Clinton: Sirijski predsednik Asad 'nije neophodan'

Čovjek provjerava oštećenja na američkoj ambasadi poslije provladinih demonstracija kada je napadnuta ambasada u Damasku, 11. jul 2011.

Američki državni sekretar Hillary Clinton izjavila je kako je sirijski predsjednik Bašar al-Asad "izgubio legitimitet".

Protestujući protiv napada na američku ambasadu u Damasku, Clintonova je Asada okarakterisala kao lidera koji nije zainteresiran za demokratske reforme.
Američki državni sekretar za sirijskog predsjednika je rekla da više „nije neophodan“.

"Dozvolite mi takođe dodati da nije u pravu niko, uključujući i predsjednika Asada, ko smatra da će se SAD potajno nadati da će se režim spasiti i nastaviti brutalnosti i represiju. Predsjednik Asad nije više nužan i mi ne ulažemo apsolutno ništa u njegov ostanak na vlasti", rekla je ona.

Prilikom napada na američku ambasadu u Damasku viđene su desetine Asadovih pristalica koji su bacali kamenje, jaja i paradajz prije nego su ih marinci otjerali.

Bila je to Asadova osveta za prošlosedmičnu posjetu američkog i francuskog ambasadora sjedištu opozicije u Hami. Gradiću u centralnoj Siriji koji se pretvorio u središnjicu otpora Asadovoj vlasti.

Svjedoci kažu kako su demonstranti razbijali prozore na zgradi Ambasade i razvili sirijsku zastavu. Prilikom napada na ambasadu Francuske stražari su ispalili bojevu municiju na napadače koji su se potom razbježali.

Washington traži naknadu štete

Iz State departmenta upućena je oštra nota u kojoj se kritikuju sirijske vlasti koje nisu zaštitile imovinu SAD. Portparol Victoria Nuland opisuje:

"Vidjeli smo nasilnike koji se penju preko zidova. Nisu ušli u urede, ali su bili u mogućnosti popeti se na krov. Neki su prozori polomljeni. Potom su otišli do rezidencije, ali su ih marinci otjerali".

Victoria Nuland, portparolka State dipartmenta, bez datuma
Ona je posebno naglasila kako su demonstranti bili ohrabrivani TV kamerama i izvještajima medija koje kontrolira vlast.

Zvanični Washington je zatražio naknadu štete od sirijske vlade. Žrtava u napadima srećom nije bilo.

Prema podacima organizacija za ljudska prava, najmanje 1500 civila je ubijeno od početka ustanka kojim Sirijsci pozivaju Asada da napusti vlast. Aktuelni predsjednik pozvao je na razgovore, ali je opozicija to glatko odbila sve dok traje nasilje.

Istaknuti sirijski disident i bivši sudac Haitam al-Maleh u Istanbulu je kazao kako "većina Sirijaca također vjeruju da je pad režima apsolutna nužnost."

"Svakom režimu koji koristi oružje protiv svog naroda istekao je rok. U Siriji postoji 3000 tenkova koji su usmjereni prema ljudima. Oni ulaze u kuće i pucaju na civile, država se bori protiv svojih građana, umjesto da da oružje usmjeri prema okupiranoj Golanskoj visoravni", kaže on.

Obamina administracija kritizirala je Asadovu Vladu za nasilno razbijanje demonstracija, ali niko ga nije pozvao da napusti vlast. Čisto poređenja radi, američki je predsjednik to učinio i egipatskom kolegi Mubaraku i libijskom vođi Muameru Gadafiju.