Rusija nazvala 'spekulacijama' navode o Čečenima koji bježe od mobilizacije

Grupa Čečena dok je čekala na prelazak granice BiH i Hrvatske, decembar 2022.

Ambasada Rusije u Bosni i Hercegovini nazvala je "spekulacijama" izvještaje u zapadnim medijima o Čečenima koji bježe od mobilizacije i blokirani su na granici BiH sa Hrvatskom.

"Ambasada ne komentariše spekulacije zapadnih medija o ovom pitanju. Pažljivo pratimo razvoj situacije. Po ovom pitanju, nije bilo apela ruskih državljana", navodi Ambasada u svom komentaru, a prenose Ria novosti.

Grupa od oko trideset Čečena je 27. decembra bila na graničnom prelazu kod Velike Kladuše, između Bosne i Hercegovine i Hrvatske. Za RSE su rekli da su u glavni grad Bosne i Hercegovine stigli avionom, letom iz Istanbula. Naveli su da im je cilj ulazak u Hrvatsku.

Ministar sigurnosti BiH Selmo Cikotić izjavio za RSE 27. decembra da se radi o pedesetak osoba koji su na legalan način ušli u Bosnu i Hercegovinu. Ali, da dalje ne mogu zbog hrvatskog stava.

"Oni žele politički azil u Hrvatskoj. Hrvatska to trenutno ne prihvata. Ima nekih 'nesuglasica' između naše i hrvatske granične policije'', rekao je Cikotić.

Vaš browser nepodržava HTML5

Čečeni na granici BiH i Hrvatske traže azil u EU

Ministarstvo unutrašnjih poslova Hrvatske negiralo je da je Zagreb odbio ulazak grupi Čečena koji su čekali u pograničnom gradu u BiH u nadi da će ući i zatražiti azil. Ministarstvo je 27. decembra saopćilo da je jednom broju Čečena dozvolilo ulazak u Hrvatsku, ali nije navelo o kojem broju osoba je riječ.

Ministarstvo unutarnjih poslova Hrvatske demantiralo je i optužbe za etničku i vjersku diskriminaciju čečenskih izbjeglica, kao i informacije da bi poteškoće u prelasku granice mogle biti povezane s nekim "nesuglasicama" među graničarima, kako je ranije izjavio ministar sigurnosti BiH Selmo Cikotić.

Udruga za ljudska prava Vayfond sa sjedištem u Europi objavila je 26. decembra izvještaj o diskriminaciji čečenskih izbjeglica u BiH. Nekoliko obitelji naišlo je na probleme pri napuštanju zemlje i suočavaju se s deportacijom u Rusiju preko Turske, kažu aktivisti za ljudska prava.

Pročitajte i ovo: Zašto je BiH stanica za Čečene u bijegu od mobilizacije?

Istovremeno, 30. decembra skupini ruskih državljana iz Čečenije i Ingušetije, njih oko dvadeset, odbijen je ulazak u Bosnu i Hercegovinu i vraćeni su u Tursku, odakle su stigli na Sarajevski aerodrom.

Oni su to sami javili redakciji Kavkaz.Realii, servisu Radija Slobodna Evropa u Sjevernom Kavkazu, nakon što je avion u kojem su bili iz Sarajeva sletio u Istanbul, 29. decembra.

Svi oni planirali su zatražiti politički azil u Hrvatskoj, piše Kavkaz.Realii. Rusku Federaciju napuštaju zbog mobilizacije za rat u Ukrajini.

Iz Granične policije BiH u petak, 30. decembra, nisu mogli dati više informacija o grupi ruskih državljana, ali je dan ranije savjetnik direktora Policije Svevlad Hofman za RSE rekao da je utvrđeno kako ove osobe "zloupotrebljavaju bezvizni režim BiH i Rusije", te da ne ispunjavaju uvjete za ulazak u BiH.