Bugarska, pogled s visine

Bugarska

Tekst i fotografije: Amos Chapple

Od plaža Crnog mora do planinskih spomenika komunizma – ovo je Bugarska koju prije niste vidjeli.

Sozopol, drevno ribarsko mjesto koje je 2012. došlo na naslovnice svjetskih medija nakon otkrića srednjovjekovnog "vampirskog groba". Arheolozi su otkrili kostur čovjeka s otkinutim zubima i kolcem zabodenim u prsa, očito kako bi ga se spriječio da ustane iz mrtvih.

Tvrđava Belogradčik koja je smještena, praktično, u stijenu. Utvrđena stražarska kula sagrađena je kada su Rimljani vladali ovim područjem.

Ribar gleda kako čamac siječe valove na putu prema Crnom moru.

Tvrđava Veliko Tarnovo u maglovito jutro. Grad je nekoć nazivan "trećim Rimom" (nakon Carigrada) zbog svog kulturnog utjecaja na istočnu Europu.

Assensov spomenik u Velikom Trnovu, izgrađen povodom 800. obljetnice krunisanja prijestolnice Drugog bugarskog carstva.

"Zaboravljeni komunist", spomenik uz cestu koji obrastao u šiblje u sjeveroistočnom kutu Bugarske.

Spomen-crkva Šipka, zlatno kupolni spomenik ruskim, ukrajinskim i bugarskim vojnicima koji su poginuli u ratu protiv Osmanlija u Bugarskoj.

Ostaci tračkog groblja u blizini grada Ardina. U Bugarskoj se nalaze ostaci drevnih, tračkih plemena. Poznati tračani su pjesnik Orfej i Spartak, pobunjeni rob.

TV toranj na planini Vitoša i pogled na prijestolnicu Sofiju.

Samostan Rila u istoimenoj dolini u jesen.

Buzludža, napušteni spomenik iz sovjetske ere na Središnjem Balkanu. Vrhovi su bili svjedoci nekoliko žestokih bitaka tijekom rata koje bi konačno oslobodile Bugarsku od Otomana.

Križ iznad sela Momčilovci u Rodopskim planinama na jugu Bugarske. Naselja u ovoj regiji su izmiješana kršćanska i muslimanska sela, nakon što su Osmanlije u 16. i 17. stoljeću prisilile njihove žitelje da prihvate islam.

Kaliakra, rt koji ulazi u Crno more. Ovaj poluotok potaknuo je legendu da je bog ispružio prst zemlje ispred omiljenog mu sveca koji je bježao od Osmanlija.

Katedrala Majke Božje, Varna.

Čoban vodi stado koza na ispašu prema gradu Kazanlaku.

Vijugava cesta kroz klanac u Rodopskim planinama.

Spomenik iz sovjetskog doba iznad autoceste koja prolazi pored Blagoevgrada.

Raspadnuta seoska kuća u blizini Kardžalija. Ovakvi prizori česta su pojava u ruralnoj Bugarskoj. Od 1990. godine zemlja je izgubila oko dva milijuna ljudi, a konstantno opadajuća populacija sada iznosi 7,1 milijuna.

Hram-spomenik Svetog Aleksandra Nevskog na središnjem trgu u Sofiji.

Ribarski brod se otisnuo na pučinu Crnog mora, selo Šabla.

Aljoša, spomenik sovjetskim vojnicima u Plovdivu. Od raspada SSSR-a dva puta je spomeniku prijetilo uklanjanje, a u jednom trenutku čuvala ga je i skupina dobrovoljaca.

Manastir Preobraženja u blizini Velikog Tarnova.

Ogroman betonski lav (gore desno) penje se prema Osnivačima bugarskog državnog spomenika, brdo iznad grada Šumena. Betonski kolos inauguriran je 1981. godine na 1300. obljetnicu osnutka bugarske države.

Detalj sa Šumen spomenika rekreira trenutak kada je utemeljitelj Bugarske sišao s konja i, prema legendi, zabio mač u zemlju pritom rekavši: "Ovdje će biti Bugarska!".