografiju supermasivne crne rupe koju opisuju kao “nježnog diva”, a nalazi se u središtu galaksije Mliječne staze.
Crna rupa nazvana Sagittarius (Strijelac) A* druga je crna rupa ikada snimljena. Ovaj podvig ostvaren je istom međunarodnom saradnjom Event Horizon Telescope (EHT) koja je 2019. godine otkrila prvu ikada fotografiju crne rupe koja se nalazi u drugoj galaksiji.
Vaš browser nepodržava HTML5
Astronomkinja Univerziteta Arizona Feryal Ozel pozdravila je “prvu direktnu sliku nježnog diva u centru naše galaksije” koja pokazuje svijetleći prsten crvene, žute i bijele boje koji okružuje tamno središte.
Sagittarius A* posjeduje četiri miliona veću masu od Sunca i nalazi se oko 26.000 svjetlosnih godina udaljen od Zemlje. Kako navode na BBC-ju, crna rupa je, srećom, toliko udaljena da nema mogućnosti da ikada Zemlja dođe u opasnost zbog nje.
Crna rupa je prostor u kojem se materija urušava sama u sebe. Gravitacija je toliko snažna, da ništa, čak ni svjetlost ne može pobjeći.
Horizont crne rupe je tačka bez povratka iza koje zvijezde, planete, plin prašina i svi oblici elektromagnetskog zračenja nestaju.
Crne rupe pojavljuju se nakon eksplozije nekih velikih zvijezda, no neke od njih su ogromne i milijardama puta veće od mase Sunca. Kako nastaju ove rupe koje se nalaze u centrima galaksija, nije poznato.
Mliječna staza je spiralna galaksija koja sadrži najmanje 100 milijardi zvijezda.
Pročitajte i ovo: Svemir je deblji i asimetričniji nego što smo misliliAstrofizičar iz Harvard-Smithsonian Centra za astrofiziku Michael Johnson nazvao je novootkrivenu crnu rupu "razbojitom, ali neučinkovitom", jer jede relativno malo tvari.
Event Horizon Telescope globalna je mreža promatračnica koje zajednički rade na promatranju radio izvora povezanih s crnim rupama. Projekt je započet 2012. godine.