Češka završila naftovod kako bi nadomestila isporuke ruske nafte

Češki premijer Petr Fiala, 15. april 2024.

Češki premijer Petr Fiala izjavio je u utorak da njegova zemlja više nema potrebe da uvozi rusku naftu, pošto je završeno proširenje Transalpskog naftovoda (TAL) iz Italije.

Ugovor o proširenju gasovoda potpisan je u maju 2023. godine, više od godinu dana pošto su Rusija pokrenula invaziju na Ukrajinu zbog čega su uvedene sankcije na ruske energente.

"Izgradnja ovog proširenja je sada završena", rekao je novinarima Fiala.

"Rusija više ne može da nas ucenjuje i imamo garanciju da možemo u potpunosti da se snabdevamo naftom sa Zapada“, rekao je Fiala.

TAL doprema naftu iz italijanske luke Trst na jug Nemačke, gde se povezuje na naftovod IKL do Češke.

Proširenjem je udvostručen kapacitete nafte za Češku, članicu EU i NATO, na osam miliona tona godišnje.

Ministar finansija Zbinek Stanjura rekao je da je proširenje koštalo 1,5 milijardi čeških kruna (61 milion dolara) i da je to finansirala državna kompanija za tranzit nafte Mero.

Češka je takođe prekinula zavisnost od ruskog prirodnog gasa.

Ta zemlja je većinu svoje nafte dobijala preko naftovoda Družba iz Rusije, izgrađenog 1960-ih, kada je u okviru Čehoslovačke bila deo sovjetskog bloka.

Ubrzo pošto je Rusija pokrenula invaziju na Ukrajinu u februaru 2022, Evropska unija je zabranila većinu uvoza nafte iz Rusije, ali je naftovod Družba izuzet jer je Češka imala malo drugih opcija.

Fiala je ranije obećao da će Prag tražiti da ukine izuzeće što je pre moguće.

Izvršni direktor Meroa Jaroslav Pantuček rekao je da, iako manji radovi tek treba da budu završeni na novom naftovodu, Češka sada u potpunosti može da snabdeva naftom lokalne rafinerije preko TAL-a.

"U potpunosti smo sposobni da snabdevamo naftom Češku Republiku ako se zaustave isporuke preko Družbe", dodao je on.

U 2023. godini ruska nafta je činila 58 odsto ukupnog uvoza češke nafte, pokazuju podaci češkog Ministarstva industrije i trgovine.

TAL, koji radi od 1967. godine, u vlasništvu je konzorcijuma osam naftnih kompanija, uključujući Mero i globalne gigante Shell, Eni i ExxonMobil.

Izvor: AFP