Ministarstvo prosvjete Crne Gore najoštrije je osudilo nastup direktora Osnovne škole iz Plužina Milutina Mirjačića i iniciraće da Školski odbor utvrdi njegovu odgovornost zbog govora na antivladinom protestu zbog crnogorske podrške Rezoluciji o Srebrenici.
Naime, Mirjačić je na protestu 22. maja u Podgorici rekao da Crna Gora za njega nije država već republika, nakon čega je dobio veliki aplauz.
"Nadam se da će referenduma biti opet i da će pokazati da nas je (Srba) više", kazao je na skupu u Podgorici, koji je održan pod zastavama Srbije i Rusije, ispred zgrade crnogorske Vlade.
Na skupu, održanom dan nakon osamnaeste godišnjice nezavisnosti Crne Gore, Mirjačić je, u majici s amblemom Rusije poručio da je referendum bio "najveća pljačka u Crnoj Gori".
Pročitajte i ovo: Protest srpskih i proruskih organizacija u Crnoj Gori zbog Vladine podrške rezoluciji o SrebreniciNa referendumu za nezavisnost Crne Gore održanom 21. maja 2006. nešto više od 55 odsto crnogorskih građana izjasnilo se za obnovu nezavisnosti dok je 45 odsto glasalo za zajednicu sa Srbijom.
Zbog "sumnje da je počinio krivično djelo povreda ugleda Crne Gore", opoziciona Demokratska partija socijalista najavila je krivičnu prijavu protiv Mirjačića i pozvala Ministarstvo prosvjete da ga smijeni.
"Direktor jedne obrazovno-vaspitne ustanove, koji je javno državu u čijim institucijama je zaposlen, nazvao nepostojećom, najbolji je opis stanja u sistemu prosvjete od 2020. godine", navela poslanica Zoja Bojanić Lalović iz DPS-a, stranke koja je te godine smijenjena nakon trodecenijske vladavine.
Vlada Zdravka Krivokapića, koja je došla nakon DPS-a, smijenila je gotovo sve direktore osnovnih i srednjih škola 2021. godine.
Ministarka prosvjete te Vlade Vesna Bratić je u tom periodu na čelo većine škola postavila osobe bliske Srpskoj pravoslavnoj crkvi.
Među njima je bila i nastavnica Rada Višnjić koja je učenike zvala na moleban, dok je u Pljevljima za direktoricu osnovne škole bila postavljena Bojana Đačić koja je baštinila ideologiju četničkog pokreta.
Smijenjeni direktori su tužili državu i procjenjuje se da će nezakonite smjene budžet koštati oko 300.000 eura u vidu odštete direktorima.
Pročitajte i ovo: 'Ne damo đecu u četnike': Protesti zbog spornih imenovanja direktora škola u Crnoj Gori