Evropska komisija (EK) je u svojoj proceni konstatovala da je Crna Gora, sveukupno, ispunila privremene standarde, dostigla dobar rezultat na nivou usklađenosti i napreduje u primeni pravnih tekovina Evropske unije (EU) i evropskih standarda u poglavljima 23 i 24.
Ovo stoji u dokumentu koji je izradio Savet Evropske unije nakon sastanka diplomata iz država EU koji se bave proširenjem, gde se raspravljalo o proceni Evropske komisije i tome koliko je Crna Gora napredovala u primeni ključnih poglavlja u pristupnim pregovorima koji se odnose na vladavinu prava.
Radi se o poglavljima 23 i 24 u procesu pregovora o članstvu.
Izveštaj o proceni privremenih merila (IBAR) Evropska komisija je predala državama članicama EU koje konačno odlučuju o nastavku procesa pristupnih pregovor između zemlje kandidata i Evropske unije (EU).
U slučaju Crne Gore, pozitivan IBAR je bio neophodan da bi zemlja izašla iz višegodišnjeg zastoja u procesu pregovora o članstvu.
Diplomate iz država članica EU su u skladu sa procenom EK, izradili nacrt zajedničke pozicije da je Crna Gora, generalno gledano, ispunila privremene standarde. Tu poziciju treba da usvoje ambasadori država članica.
U dokumentu u koji Radio Slobodna Evropa (RSE) ima u uvid se navodi da na osnovu ove procene, ovaj privremeni zajednički stav EU dopunjuje početni zajednički stav EU i služi, između ostalog, za postavljanje merila za zatvaranje u poglavlju 23 i 24 kako bi se obezbedile dalje smernice za budući rad.
O poglavlju 23
U dokumentu se ocenjuje da Crna Gora sprovodi sveobuhvatnu reformu pravosuđa u skladu sa pravnim tekovinama EU i evropskim standardima o nepristrasnosti, nezavisnosti, odgovornosti, efikasnosti, profesionalnosti i kvalitetu.
Ističe se da će zemlja ispuniti ovo merilo kad osigura u zakonu i praksi održivu nezavisnost, odgovornost, profesionalizam i integritet pravosudnog sistema na svim nivoima, uključujući slobodu i otpornost na pravosudni sistem na pokušaje neprimerenog unutrašnjeg i spoljnog uticaja, u skladu sa evropskim standardima i preporukama Venecijanske komisije.
Takođe se očekuje od Crne Gore da obezbedi kapacitet, nezavisnost, odgovornost i delotvornost samoupravnih organa pravosuđa, uključujući i sastav i proces donošenja odluka Sudskog saveta, u skladu sa evropskim standardima.
Crna Gora takođe treba da osigura da je pravosudni sistem, uključujući sudove i tužilaštva, u celini efikasan, sa sudijama i tužiocima koji donose kvalitetne odluke i optužnice u razumnom periodu, postojanje integrisanog upravljanja predmetima koji dobro funkcioniše.
"Pitanja obuhvaćena poglavljem 23 su među fundamentalnim reformama od suštinskog značaja za uspeh na putu ka EU. Konsolidacija napora u vezi sa privremenim merilima mora se nastaviti kako bi se osiguralo da reforme postanu ukorenjene. EU napominje da će biti od suštinske važnosti da Crna Gora uspostavi solidne i uverljive rezultate primene u celosti, pokazujući da reforme daju konkretne rezultate, sa opipljivim i nepovratnim uticajima na dotične sektore", navodi se..
"Uspostavljanje rezultata i postizanje konkretnih rezultata ključni su aspekti završnih merila postavljenih u ovoj poziciji", navodi se u dokumentu koji predstavlja zajedničku poziciju svih 27 zemalja članica EU.
O poglavlju 24
Prema proceni Evropske komisije, Crna Gora ostvaruje održive, značajne rezultate u oblasti legalnih i iregularnih migracija, azila i pitanja u vezi sa šengenskim zakonima, viznom politikom i kontrolom spoljnih granica.
Savet EU smatra da će Crna Gora ispuniti ovo merilo kada uspostavi solidne rezultate o efikasnom upravljanju mešovitim migracionim tokovima, uključujući dokazanu sposobnost da pravilno kontroliše svoje granice, dovoljne granične i prihvatne kapacitete i konkretne rezultate u borbi protiv neregularne imigracije, krivično gonjenje i razbijanje mreža krijumčarenja migranata i efikasnu međunarodnu saradnju, uključujući povratak i readmisiju.
Da bi zatvorila poglavlje 24, Crna Gora treba takođe da obezbedi postojanje funkcionalnog sistema azila u skladu sa pravnom tekovinom EU, kao i kontinuirano adekvatno osoblje Direkcije za azil i obezbedi odgovarajuće kapacitete za prijem.
Savet EU poručuje da su pitanja obuhvaćena poglavljem 24 od suštinskog značaja za uspeh na putu ka EU i spadaju u "osnove" procesa proširenja.
I za poglavlje 24 se navodi da je neophodno nastaviti konsolidaciju napora kako bi se osiguralo da reforme postanu ukorenjene. Takođe se traži da se vide opipljivi rezultati koji dokazuju "opipljiv i nepovratan uticaj na dotične sektore".
"Uspostavljanje rezultata i postizanje ključnih rezultata su ključni aspekti završnih merila postavljenih u ovoj poziciji", poručuje se u nacrtu zajedničke pozicije EU koja tek treba da bude usvojena.
Šta je IBAR?
IBAR (Interim Benchmark Assessment Report) predstavlja ocenu koliko je država kandidat ispunila od privremenih merila u poglavljima koji se odnose na vladavinu prava: poglavlje 23 - Pravosuđe i temeljna prava i 24 - Pravda sloboda i bezbjednost.
Pročitajte i ovo: Šta je IBAR koji Crna Gora očekuje u junu?Poglavlja 23 i 24 su ključna za svaku zemlju koja sa Evropskom unijom pregovara proces članstva. Prema metodologiji u procesu pristupnih pregovora, ova dva poglavlja su ključna tokom celog perioda dok se pregovara o članstvu.
Napredak u ovim poljima je neophodan da jedna zemlja napreduje u procesu u otvaranju bilo kog poglavlja, a mogući zastoj može da izazove blokadu u pregovorima ili čak nazadovanje u procesu.
Crna Gora se, pored Srbije, smatra liderom u procesu pristupnih pregovora.
U pristupnim pregovorima, zemlja je otvorila sva poglavlja međutim je privremeno zatvorila samo tri.
Zbog nedostatka napretka u ključnim poljima od 2021. godine, Crna Gora se nije pomakla u procesu pregovora o članstvu.
Pozitivan IBAR će omogućiti organizovanje međuvladine konferencije između Brisela i Podgorice. Međuvladina konferencija između EU i Crne Gore će, najverovatnije, biti održana krajem juna.