Sud Bosne i Hercegovine drugostepenom presudom u slučaju bivšeg direktora Uprave za indirektno oporezivanje BiH Kemala Čauševića prihvatio je žalbu Tužiteljstva BiH i kaznu zbog primanja dara povećao na pet i pol godina zatvora, umjesto ranije izrečene kazne od četiri godine.
Međutim, nakon žalbe osuđenog, drustepenom presudom je ukinut osuđujući dio presude o pranju novca i određen pretres pred Apelacionim odjeljenjem Suda BiH.
Čaušević je u prvostepenom postupku osuđen jer je kao direktor UIO BiH tokom 2007. stupio u kontakt s uvoznicima velikih količina tekstila iz Turske, Kine i Mađarske u BiH, i obećao im povlašteni status prilikom uvoza za njihova preduzeća, u vidu smanjenih iznosa za carinjenje, izbjegavanja detaljnih pregleda i priznavanja faktura za koje je znao da su na njima netačni podaci.
Zbog pranja novca bio je osuđen na šest godina zatvora, a zbog primanja dara na četiri godine, pa mu je izrečena jedinstvena kazna od devet godina zatvora.
Drugostepenom presudom je prihvaćena žalba Čauševića i njegovih branitelja u vezi s odlukom o oduzimanju imovinske koristi, kao i odlukom o troškovima postupka.
Zbog uvaženih žalbi, prvostepena presuda u vezi s oduzimanjem imovine je ukinuta i određen pretres pred vijećem Apelacionog odjeljenja Suda BiH.
Sud je u prvostepenom postupku presudio da će biti oduzeta imovinska korist pribavljena izvršenjem krivičnog djela, i to novac u iznosu od 575.239,57 KM (oko 293.000 eura).
Pročitajte i ovo: Devet godina zatvora za bivšeg direktora Uprave za indirektno oporezivanje BiHSud je drugooptuženom u ovom predmetu Anesu Sadikoviću izrekao kaznu zatvora u trajanju od dvije godine.
U ovom predmetu optužen je bio i Sedinet Karić, ali je predmet 6. juna 2017. godine razdvojen, nakon što je Karić sporazumno priznao krivicu, te ga je Sud BiH, zbog krivičnog djela davanje dara i drugih oblika koristi, osudio na kaznu zatvora u trajanju od jedne godine.
Prema optužnici, Čaušević je od Sadikovića i Karića, koji su bili uvoznici tekstila, tražio da mu kao protuuslugu daju iznos od 1.000 KM (oko 500 eura) po uvezenom kamionu.
Njih dvojica su na to pristali, te su novac donosili Čauševiću i davali na različitim lokacijama u Sarajevu i Banjoj Luci, navodi se u optužnici.
Sadiković i Karić optuženi su da su Čauševiću od 2007. do 2011. godine, za uvoz više od 1.700 kamionskih isporuka tekstila, dali iznos od 1,72 miliona KM (oko 850.000 eura).
Suđenje Čauševiću trajalo je četiri godine.
Kemal Čaušević se, nakon tromjesečnog pritvora, branio sa slobode.
Uhapšen je u okviru najveće poslijeratne policijske akcije kodnog naziva "Pandora" u junu 2014. godine, zajedno sa još 54 osobe, od kojih su većina dužnosnici u UIO BiH.
Kemal Čaušević je kao član Stranke demokratske akcije (SDA) imenovan na funkciju direktora UIO.
Pročitajte i ovo: Afera 'Pandora' u slici i riječi