Premijer Spajić najavio sastavljanje ugovora o pristupanju Crne Gore EU

Premiejr Spajić tokom premijerskog sata u Skupštini Crne Gore

Predsjednik Vlade Crne Gore Milojko Spajić rekao je da će Evropska komisija predložiti Savjetu EU sastavljanje ugovora o pristupanju Crne Gore Evropskoj uniji i pozvao sve političke partije da se fokusiraju na predstojeći proces integracija.

"Moramo prihvatiti pruženu ruku Evropske unije jer se ona više neće pružati. Ovo je prilika koja se daje jednom u 100 godina. Imamo dvije i po godine da završimo pregovore, ali je potrebno da čitav parlament stane iza toga", rekao je Spajić u Skupštini Crne Gore, tokom premijerskog sata.

Za 30. oktobar je najavljeno predstavljanje Izvještaja o napretku Crne Gore, Evropske komisije za koji premijer tvrdi da će biti pozitivan.

Rekao je da je parlament institucija koja će uvesti Crnu Goru u Evropsku uniju, te da je krajnji cilj završetak pregovora do 2026, a da Savjet EU odobriti ulazak 2028:

"Moramo biti svjesni tog velikog cilja koji je dostižan."

Pročitajte i ovo: Fon der Lajen u Podgorici: Crna Gora napredovala u pristupanju EU

On je takođe najavio da će Vlada predložiti platformu 'Barometar 26' koja predstavlja agendu za zatvaranje 26 pregovaračkih poglavlja do 2026.

"Predstavićemo ovih dana 'Barometar'. Ako zatvorimo četiri poglavlja do kraja ove godine imaćemo još 26. Treba nam vaša podrška. A napravićemo mehanizam da rješavamo teme koje polarizuju društvo", naveo je Spajić obraćajući se opoziciji.

A upravo teme koje polarizuju Crnu Goru poput pitanja dvojnog državljanstva, mijenjanja statusa srpskog jezika su dominirale raspravom na premijerskom satu.

Obraćajući se premijeru, predsjednik najjače opozicione Demokratske partije socijalista Danijel Živković je konstatovao da je Spajić 'prati politiku lidera proruskog Demokratskog fronta, predsjednika Skupštine Andrije Mandića i tako učestvuje u uništavanju Crne Gore'.

Pročitajte i ovo: Testira li dvojno državljanstvo identitet Crne Gore?

Mandić je lider proruskog Demokratskog fronta, koji se zalaže za bliske odnose sa Srbijom, ukidanje sankcija Rusiji i povlačenje priznanja nezavisnosti Kosova, a oštro se protivi aktuelnim državnim simbolima Crne Gore.

Živković je optužio premijera Spajića da uz Mandića nastoji da produbi etničke i nacionalne tenzije u Crnoj Gori, dok zavarava građane verbalnim zalaganjem za napredak u evropskim integracijama.

Pročitajte i ovo: Koliko je utemeljen optimizam o članstvu u EU za Crnu Goru i Srbiju do 2028?

"Vrlo brzo ćete pokrenuti proces promjene Ustava i uvođenje režima dvojnog državljanstva. I da uvedete u državljanstvo 200 ili 300 hiljada ljudi i da predsjednik parlamenta ostvari svoj cilj – zbriše Crnu Goru sa mape nezavisnih država", rekao je Živković.

Odgovarajući na direktno pitanje, premijer Spajić je rekao da se Ustav može promijeniti samo uz puni konsenzus:

"Ukoliko je pitanje da li ćemo podržati promjenu Ustava bez saglasnosti svih relevantnih političkih partija, manjinskih i religijskih zajednica, odgovor je nećemo."

Ustavne promjene zahtijevaju prosrpske stranke koje su koalicioni partneri premijera Spajića. Ti zahtjevi su pojačani nakon rezultata popisa stanovništva.

Mandić je to ponovio i danas.

"Nije Ustav Sveto pismo, već živa materija, kao i zakoni. Kad obezbijedimo dvije trećine, možemo i da mijenjamo Ustav".

Pročitajte i ovo: Demokratski front napao potpredsjednika Vlade Crne Gore jer se protivi inicijativi o uvođenju dvojnog državljanstva
Pročitajte i ovo: Nakon popisa, prosrpske stranke u Crnoj Gori traže da srpski jezik bude službeni

On je u Skupštini najavio da će se pokrenuti procedura za promjenu Ustava. Iznio je dva modela. Jedan je postizanjem dogovora o promjeni Ustava u skladu sa rezultatima popisa, a drugi je konstituisanje Ustavotvorne Skupštine koja bi donijela novi Ustav.

"Ovo što je iskazao popis možemo sprovesti dogovorom ili drugim modelom", rekao je Mandić.

Poslanik opozicionog DPS-a Danijel Živković upozorio da su pitanja izmjene Ustava i uvođenja dvojnog državljanstva veoma opasna:

"Mogu imati ozbiljnu reperkusiju po pitanju stabilnosti Crne Gore."

Nakon što je popis pokazao da najveći broj građana govori srpskim jezikom, prosrpske partije traže i da srpski jezik , koji je u službenoj upotrebi dobije status službenog jezika

Premijerski sat su obilježila su i dva incidenta, između poslanika vlasti i opozicije, uglavnom zbog uvredljivih dobacivanja mimo govornice.

Obezbjeđenje i prisutni poslanici spriječili su da ovi verbalni incidenti i međusobna guranja prerastu u fizički obračun.

Vaš browser nepodržava HTML5

Vijesti - Incident Skupstina 29.10.2024.