Snimak je upečatljiv, oštar -- i poznat -- i iz Sirije i iz Ukrajine.
U sirijskoj provinciji Idlib, čovjek gasi pjenom olupinu automobila u plamenu dok drugi trče niz ulicu u ruševinama do teško oštećenog bolničkog hodnika. U kampu za raseljene osobe, stanovnik kaže da je iz ruševina izvukao mrtva tijela pet ljudi nakon, kako kaže, ruskog zračnog napada.
"Neka ih Bog prihvati kao mučenike", kaže on o žrtvama u videu koji je snimio Associated Press.
Te 2015. godine, kada je Rusija intervenirala u građanskom ratu u Siriji, njeni zračni udari bili su najvažniji dio kampanje koja je bila ključna u spriječavanju potencijalnog poraza vladinih snaga i održavanju predsjednika Bashara al-Assada na vlasti.
Osim podrške savezniku, prvi veliki vojni udar Rusije izvan bivšeg Sovjetskog Saveza tokom desetljeća povećao je moć Moskve na Bliskom istoku i šire. Bio je to šamar Sjedinjenim Državama i Zapadu, koji su prezirali Assada zbog njegovog dosjea o stanju ljudskih prava i željeli da siđe s vlasti.
Ti dobici za ruskog predsjednika Vladimira Putina došli su uz ogromnu cijenu za sirijske civile, koji su često bili žrtve razornih zračnih napada uprkos tvrdnjama Moskve da cilja samo ono što naziva "teroristima". Procjene ukupnog broja poginulih civila od početka rata 2011. godine kreću se od više od 300.000 do preko 600.000.
Sada se to ponovo dešava, dok se Assadova vlada i Rusija bore da zaustave iznenadnu ofanzivu koju vodi militantna grupa Hayat Tahrir al-Sham (HTS), koju su SAD označile terorističkom.
HTS i savezničke grupe zauzele su većinu Alepa, drugog grada u Siriji, u najvećem pritisku vladinih protivnika otkako je prekid vatre uz posredovanje Rusije i Turske 2020. godine doveo do relativnog zatišja u ratu.
"Rusija je bila odgovorna za vrlo veliku civilnu štetu u Siriji u prošlosti i nema razloga vjerovati da će ovoga puta biti drugačije", rekla je Jenny Mathers, stručnjakinja za rusku politiku i sigurnost i viši predavač na Univerzitetu Aberystwyth u pisanom komentaru za Radio Slobodna Evropa (RSE).
Izvještaji i slike iz Idliba -- uporišta pobunjenika i militanata na sjeverozapadu Sirije -- i drugdje otkako je ofanziva počela krajem novembra to potvrđuju.
RSE je potvrdio lokaciju videa
Ruski zračni napadi oštetili su blok od četiri bolnice i zgradu zdravstvene administracije u Idlibu 2. decembra, prema navodima Bijelih šljemova, spasilačke organizacije koja djeluje u dijelovima Sirije pod kontrolom opozicije.
RSE je potvrdio lokaciju videa
Fotografije i snimci pokazuju zapaljena vozila, oblake dima, oštećene zgrade iznutra i spolja i ulice pod prašinom i krhotinama.
RSE je potvrdio lokaciju videa
"Većina udara izgleda da je bila usmjerena na sredstva koja se mogu smatrati ključnim za (ruske) operativne ciljeve", rekla je Nicole Grajewski, saradnica Karnegijeve fondacije za međunarodni mir, u pisanom komentaru za RSE.
"Međutim, Rusija nikada nije pokazala stvarnu posebnu zabrinutost za civilne žrtve, posebno u područjima pod kontrolom pobunjenika", dodala je.
To je djelimično radi toga što ruske zračne snage "nisu sjajne u dinamičkom ciljanju", ocjenjuje Grajewski.
Ali ona sugeriše da je Rusija takođe pokazala nedostatak brige za živote civila svojom "prethodnom taktikom opsade u istočnoj Ghouti i Aleppu tokom ranijih faza kampanje - da ne spominjemo Ukrajinu".
'Ad hoc odgovor'
Otkako je Putin pokrenuo potpunu invaziju na Ukrajinu u februaru 2022. godine, ruske snage su često pogađale stambene zgrade, privatne kuće i javna mjesta kao što su supermarketi i tržni centri u gradovima i mjestima širom zemlje.
U napadima raketama i dronovima svakodnevno su ubijani i ranjavani civili.
Vaš browser nepodržava HTML5
Rusija je također gađala ključne civilne objekte, kao što su elektrane i druga energetska infrastruktura.
Mark Galeotti, stručnjak za rusku politiku i sigurnost, rekao je da većinom Rusija "niti gađa civile namjerno, ali ih i ne izbjegava: ako se nađu na putu napada koji se smatra operativno neophodnim, neka".
"Ipak, ponekad namjerno ciljaju na civilnu infrastrukturu kao što su bolnice, elektrane i vodovodna postrojenja, kako bi istjerali ljude iz područja koja žele da depopuliziraju", dodaje Galeotti u pisanom komentaru.
Ali on kaže da se u pogledu taktike i ciljeva trenutna ruska bombardovanja u Siriji razlikuju od zračne kampanje protiv Ukrajine.
U Siriji, "ovo je ad hoc hitan odgovor na krizu, u Ukrajini, namjerna strategija degradacije kritične nacionalne infrastrukture", rekao je Galeotti, koji je počasni profesor na UCL školi slavenskih i istočnoevropskih studija.
"Međutim, oni svakako odražavaju zajedničku doktrinu, način rata koji civilne žrtve smatra neizbježnim -- a ponekad i neophodnim", zaključuje Galeotti.