Viši sud u Podgorici je odlučio da južnokorejski državljanin Hjeong Do Kvon treba da bude izručen Sjedinjenim Američkim Državama (SAD) koje ga terete za kriminalno udruživane i druga krivičnih djela u oblasti poslovanja kripto valutama.
Njega osim SAD potražuje i Južna Koreja čiju molbu je Viši sud odbio.
Odluka nije pravosnažna i na nju branioci Do Kvona imaju pravo žalbe. Ranije je njegov branilac advokat Goran Rodić rekao da bi trebalo da bude izručen Južnoj Koreji.
Radiju Slobodna Evropa Rodić je potvrdio da će se žaiti na ovu, poslednju odluku.
"Primili smo odluku Višeg suda u Podgorici o izručenju našeg klijenta Sjedinjenim Američkim Državama. Odluka je nezakonita i ubijeđeni smo da ne može opstati pred Apelacionim sudom, kao ni prethodne nezakonite odluke", navedeno je iz kancelarije Rodića.
Prethodna odluka Višeg suda o ekstradiciji, iz novembra 2023. nije sadržala određenje kome on treba da bude izručen već je ministru pravde Andreju Miloviću ostavljala pravo da o tome odluči.
Pročitajte i ovo: Šta se zna o kralju kriptovaluta Do Kvonu pritvorenom u Crnoj Gori?Apelacioni sud je tu odluku vratio Višem sudu naloživši da odluči kojoj državi će "kralj kripto valuta" biti izručen.
Apelacioni sud je naime ukazao da ministar pravde odlučuje u redovnim postupcima ekstradicije, a da je osumnjičeni Do Kvon pristao da bude izručen, u skraćenom postupku.
Do Kwon i njegov poslovni partner su uhapšeni 23. marta prošle godine na podgoričkom aerodromu kada su sa lažnim pasošima pokušali da otputuju privatnim letom za Dubai.
Zbog falsifikovanja pasoša u Crnoj Gori osuđeni su na po četiri mjeseca zatvora. Oni su u pritvoru 11 mjeseci.
Do Kvon je osumnjičen za prevaru vrijednu 40 milijardi dolara preko kriptovaluta.
U Južnoj Koreji je u septembru prošle godine izdat nalog za njegovo hapšenje, nakon što su njegove kriptovalute Terra i Luna doživjele krah, kao i kompanija Teraform Labs, u kojoj je suvlasnik usled čega su investitori izgubili milijarde.
Južnokorejske vlasti su ga optužile za prevaru i kršenje zakona o tržištu kapitala, čime se našao i na crvenoj Interpolovoj potjernici.
Komisija za vrijednosne papire SAD je optužila Do Kvona i Terraform Labs sa sjedištem u Singapuru za organizovanje prevare s vrijednosnim papirima kripto imovine u vrijednosti više milijardi dolara, objavila je Komisija sredinom februara.
Komisija je odložila ročište, koje je trebalo da počne 29. januara, za 25. mart kako bi Do Kvon mogao da bude izručen SAD i prisustvuje suđenju.
Poručeno je i da neće biti novog odlganja ukoliko do tada ne bude izručen.