Velika Britanija u okviru svojih globalnih antikorupcijskih mjera uvela je sankcije za Zvonka Veselinovića i Milana Radoičića sa Kosova, te Slobodana Tešića iz Srbije.
Milan Radojčić, privrednik iz građevinske industrije i potpredsjednik Srpske liste je, kako se kaže, "profitirao od prisvajanja državnih ugovora i iskoristio svoj uticaj da svojim građevinskim kompanijama dodeljuje unosne ugovore".
Srpska lista je u objavi na Facebooku mjeru britanske vlade nazvala "klevetničkim" potezom bez ikakvih dokaza" i "etiketiranjem Srba koji ne pristaju na predaju".
Pročitajte i ovo: Milan Radoičić političar-švercer sa 'crne liste'"Zvonko Veselinović, biznismen građevinske industrije na Kosovu koristi javne ugovore za prisvajanje državnih sredstava", piše u obrazloženju.
Pročitajte i ovo: Kamenolom u suvlasništvu Veselinovića i Radoičića kršio propise, a radio koridor ka Jadranu"Slobodan Tešić, značajan trgovac oružjem iz Srbije, optužen za podmićivanje glavnog državnog tužioca druge zemlje", navodi se u obrazloženju.
Vaš browser nepodržava HTML5
Među pet stranaca kojim su nametnute sankcije zbog antikorupcijskih djela su i Ilan Shor, predsjedavajući stranke Şor u Moldaviji, navodno umiješan u skandal prevare u moldavskoj banci 2014, te Vladimir Plahotniuc, biznismen i bivši političar, bjegunac od moldavske pravde, umiješan u zauzimanje i korumpiranost državnih institucija Moldavije.
"Nabijajući džepove korupcijom i krađom, korumpirani akteri imaju korozivni učinak na zajednice oko sebe – podrivaju demokratiju i uskraćuju zemljama vitalne resurse za vlastitu korist. Kao rezultat toga, preko 2 posto globalnog BDP-a gubi se zbog korupcije svake godine", piše u objavi britanske vlade.
Obimne sankcije na Međunarodni dan borbe protiv korupcije i Dan ljudskih prava
Ministar vanjskih poslova James Cleverly je 9. decembra objavio ove mjere kao dio novog talasa sankcija usmjerenih na korumpirane pojedince, te one koji krše i zloupotrebljavaju ljudska prava, kao i na počinioce seksualnog nasilja u sukobima.
Današnje sankcije uključuju ciljeve iz 11 zemalja u sedam sankcionisanih režima– najviše što je Velika Britanija ikada spojila u jedan paket.
Ovaj talas, u koordinaciji sa međunarodnim partnerima, je doprinos na Međunarodni dan borbe protiv korupcije i Dan ljudskih prava, navodi se u objavi britanskih vlasti.
Pročitajte i ovo: Britanski talas sankcija za 30 osoba i entiteta u svijetu, najveći do sadaPaket obuhvata pojedince i subjekte uključene u širok spektar teških aktivnosti – uključujući mučenje zatvorenika, mobilizaciju trupa za silovanje civila i sistematska zvjerstva.
Ove sankcije pokazuju posvećenost Ujedinjenog Kraljevstva da brani slobodna društva i ljudska prava svih, svuda, navodi se iz britanske vlade.
"Naša je dužnost promovisati slobodna i otvorena društva širom svijeta. Danas naše sankcije idu dalje u otkrivanju odgovornosti onih koji stoje iza gnusnih kršenja naših najosnovnijih prava. Posvećeni smo korištenju svake poluge koja nam je na raspolaganju da osiguramo budućnost slobode nad strahom", naveo je ministar vanjskih poslova James Cleverly.
"Otkako smo dobili nova ovlaštenja nakon našeg izlaska iz EU-a, Ured za vanjske poslove, Commonwealth i razvoj koristio je ciljane sankcije u više režima da pozove na odgovornost one koji su počinili ova neviđena djela, bilo u Rusiji, Iranu, Mjanmaru ili drugdje", pojasnio je Cleverly.