Deset osoba je preminulo od posljedica pandemije, a 661 ih je novoinficiranih, od čega su 44 turisti, saopštio je Institut za javno zdravlje (IJZ).
Trenutno je 6.748 aktivnih slučajeva COVID-19, najviše u Podgorici 1.515, Ulcinju 903 i Budvi 761.
“Procjena IJZ je da će u septembru biti dnevno 1.000 osoba pozitivnih na korona virus, a procjena hospitalizovanih preko 300, što ograničava mogućnosti zdravstvenog sistema Crne Gore”, kazao je premijer Crne Gore Zdravko Krivokapić 24.avgusta dodajući:
“To je jedna brojka koja se nikada do sada nije desila u Crnoj Gori i koja treba da zabrine sve nas”.
Ranije danas, ministarka zdravlja Jelena Borovinić Bojovć je izjavila da je zdravstveni sistem spremno dočekao izmjenu epidemiološke slike u Crnoj Gori.
"Spremno smo dočekali porast broja novozaraženih, paralelno sa tim epidemiološke mjere prate aktuelnu situaciju", kazala je Borovinić Bojović za RTCG.
Ona je dodala da je trenutno najveći broj oboljelih starosti između 30 i 39 godina, a da je manje od četiri odsto oboljelih na bolničkom liječenju.
Potpredsjednik opozicione Demokratske partije socijalista (DPS) i bivši direktor Kliničkog centra Crne Gore Jevto Eraković ocijenio je učinak vlasti u okolnostima pandemije kao katastrofalan.
On je objavio uporedne podatke o broju zaraženih i preminulih u mandatu prošle i sadašnje Vlade, koji su sada duplo veći.
“Vakcina je u svijetu dostupna od kraja decembra. Dakle, mi na nju nijesmo mogli da računamo. Aktuelna vlada jeste. Mi smo mogli da se borimo samo teškim i nepopularnim mjerama da bi sačuvali živote naših gradjana. Postoji samo jedna riječ za učinak ove vlasti - Katastrofa!”, napisao je Eraković na Tviteru.
Greška servera
Greška na serveru. Molimo obratite se timu sa podšku.
Molim koristite naš pretraživač kako biste pronašli traženi sadržaj
Od danas, 24.avgusta, važe nove epidemiološke mjere za ulazak u Crnu Goru, izuzev za zemlje regiona (Albanija, Bosna i Hercegovine, Hrvatska, Kosovo, Srbija i Sjeverna Makedonija) iz kojih je za njihove i crnogorske državljane omogućen bezuslovan prelazak crnogorske granice.
Za ulazak iz ostalih zemalja, crnogorski državljani i stranci mogu ući u Crnu Goru ukoliko imaju jedan od četiri dokaza: da su vakcinisani jednom ili obije doze, da imaju negativan PCR test ne stariji od 72 sata, dokaz da su preboljeli COVID-19 ili negativan brzi antigenski test ne stariji od 48 sati.
Osobe koje ne ispunjavaju jedan od tih uslova, upućuju se u četrnaestodnevnu samoizolaciju koju je moguće prekinuti nakon šestog dana od ulaska u Crnu Goru, uz negativan PCR test.
Pročitajte i ovo: Turizam i visoka stopa zaraze u Crnoj GoriOd početka epidemije je 111.038 građana inficirano korona virusom,a preminulo je 1.690.
Prvu dozu vakcine protiv COVID-19 je primilo 32,9 odsto stanovništva, a drugu 28,1 odsto.