Na slobodi Čečenka čije izručenje je Rusija zbog sumnje na terorizam tražila od BiH

Zgrada Suda BiH, Sarajevo, april 2024.

Čečenka Selima Ismailovna Khadisova, koju je Rusija potraživala zbog sumnje na terorizam, puštena je u četvrtak, 5. decembra iz ekstradicionog pritvora u Tuzli.

To je za RSE potvrdila Tea Pokrajčić, koordinatorka organizacije Kuća ljudskih prava iz Banjaluke, koja joj je pružala podršku u ekstradicionom postupku. Prethodno je Sud Bosne i Hercegovine donio pravosnažnu odluku kojom je zaključeno da ne postoje uslovi za izručenje Khadisove.

Na saslušanju o daljnjem pritvoru za Čečenku, Sud BiH je rekao da je 2. decembra Apelaciono vijeće Suda potvrdilo da Hadisova ne treba biti izručena u Rusiju jer za to nisu ispunjeni zakonski uvjeti.

Sutkinja Hasija Mašović je istaknula da u skladu s tim treba ukinuti i pritvor Čečenki u kojem je bila više od dva mjeseca.

Pravosnažna odluka Suda o neizručivanju poslana je Ministarstvu pravde BiH koje će donijeti konačnu odluku.

U međuvremenu, branitelj Hadisove, advokat Emir Gazić kaže da ne postoje osnovi da Čečenka ostane u pritvoru, odnosno da joj i dalje bude izrečena najstroža mjera.

"Umjesto toga, predlažemo da bude smještena u već osiguran smještaj u blizini Suda i da više ne bude odvojena od djece", rekao je Gazić.

Predloženo je da joj se izrekne mjera javljanja u policiju svake sedmice.

Ova 33-godišnjakinja uhapšena je u BiH 29. septembra, kada je s troje djece stigla u Sarajevo letom iz Istanbula. Rusija je potražuje putem INTERPOL-ove potjernice zbog sumnje na terorizam,

Odmah nakon hapšenja na sarajevskom aerodromu razdvojena je od djece, koja su smještena u prihvatni centar za maloljetnike u Sarajevu.

Sud BiH je Hadisovoj odredio ekstradicioni pritvor, na ročištu 8. novembra, a novom odlukom te pravosudne institucije on je ukinut.

Pročitajte i ovo:

Čečenka koju Rusija tereti za terorizam u zatvoru čeka na azil u BiH'Izmišljanje krivičnih djela' kao taktika za vraćanje odbjeglih Čečenki u RusijuČečenki koju Rusija tereti za terorizam produžen pritvor u BiH do odluke o izručenju

U potjernici koju je Rusija raspisala 2017. godine, a u koju je Radio Slobodna Evropa (RSE) imao uvid, ističe se kako je Hadisova 2015. godine otišla iz Rusije u Siriju gdje je "obučavana u terorističkom kampu za gađanje, bombardovanje, fizičku i borbenu taktiku".

Rusija je tereti da se kao strani plaćenik potom pridružila snagama terorističke organizacije tzv. Islamska država i učestvovala u borbama.

Hadisova je na ročištu pred Sudom BiH koje je održano 6. novembra ustvrdila da nikada nije bila u Siriji i da je proteklih desetak godina živjela u Turskoj gdje je pobjegla od, kako tvrdi, porodičnog nasilja u Čečeniji.

Ispričala je i da je preživjela zlostavljanja u Čečeniji, za koje je, između ostalih, optužila i bivšeg muža.

Njen advokat Emir Gazić izjavio je ranije za RSE da su Selimu zlostavljale moćne osobe bliske režimu Ramzana Kadirova, autokratskog vladara Čečenije, bliskog ruskom predsjedniku Vladimiru Putinu.

Istovremeno s procesom po zahtjevu ekstradicije, vodi se i postupak za dobijanje azila u BiH za Hadisovu i njenu djecu.

Sutkinja Mašović je naglasila da u skladu s zakonskim propisima smatra da bi proces za azil trebao biti ubrzan jer je riječ o ženi s maloljetnom djecom, kao i zbog činjenice da je Hadisovoj ograničeno kretanje.

Ako je zahtjev za azil podnesen u skladu sa propisanim procedurama, do okončanja tog procesa ne može doći do izručenja ili deportacije.

Pročitajte i ovo: Čečeni na granici BiH i Hrvatske: 'Bježimo od ruske prisilne mobilizacije i progona'