Cameron ponovno suočen sa aferom

Britanski premijer Dejvid Kameron tokom boravka u Pekingu, 10. novembar 2010.

Britanski premijer David Cameron ponovno se suočio s aferom prisluškivanja nakon što je ostavku dao šef Metropolitan policije.

Sir Paul Stephenson bio je kritikovan jer je zaposlio bivšeg direktora tabloida News of the World kao savjetnika.

Skandal s prišluškivanjem hiljade osoba u Velikoj Britaniji kao sjenka se nadvio nad premijerovu posjetu Južnoj Africi. David Cameron već je sa predviđenih pet, skratio svoj boravak na dva dana.

Na press konferenciji održanoj u ponedeljak u Pretoriji s južnoafričkim predsjednikom Jacobom Zumom, on je naglasio kako stvari koje se tiču policije utječu na britansku javnost.

"Situacija u Metropolitan police različita je od one u Vladi, jer ono što policija radi ima direktne veze s privatnošću i povjerenjem u tu policiju", rekao je on.

Obećavši da će od Britanskog parlamenta tražiti novo zasjedanje u srijedu, na istu temu – prisluškivanje, Cameron je obećao i detaljnu istragu o cijelog slučaja.

"Policijska istraga mora ići za svakim tragom i svakim dokazom. A istraga mora biti oslobodjena bilo kojeg straha ili favoriziranja bilo koga. To sam nekoliko puta ponovio i od životne je važnosti da se to sve odradi", naglasio je Cameron.

Brooks u utorak pred Komisijom za medije

U obrazloženju ostavke šef londonske policije Paul Stephenson je kazao kako je njegov integritet "ostao netaknut", ali da se s funkcije povlači zbog optužbi da je policija bila povezana s tabloidom, i da su novinari uz njihovu pomoć prisluškivali ljude.

Glasine su dodatno potaknute otkrićem da se šef Metropolitan policije 18 puta sastao sa vlasnikom News International, Rupertom Murdochom.

Paul Stephenson u obrazloženju kaže:

"Ja ne zauzimam nikakv položaj u svijetu novinarstva. Nisam znao ništa o obimu ove odvratne prakse, ništa o odabiru žrtava, baš kao ni o upletenosti bilo koga s viših nivoa".

Šef Scotland Yarda Paul Stephenson , 17. jul 2011.
Tabloid News of the World je ugašen 10. jula zato jer su do senzacija dolazili prisluškivanjem oko četiri hiljade ljudi, u periodu od 2003. do 2006. godine.

Glavna urednica novine iz tog vremena, Rebekah Brooks, potonja direktorica News International, podnijela je u petak ostavku.

Tokom 12-satnog ispitivanja, tvrdila je da ništa nije znala o špijuniranju ljudi.

Ona bi se sutra trebala pojaviti pred Komisijom za medije u Parlamentu, gdje bi zastupnicima trebala objasniti kako je došlo do skandaloznog ponašanja njenih novinara.

Podsjećanja radi: prisluškivane su poznate ličnosti, razgovori članova porodica vojnika poginulih u Afganistanu.

No oči njaviše bode slučaj hakiranja sms poruka djevojčice koja je oteta. I roditelje i policiju novinari su držali u uvjerenju da je dijete živo, a prevara je otkrivena nakon šest mjeseci, kada i tijelo nesretnog djeteta.