Ambasadorka Kine u Beogradu Čen Bo izjavila je u petak, 19. novembra, da ambasada od svih kineskih kompanija zahteva da se pridržavaju zakona i propisa Srbije i da sa radnicima postupaju u skladu sa ugovorom.
Čen Bo je, odgovarajući na pitanja novinara, o slučaju vijetnamskih radnika angažovanih na izgradnji kineske fanrike Linglong kod Zrenjanina, rekla da su svi videli medijske izveštaje o uslovima rada, ali i dodala da se nada da će svi pročitati šta s tim u vezi ističe i kineska kompanija.
"Možda ste primetili i da nadležni resori Srbije ne smatraju da u kineskoj kompaniji ima navedenih teza pojedinih medija", rekla je Čen Bo u Kragujevcu, u centralnoj Srbiji, gde je prisustvovala početku radova na izgradnji kanalizacione mreže, u kojima učestvuju kineski investitori.
Ona je dodala da je "nadzor medija uvek dobrodošao, ali da "lažne informacije nikad nisu prihvatljive" i da treba pročitati izveštaje kineske kompanije.
Pročitajte i ovo: Borba vijetnamskih radnika za bolje uslove u Srbiji. Šta se zna?Ambasadorka Kine je još rekla da su "svih ovih godina kineske kompanije učinile napore da doprinesu ekonomskom razvoju Srbije" i izrazila uverenje da "svi srpski građani mogu da vide, osete konkretne rezultate te saradnje".
Nakon što su mediji snimili teške uslove u kojima žive radnici iz Vijetnama, angažovani na izgradnji fabrike guma kineske kompanije Linglong kod Zrenjanina, 80 kilometara severno od Beograda, radnici su za RSE potvrdili da se sele iz neuslovnog kampa na nove lokacije.
Osim loših uslova u kojima rade, vijetnamski radnici su medijima rekli i da su im po dolasku u Srbiju oduzeti pasoši, te da zbog toga ne mogu da se vrate u svoju domovinu.
Kineska kompanija Linglong potvrdila je za Radio Slobodna Evropa 18. novembra da su vijetnamski radnici uključeni u projekat izgradnje fabrike u Zrenjaninu angažovani od strane jednog od njihovih izvođača radova, kompanije TEPC (China Energy Engineering Group Tianjin Electric Power Construction).
Vaš browser nepodržava HTML5