Crna Gora je prva zemlja regiona Zapadnog Balkana koja je postala dio geografskog opsega platnih šema jedinstvene zone plaćanja u eurima (SEPA).
Evropski platni savjet (EPC) je saopštio da je Crna Gora preduzela značajne napore u usklađivanju crnogorskih nacionalnih platnih sistema i propisa sa standardima Evropske unije.
Ocjenjuje se da je ovo važna prekretnica na njenom putu ka članstvu u EU.
Kako se navodi, svi učesnici šeme plaćanja Evropskog savjeta za plaćanja bi trebalo da budu u mogućnosti da šalju ili primaju kreditni transfer, trenutni kreditni transfer i direktno zaduživanje SEPA.
Pridržavanje crnogorskih finansijskih institucija SEPA platnim šemama, prema kalendaru EPC-a, biće omogućeno od aprila 2025. godine.
Naknadno će biti saopšten datum operativne spremnosti za pružaoce platnih usluga iz Crne Gore.
Pročitajte i ovo: Crna Gora izbjegla stavljanje na "sivu listu" zemalja sa problemom pranja novca"Uključivanje finansijskih institucija iz Crne Gore je prirodan napredak SEPA projekta, koji pokazuje posvećenost Evrope harmonizaciji elektronskog plaćanja u regionu koji se proteže izvan Evropske unije(EU)", rekao je generalni direktor Evropskog platnog savjeta, Đorđo (Giorgio) Andreoli.
Crnogorski premijer Milojko Spajić je rekao da je ulazak Crne Gore u SEPA mali, ali značajan. korak.
"Imajući u vidu koliko smo problema imali da se uključimo u tržište EU. Crna Gora je prva od zemalja kandidata koja je pretrčala zadnju milju. Druga je Albanija", rekao je premijer, na konferenciji za medije 21. novembra.
Pristupanje je prekretnica u procesu finansijske integracije Crne Gore u EU, ocijenila je Irena Radović, guvernerka Centralne banke Crne Gore.
"Ovaj korak otvara ekonomske mogućnosti, i donosi vidljive benefite za crnogorsko stanovništvo i privredu na ubrzanom putu ka članstvu u EU“, rekla je Radović.
Šta je SEPA?
Jedinstvena zona plaćanja u eurima (SEPA) omogućuje klijentima da izvrše bezgotovinska plaćanja u eurima – putem kreditnog transfera i direktnog zaduživanja – bilo gdje u EU, kao i u zemljama koje nisu članice Unije, na brz, bezbjedan i efikasan načina.
Poput nacionalnih plaćanja.
SEPA je uvedena za kreditne transfere 2008. godine, praćena direktnim zaduživanjem 2009. godine, a u potpunosti je implementirana do 2014. godine u eurozoni.
SEPA obuhvata 36 država.
Osim 27 članica Evropske unije tu su Island, Lihtenštajn, Norveška, Švajcarska, Ujedinjeno Kraljevstvo, Monako, San Marino, Andora i Vatikan.
Pročitajte i ovo: Ministri regiona u Kotoru o Planu rasta uoči Samita lidera Balkana i EU