Bivši ministar finansija vodi na izborima za šefa britanskih konzervativaca

Bivši ministar finansija Riši Sunak (Rishi) osvojio najviše glasova u prvom krugu glasanja za lidera britanskih konzervativaca

Dva kandidata su u sredu izbačena iz trke za naslednika britanskog premijera Borisa Džonsona, dok šest nastavlja nadmetanje.

Bivši ministri zdravlja Džeremi Hant (Jeremy Hunt) i finansija Nadim Zahavi (Nadhim Zahawi) nisu uspeli da dođu do praga od 30 glasova konzervativnih poslanika potrebnih za ostanak u utrci.

U prvom krugu glasalo je 358 torijevskih poslanika. Oni su bili obavezni da predaju svoje telefone pripadnicima obezbeđenja, kako bi se osigurala tajnost postupka.

Osam kandidata je obezbedilo potrebnu podršku 20 svojih kolega za prvo glasanje.

Sledeće runde glasanja biće organizovane u četvrtak i, ako bude potrebno, naredne nedelje, dok ne ostanu samo dva kandidata sa najvećim brojem glasova o kojima će se izjasniti oko 180.000 članova Konzervativne partije širom zemlje.

Pobednik bi trebalo da bude proglašen 5. septembra i automatski će postati premijer, bez potrebe za parlamentarnim izborima.

Mali broj kandidata ima visok profil u javnosti. Posle prvog kruga glasanja, bivši ministar finansija Riši Sunak (Rishi) osvojio je najviše glasova, 88, ispred državne sekretarke za spoljnu trgovinu Peni Mordent (Penny Mordaunt) sa 67.

Sledi ministarka spoljnih poslova Liz Tras (Truss) sa 50 glasova, pokazuju rezultati koje je objavio Grejem Brejdi, šef komiteta koji organizuje glasanje.

Poslanik Tom Tugendhat, bivši ministar za ravnopravnost Kemi Badenoh i državni tužilac Suella Braverman takođe ostaju na glasačkom listiću.

Kandidati se bore da zamene Džonsona, koji je podneo ostavku na mestu lidera konzervativaca prošle nedelje usred pobune unutar stranke izazvane višemesčnim skandalima. On će ostati na funkciji kao privremeni premijer dok se ne izabere njegova zamena za šefa stranke.

Mordaunt je, na zvaničnom pokretanju kampanje u sredu, rekla da stranka ima "standarde i poverenje koje treba da povrati" nakon Džonsonovih godina okaljanih skandalom.

Ona je rekla da je biračima "dosta neispunjenih obećanja i politike podela".

Pročitajte i ovo: Haotičan odlazak Borisa Johnsona

Lista kandidata je upadljivo raznolika, sa četiri kandidata iz etničkih manjina i četiri žene. Ali svi nude slična obećanja o smanjenju poreza, a samo je Sunak pozvao na oprez.

On se predstavio kao kandidat fiskalnog poštenja, rekavši da su zemlji potrebni "poštenje i odgovornost, a ne bajke" da bi prošla kroz ekonomske šokove od pandemije koronavirusa i rata u Ukrajini.

Pristalice ostalih kandidata su Sunaka – čiji je idol bivša premijerka Margaret Tačer – prikazali kao levičara. Džonsonova kancelarija je demantovala da vodi kampanju protiv Sunaka, čija je ostavka prošle nedelje pomogla da se okonča premijerova vladavina.

Portparolka je insistirala da Džonson ostaje neutralan u kampanji za izbor njegovog naslednika.

Džonson je na sedmičnoj sednici za pitanja premijera u Donjem domu održao oproštajni govor, nagoveštavajući da bi to moglo biti njegovo poslednje pojavljivanje tamo, iako bi trebalo da ponovo odgovori na pitanja sledeće nedelje, pre letnje pauze u parlamentu, i da napusti funkciju 6. septembra.

"Sledeći lider moje stranke može biti izabran aklamacijom,"rekao je on lideru laburista Keiru Starmeru – iako bi se to dogodilo samo ako bi jedan od poslednja dva kandidata odustao. "Dakle, moguće je da će ovo biti naš poslednji sukob".

Džonson je rekao da je "tačno da ne odlazim u vreme po svom izboru", dodajući da "ću uskoro otići uzdignute glave."

Vaš browser nepodržava HTML5

Britanija bez Borisa: Džonsonov 'moćni' pad

Izvor: AP