Ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski rekao je da je Ukrajini postalo teže pregovarati sa Rusijom otkako je Kijev postao svjestan razmjera zločina koje su ruske trupe počinile u Ukrajini.
"Ovo su ratni zločini i svijet će ih priznati kao genocid", rekao je Zelenski u obraćanju iz Buče.
“Vrlo je teško pričati kad vidite što su ovdje napravili”, dodao je. "Što duže Ruska Federacija odugovlači proces sastanka, to je gore za njih i za ovu situaciju i za ovaj rat."
"Znamo za hiljade ljudi ubijenih i mučenih, sa odsječenim udovima, silovanih žena i ubijene djece", rekao je.
Slike mrtvih civila na ulicama grada smještenog 37 kilometara sjeverozapadno od Kijeva, pojavile su se nakon što je Ukrajina u subotu objavila da su njene snage vratile kontrolu nad cijelom kijevskom regijom i oslobodile gradove od ruskih trupa.
Američki predsjednik Joe Biden pozvao je u ponedjeljak na suđenje za ratne zločine protiv ruskog predsjednika Vladimira Putina i rekao da će tražiti dodatne sankcije nakon prijavljenih zločina u Ukrajini.
"Videli ste šta se dogodilo u Buči", rekao je Biden u ponedjeljak, 4. aprila.
Biden je Putina nazvao ratnim zločincem.
Pročitajte i ovo: Biden poručio da bi Putinu trebalo suditi za ratne zločine zbog BučeSlike iz Buče vjerovatno će potaknuti Sjedinjene Države i Evropu na dodatne sankcije protiv Moskve, koje bi moguće uključivale ograničenja na milijarde dolara energije koju Evropa još uvijek uvozi iz Rusije.
Ukrajinski ministar vanjskih poslova Dmitro Kuleba rekao je da su dokazi o ubistvima civila samo “vrh ledenog brijega”, s tim da ukrajinske snage tek trebaju da stignu u sva područja koja su napustile ruske trupe. On je također naveo potrebu za strožijim sankcijama Moskvi.
Washington je, na zahtjev Kijeva, podržao multinacionalni tim međunarodnih tužitelja koji bi pomogli u prikupljanju i analiziranju dokaza o zločinima u cilju traženja odgovornosti, naveli su iz američkog State Departmenta u ponedjeljak.
Visoka povjerenica Ujedinjenih nacija za ljudska prava Michelle Bachelet rekla je u ponedjeljak da je otkrivanje mrtvih civila u ukrajinskom gradu Buča pokrenulo pitanja o mogućim ratnim zločinima.
U nedjelju su objavljene šokantne infromacije i fotografije leševa u Buči, gradu blizu Kijeva.
Anatoliy Fedoruk, gradonačelnik Buče, kazao je u ponedjeljak, 4. aprila, da stanovnici tog grada u blizini Kijeva,"neće oprostiti Rusima za zločine koji su se tu dogodili".
On je rekao da u Buči, koja inače broji oko 500.000 stanovnika, tokom ruske okupacije boravi oko 3.000 ljudi.
Vaš browser nepodržava HTML5
Kremlj je kategorički odbacio bilo kakve optužbe vezane za ubojstva civila, uključujući i Buču.
"Ova informacija mora biti ozbiljno dovedena u pitanje", rekao je glasnogovornik Kremlja Dmitrij Peskov novinarima. "Prema onome što smo vidjeli, naši stručnjaci su identificirali znakove krivotvorenja videa i drugih lažnjaka."
"Izvještaji koja izlaze iz ovog i drugih područja pokreću ozbiljna i uznemirujuća pitanja o mogućim ratnim zločinima, teškim kršenjima međunarodnog humanitarnog prava i ozbiljnim kršenjima međunarodnog prava ljudskih prava", rekla je Bachelet u saopštenju, rekavši da je užasnuta.
Istaknula je potrebu ekshumacije svih tijela i njihove identifikacije kako bi porodice mogle biti informisane i utvrđeni tačni uzroci smrti.
"Treba poduzeti sve mjere kako bi se sačuvali dokazi", rekao je Bachelet.
"Od vitalnog je značaja da se ulože svi napori kako bi se osigurala nezavisna i učinkovita istraga o tome što se dogodilo u Buči kako bi se osigurala istina, pravda i odgovornost, kao i reparacije i pravni lijek za žrtve i njihove porodice."
Rusija poriče da gađaju civile u kako oni nazivaju, "specijalnoj vojnoj operaciji" usmjerenoj na demilitarizaciju i "denacizaciju" Ukrajine.
Kancelarija Ujedinjenih nacija za ljudska prava ima oko 50 djelatnika u Ukrajini koji prate broj poginulih civila otkako je Rusija izvršila invaziju na zemlju 24. februara. Do sada su potvrdili smrt 1.430 civila, dodajući da je stvarni broj vjerojatno znatno veći jer je teško potvrditi slučajeve.