Volodimir Tarhov stoji uz vozilo "fast attack" u garaži u ukrajinskoj regiji Zaporižja.
Tarhov i njegov prijatelj, Dmitro, dizajniraju i proizvode jurišna kolica koja se isporučuju ukrajinskoj vojsci.
Testiranje buggya 12. avgusta.
"Za svaki zadatak postoji vozilo", kaže Tarhov. "Naša kolica ne mogu voziti snagom oklopnog transportera. Ali su pokretna, lagana, teško ih je naciljati i gotovo ih je nemoguće uništiti protivtenkovskim projektilom."
Dmitro (na slici) gotovo sve svoje slobodno vrijeme provodi u garaži konstruirajući kolica. On i Tarhov do sada su proizveli pet vozila od nule, a još pet je u izradi.
Dmitro (desno) i još jedan volonter rade na buggyju.
Brzi transporteri nemaju oklop, ali vojnicima nude gotovo neometano vatreno polje i mogu se okrenuti brzo u malo prostora ako je potrebno hitno povlačenje. Buggiji se koriste za prijevoz vojnika i streljiva, a mogu i evakuisati ranjene borce s prve linije fronta.
Vozila proizvedena u garaži u Zaporižju opremljena su nosilima sa svake strane.
Za izradu kolica koriste se različiti materijali, uključujući motore za polovne automobile koje Tarhov i Dmitro kupuju donacijama.
Dmitro na poslu.
Od početka ruske invazije u februaru 2022. ukrajinske snage su koristile kolica za terenske zadatke. U aprilu 2022. neki su viđeni opremljeni i protivtenkovskim projektilima koji su se očito koristili za munjevite napade na rusko oklopno oružje.
Dmitro priprema jedno od vozila za testiranje.
"Čak i ako je (dio) samo malo istrošen, svejedno ga mijenjamo za drugi rezervni dio", rekao je Dmitro Reutersu. "Zašto? Budući da kolica idu u misiju, moraju funkcionisati, ne bi trebala prestati voziti i iznevjeriti njegovu (posadu) tamo, ikada. Ovo je jedini ispravan način za konstruisanje i održavanje ovih kolica. Shvatamo to vrlo ozbiljno, vrlo ozbiljno", rekao je.