Potpredsjednik opštine Budva traži uvođenje vanrednog stanja

Lokalni parlament Budva, 10. januar 2025. (screenshot RTV Budva)

Situacija u Opštini Budva je alarmantna zbog nasilnog upada bezbjednosno intersantnih lica u lokalni parlament kako bi se spriječilo konstituisanje vlasti, saopštio je kasno uveče 10. januara potpredsjednik Opštine Nikola Jovanović.

"Ukoliko se hitno ne reaguje, u Budvi je moguće da se desi neko krvoproliće”, rekao je Jovanović na konferenciji za medije.

Nikola Jovanović

On je pozvao tročlani Savjet za odbranu i bezbjednost koji čine predsjednik Crne Gore Jakov Milatović, premijer Milojko Spajić i predsjednik Skupštine Andrija Mandić da se hitno sastanu i proglase vanredno stanje u opštini Budva.

Oglasio se Milatović na mreži X navodeći da je zabrinut.

Lokalni parlament je tokom dana počeo sjednicu na kojoj su verifikovani mandati 33 nova odbornika na osnovu rezultata izbora od 17. novembra. Na njima su najveći broj mandata, po 9, osvojile dvije suprotstavljene grupacije iz prosrpskog Demokratskog fronta (DF).

Nakon toga došlo je do prekida sjednice i verbalnih sukoba, koji su prijetili da prerastu u fizičke obračune a što je spriječilo obezbjeđenje opštine.

Ko je u sukobu?

Sukob predvode dvije frakcije nekad jedinstvenog Demokratskog fronta koji se podijelio nakon što je uhapšen njihov funkcioner i gradonačelnik Milo Božović, zbog sumnje za učešće u švercu kokaina.

Mladen Mikijelj

Na jednoj strani je koalicija koju predvodi Mladen Mikijelj koja je lojalna dugogodišnjem lideru DF, predsjedniku Skupštine Andriji Mandiću. Nih podržavaju Demokrate Alekse Bečića i stranka premijera Milojka Spajića, Pokret Evropa sad.

Njima je suprotstavljena stranka potpredsjednika Opštine Nikole Jovanovića koja je ostala lojalna Milu Božoviću. Na njihovoj strani je nekoliko manjih partija, među kojima Evropski savez i pokret URA.

Bilo je najava da bi opoziciona Demokratska partija socijalista (DPS) sa sedam mandata mogla podržati Jovanovićevu stranu.

Ko je blokirao rad sjednice?

Do sukoba je došlo nakon što je za mjesto predsjednika parlamenta predložen Petar Odžić iz Evropskog saveza, koga podržavaju Jovanovićevi odbornici i URA. Za izbor im treba i podrška DPS.

Suparnička, Mikijeljeva strana protivi se tom izboru, pa je blokirala sjednicu.

Sjednica je prekinuta nakon ulaska određenih lica u salu lokalnog parlamenta.

Jovanović tvrdi da je "upad bezbjedonosno interesantnih lica" organizovala koalicija koju predvodi Mikijelj sa Demokratama kako bi spriječili konstituisanje nove vlasti - izbor predsjednika i drugih organa lokalnog parlamenta koji onda bira predsjednika Opštine.

Naveo je da je državna sekretarka Ministarstva unutrašnjih poslova (MUP), odbornica Demokrata u Budvi, Dragana Kažanegra Stanišić pozivala ova lica da upadnu u salu lokalnog parlamenta i onemoguće njen rad.

Odgovarajući na optužbe ona je navela da se "drma kavez zvijerima i da je panika logična".

I odbornik DPS Milan Tičić je naveo da je Kaženegra "asistirala" dolasku ovih osoba u salu parlamenta.

Suprotna strana tvrdi da su, kako je rekao Mikijelj, simpatizeri Jovanovića sa naoružanjem ušli u kabinet predsjednika opštine, a da su "nepozvana lica po njegovom nalogu upala na sjednicu i vršila pritisak na odbornike".

Reakcije nadležnih

Opštinska služba obezbjeđenja prijavila je policiji ulazak nekoliko desetina pristalica Mikijelja u budvanski parlament, upozoravajući na mogućnost sukoba.

Jovanović tvrdi i da nadležni nisu reagovali na njihovo podnošenje krivične prijave, dok iz MUP-a navode da je budvanska policija upoznala tužilaštvo sa prijavom.

"Mjere i radnje po pomenutim prijavama su u toku i o svim detaljima se obavještava nadležni državni tužilac", naveli su iz MUP-a.

Oni su dodali da opština ima svoju službu zaštite koja obezbjeđuje prostor, kontroliše pristup i utvrđuje identitet lica u tom prostoru.

Iako se ne zna da li će i kad sjednica biti nastavljena obje strane su sinoć ostale u opštinskoj zgradi, Mikijeljeva grupacija u sali parlamenta a pristalice Jovanovića u kabinetu predsjednika opštine.

"U opštini Budvi se odvija talačka kriza, jer je dio odbornika praktično zarobljen u kancelariji predsjednika opštine", rekao je portparol DPS Miloš Nikolić.

Kaže da je zgrada zauzeta od strane nasilnika i jednog broja bezbjednosno interesantnih lica koji su polomili vrata.

Dodao je da Uprava policija satima ne reaguje na brojne pozive i upozorenja, ocijenivši da je time sektor bezbjednosti postao saučesnik "u pokušaju nasilnog preuzimanja vlasti i direktnom ugrožavanju života građana Budve".

"Ovo je eskalacija krize koja prijeti da Crnu Goru gurne u vanredno stanje sa nesagledivim posljedicama”, naveo je Nikolić.

Uprava policije je saopštila da prati sve aktivnosti u Budvi u odnosu na bezbjednosnu situaciju i podnesene prijave.

Pročitajte i ovo: Budva, grad permanentnih izbora

Budva u permanentnoj političkoj krizi

Poslednji, novembarski izbori bili su četvrti (lokalni) u posljednje četiri godine.

Vladajuće partije, prvenstveno dvije struje DF, ne mogu da se dogovore o formiranju vlasti zbog međusobnih nesuglasica.

Partije DF Budvom vladaju posljednjih osam godina, nakon što su 2016. smijenili DPS. Dio tog perioda proveli su u koaliciji sa Demokratama i URA.

Prije dvije godine DF je osvojio apsolutnu vlast ali se podijelio nakon hapšenja predsjednika Opštine Mila Božovića u aprilu 2023.

On je i danas na toj poziciji, iako je i dalje u pritvoru zbog optužbi za učešće u krijumčarenju kokaina.