Manjak u budžetu Crne Gore za prva četiri mjeseca iznosi 36,4 miliona eura, dok je poreski dug za pola godine porastao za 100 miliona eura, poručio je ministar finansija Crne Gore Aleksandar Damjanović.
"Na kraju prošle godine dug je iznosio oko 483 miliona eura, a 6. aprila je taj dug bio 581 miliona eura", rekao je Damjanović u Skupštini.
On je kazao i da su trenutni depoziti države, bez zlata, 299 miliona eura.
"Oni se tope, a to je posljedica zaduženja", rekao je Damjanović.
Uprkos stanju u budžetu Damjanović je poručio da u Crnoj Gori neće biti smanjenja zarada, penzija, socijalnih i ostalih davanja iz budžeta.
“Dok stojim sa ove pozicije neće biti smanjeno nijedno dostignuto socijalno pravo ili pravo koje se tiče zarada i penzija, a potrudiću se da ih uvećam”, poručio je ministar finansija.
Damjanović je naglasio da će Vlada pokušati da uradi sve kako bi se nakon eventualnog rebalansa budžeta u julu stvorili uslovi da se, zbog inflacije, obezbijede mjere podrške penzionerima i sačuva njihov standard.
Prosječna crnogorska penzija za mart ove godine, prema podacima Fonda za penzijsko osiguranje, iznosila je 299,35 eura.
Damjanović je naglasio da je od početka godine došlo do rasta inflacije i ugrožavanja standarda građana, koji je izazvan krizom na svjetskom nivou zbog ruske inavazije na Ukrajinu, kroz nestašicu i rast cijena hrane i energenta.
Prema zvaničnim podacima državnog zavoda za statistiku Monstat inflacija u Crnoj Gori u martu ove godine iznosila je skoro 10 odsto.
Govoreći o uticaju na stanje u državnim finansijama programa “Evropa sad”, kojim su u Crnoj Gori od januara 2021. uvećane zarade, Damjanović je kazao da penzioneri najviše trpe.
„Ne može se nijedan program sprovesti preko leđa najosjetljivije populacije – penzionera. Žrtve su i Fond zdravstva i lokalne samouprave, ali smo ovdje da pokušamo da u hodu korigujemo sve ono što su realni nedostaci koje neko nije pažljivo analizirao i primijenio”, rekao je Damjanović.
Pročitajte i ovo: Plate skaču na vrhuncu krize u Crnoj GoriProgramom “Evropa sad”, čiji je tvorac bivši ministar finasija Milojko Spajić krajem 2021. u Crnoj Gori je uvećana minimalna plata sa 250 na 450 eura, a prosječna sa 530 na 670. Spajić je formulu za uvećanje zarada realizovao nakon što je Skupština usvojila set poreskih zakona i ukinula do tada obavezno izdvajanje od zarada zaposlenih doprinose za zdravstveno osiguranje.