Šef klimatskog tela UN pozvao na uklanjanje blokada dogovoru na COP28

Aktivisti traže prekid korišćenja fosilnih goriva tokom samita UN COP28 u Dubaiju, 5. decembar 2023.

Šef klimatskog tela Ujedinjenih nacija pozvao je u ponedeljak da se prekinu opstrukcija dan pre isteka roka za dogovor na klimatskom samitu u Dubaiju, gde se proizvođači nafte odupiru zahtevima da se istorijskim pozivima da svet postepeno ukine potrošnja fosilnih goriva.

Sa jedva 24 sata pre zvaničnog zatvaranja COP28 u Dubaiju, pregovarači su proveli besanu noć pokušavajući da dođu do sporazuma oko kojeg može da se postigne konsenzus među svih skoro 200 zemalja.

Podstaknuta molbama niskih ostrvskih država koje strahuju za svoje postojanje, konferencija u metropoli izgrađenoj novcem od nafte razmatra prvi prekine upotreba nafte, gasa i uglja, koji su glavni krivci za klimatsku krizu na planeti.

"Nemamo ni minuta za gubljenje", rekao je novinarima Simon Stiel, šef klimatskog tela UN.

Ne imenujući zemlje, Stiel je pozvao na uklanjanje "nepotrebnih taktičkih blokada" koje sprečavaju dogovor.

Pročitajte i ovo: Zašto svet nema definiciju šta znači 'smanjenje' korišćenja fosilnih goriva?

On je pozvao zemlje da održe "najveću ambiciju" kako bi zagrevanje Zemlje ograničilo na najviše 1,5 stepena Celzijusa iznad predindustrijskog nivoa, -- sve neuhvatljiviji cilj blagosloven Pariskim sporazumom iz 2015. da bi se izbegla najgora razaranja klimatskih promena, uključujući pogoršanje oluja i suša i porast nivoa mora.

Stiel je rekao da su se nesuglasice na samitu suzile na dva pitanja – fosilna goriva i ubrzanje finansiranja za klimatska pitanja od strane bogatih zemalja ka najteže pogođenim zemaljama u razvoju.

Očekuje se da će lideri samita objaviti novi nacrt teksta u ponedeljak.

Godišnja konferencija stranaka, ili COP, retko je završavala po planu u svojoj 28-godišnjoj istoriji, ali je predsedavajući COP28 Sultan Al Džaber pozvao zemlje da završe stvari na vreme u utorak.

Džaber, šef nacionalne naftne kompanije Ujedinjenih Arapskih Emirata, više puta je obećavao da će na samitu biti postignut istorijski dogovor i pozvao zemlje da pronađu "konsenzus i zajednički jezik" o fosilnim gorivima.

"Neuspeh nije opcija", rekao je on u nedelju.

Saudijska Arabija, najveći svetski izvoznik nafte, usprotivila se svakom postepenom ukidanju fosilnih goriva i navela na COP28 da se njene "perspektive i zabrinutosti" moraju uzeti u obzir.

Irak je takođe javno odbacio napuštanje fosilnih goriva.

Pročitajte i ovo: Debate o ulozi nuklearne energije u postizanju ciljeva dekarbonizacije

Veterani klimatskih kampanja i pregovarači kažu ipak da svet nikada nije bio tako blizu dogovora o postupnom ukidanju korišćenja nafte, gasa i uglja.

Sada je pritisak na Džaberu – čija je uloga naftnog direktora izazvala uznemirenost među aktivistima za klimatske kampanje – da izvrši konačne izmene u sporazumu koji bi doneo konsenzus.

Poslednji nacrt sporazuma objavljen u petak uključuje četiri različita puta za odustajanje od fosilnih goriva, ali ima i petu opciju: izostaviti to pitanje iz konačnog dogovora.

Kina, najveći svetski emiter, takođe je u početku viđena kao neprijateljski raspoložena prema postepenom ukidanju, ali je radila na pronalaženju kompromisa.

Kina i SAD, najveći emiteri, prošlog meseca su se pre COP28 u Kaliforniji saglasili da ubrzaju korišćenje obnovljive energije kako bi se postepeno zamenili nafta, gas i ugalj.

Nacrt sporazuma od petka uključuje slične formulacije o potrebi da se utrostruče kapaciteti obnovljivih izvora energije do 2030. godine, kako bi se "zamenila energija zasnovana na fosilnim gorivima".

Izvor: AFP