Političke stranke u Bosni i Hercegovini potrošile su više od deset miliona maraka (više od pet miliona eura) na izbornu kampanju, bilborde, reklame u medijima, online oglašavanja te predizborne skupove.
Najviše novca, oko 1,6 miliona maraka (oko 800.000 eura), potrošio je Savez nezavisnih socijaldemokrata (SNSD), stranka predsjednika bh. entiteta Republika Srpska, Milorada Dodika.
Navedeno je u ovo u izvještaju o monitoringu troškova izborne kampanje koji je 3. oktobra predstavio Transparency International u BiH.
Ova organizacija je u posljednja tri mjeseca zabilježila više od dvije i po hiljade primjera koji se odnose na zloupotrebu javnih sredstava.
Pročitajte i ovo: 'Banje, asfalt i prevoz'- predizborna pomoć glasačima u BiH na meti prijavaIz ove organizacije su dodali da stranke i dalje nekažnjeno zloupotrebljavaju javne resurse.
Centralna izborna komisija (CIK) BiH je do sada zaprimila ukupno 140 prijava za zloupotrebu javnih resursa, a do početka zadnje sedmice kampanje izrečeno je samo sedam sankcija od kojih većina za zloupotrebu sredstava komunikacije i objave na društvenim mrežama.
U TI BiH dodaju da su nadležnim institucijama, najviše CIK-u BiH, podnesene 123 prijave.
Izborna komisija je do sada izrekla 18 sankcija u iznosu većem od 115 hiljada maraka, koje se u najvećoj mjeri odnose na preuranjenu kampanju.
Iz Transparencya dodaju kako su ranije ukazivali na primjere indirektne kupovine glasova kroz podjelu jednokratnih subvencija, kroz koje je u posljednja tri mjeseca podijeljeno oko 60 miliona maraka sa svih nivoa vlasti.
Evidentirano je i 47 primjera zloupotrebe djece u političke svrhe.
Pročitajte i ovo: Iskorištavanje djece u kampanji ne zabranjuju ni zakoni u BiH niti FacebookPo prijavama Transparencya, sa liste predsjednika biračkih odbora i njihovih zamjenika uklonjena je 41 osoba za koja se utvrdilo da su povezana sa političkim strankama.
U samoj kampanji nastavljena je i praksa izborne promocije putem infrastrukturnih projekata, a vrijednost započetih i završenih radova uz nekoliko većih projekata u ovom predizbornom periodu iznose 589 miliona KM.
U ovoj organizaciji navode i kako tehničke izmjene Izbornog zakona, koje je krajem marta nametnuo visoki predstavnik u BIH, u praksi nisu dale očekivane rezultate kako kod kažnjavanja zloupotrebe javnih resursa tako i kod sprečavanja uspostave stranačke kontrole nad biračkim odborima.
Tehničke izmjene Izbornog zakona Bosne i Hercegovine trebale su smanjiti mogućnost izbornih manipulacija, kakve su zabilježene na izborima prethodnih godina.
To podrazumijeva biometrijsku identifikaciju svakog birača, odnosno da će građani prilikom izlaska na birališta osim lične karte biti identifikovani na osnovu biometrijskih parametara.
Izmjene Izbornog zakona podrazumijevaju i profesionalizaciju biračkih odbora, koje je Centralna izborna komisija BiH ranije označila kao jednu od "najslabijih karika u izbornom procesu".
Lokalni izbori u BiH su zakazani za nedjelju, 6. oktobar.
Pročitajte i ovo: Izbori u BiH u tri riječi