Skupština Cetinja traži ostavke ministara i istragu o postupanju policije u vrijeme ubistva 13 osoba

Sa komemoracije na Cetinju, nakon masovnog ubistva počinjenog 1. januara 2025.

Skupština Prijestonice Cetinje usvojila je u petak Zaključke kojima se zahtijevaju smjene političkog rukovodstva bezbjednosnog sektora Crne Gore i međunarodna istraga o postupanju policije 1. januara kada je ubijeno 13 osoba.

Za devet zaključaka, koje je inicirao gradonačelnik Nikola Đurašković, glasalo je 27 od 30 odbornika lokalnog parlamenta. Nisu se izjasnila samo tri odbornika vladajućih Demokrata.

Prvi zahtjev je ostavka ili smjena potpredsjednika Vlade za bezbjednost Alekse Bečića, ministra unutrašnjih poslova Danila Šaranovića i direktora Uprave policije Lazara Šćepanovića 'kao čin preuzimanja objektivne profesionalne odgovornosti'.

Bečić je predsjednik Demokrata, a Šaranović visoki funkcioner te partije.

Takođe se zahtijeva da međunarodna nezavisna istraga forenzički rekonstruiše događaje kako bi se utvrdila personalna odgovornost i konkretni propusti u radu bezbjednosnog sektora.

Vaš browser nepodržava HTML5

Tragedija na Cetinju: 'Grad je nijem'

Cetinjanin Aco Martinović je 1. januara ubio 13 osoba, među kojima i dvoje djece, a troje teško ranio.

Prema izjavi direktora policije Lazara Šćepanovića, ubistva su počinjena na pet lokacija u gradu u roku od pola sata. Policija je Martinovića pronašla skoro šest sati nakon ubistava kada je izvršio samoubistvo.

Ovo je drugi masovni zločin počinjen u Cetinju za dvije i po godine. Prethodno je u avgustu 2022. Vuk Borilović ubio deset sugrađana, uglavnom komšija i šestoro ranio.

Tokom prošle godine na Cetinju je počinjeno i nekoliko ubistava u obračunima kriminalnih grupa.

Pročitajte i ovo: Između dva masakra na Cetinju ignorisani apeli za strožu kontrolu oružja

Odbornici cetinjskog parlamenta traže i procjenu trenutne bezbjednosne situacije i odgovor na pitanje - da li se građanima Cetinja garantuje bezbjednost.

Traže i izvještaj o tome da li je ko odgovarao nakon masovnog ubistva 2022.

Jedan od zahtjeva je i da sadašnje policijsko Odjeljenje preraste u Centar bezbjednosti Cetinja, uvođenje kvartovskih policajaca i uspostavljanje video nadzora na teritoriji cijelog grada.

Prema Zaključcima rok za sprovođenje ovih mjera je od 30 do 180 dana.

Vlada Crne Gore se, nije oglašavala povodom ovih zahtjeva.

Ostavke čelnika bezbjednosti traži i studentska organizacija 'Kamo śutra' koja jeprošle sedmice organizovala protest ispred zgrade MUP-a u Podgorici i najavila novi za 16. januar.

Pročitajte i ovo: Pokušaj kriminalizacije studenata koji traže odgovornost ministara zbog masakra na Cetinju